Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Czwarta publikacja Muzeum Gdańska w 2020 roku, fot. A. Grabowska (Muzeum Gdańska) (3).jpg
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 14:41

Nowa książka o gdańskich szpitalach

Muzeum Gdańska oraz Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku oddają miłośnikom historii Gdańska książkę poświęconą średniowiecznej i nowożytnej historii miejskich szpitali. Przygotowaną przez zespół historyków, architektów oraz konserwatorów publikację będzie można nabyć w promocyjnej cenie podczas nadchodzącego spotkania w Domu Uphagena.

Książka „Ubodzy, chorzy, sieroty. Szpitale dawnego Gdańska w okresie średniowiecza i nowożytności” liczy 6 rozdziałów na 166 stronach i zawiera 70 ilustracji, głównie przedstawień kartograficznych i planów. Publikację przygotowali profesorowie Adam Szarszewski i Aleksander Piwek oraz doktorzy: Katarzyna Darecka, Piotr Samól i Janusz Dargacz.

Pionierskie ujęcie gdańskiego fenomenu

Oddajemy czytelnikom cenną i wielu aspektach pionierską książkę, która pokazuje fenomen gdańskiego szpitalnictwa. Pod wieloma względami wyprzedzało ono inne miasta dawnej Europy, np. w nowożytnym Gdańsku wyspecjalizowała się dość wcześnie medycyna dziecięca. W publikacji skupiliśmy się głównie na kwestiach związanych z architekturą szpitali i jej zmianami, ponieważ we współczesnej topografii zniszczonego w 1945 r. miasta nie znajdziemy już pozostałości budynków służących ubogim i leczeniu chorych. Wyjątkiem są pewne partie powstałego przed 1380 r. szpitala Bożego Ciała przy ul. 3 Maja – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Do sprzedaży trafi 250 egzemplarzy w cenie 70 zł. Podczas promocji książki obowiązywać będzie cena promocyjna 60 zł. Podczas spotkania prof. Aleksander Piwek i dr inż. Piotr Samól rozwiną tematy związane z architekturą szpitali, a dr Katarzyna Darecka omówi temat dawnych detali stolarskich w Domu Dobroczynności i szpitalu Bożego Ciała. Spotkanie odbędzie się w Domu Uphagena przy ul. Długiej 12 w czwartek, 6 lutego br., o godz. 17:00.

„Ubodzy, chorzy, sieroty…” to czwarta publikacja wydana w 2020 r. przez miejskie muzeum.

Wystawa o dawnych szpitalach do 29 marca

W Domu Uphagena można zobaczyć także około 50 oryginalnych eksponatów oraz ryciny, grafiki ilustracje i XIX-wieczne zdjęcia, a także odnaleziony w 2009 r. w kościele św. Jakuba, wyjątkowy kartusz natrumienny ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Wystawę o tym samym tytule co nowa publikacja można zwiedzać do 29 marca 2020 z wyłączeniem poniedziałków, wtorków i dni świątecznych. Posiadacze Karty Mieszkańca mogą zobaczyć wystawę nieodpłatnie. Ceny biletów wynoszą 16 zł / indywidualny, 8 zł / ulgowy i 35 zł / bilet rodzinny (1-2 dorosłych i 2-6 dzieci do lat 18).

Wystawie zostaną poświęcone dwa nieopłatne oprowadzania kuratorskie - 11 lutego oraz 14 marca br. o godz. 12:00 w Domu Uphagena.

 

Promocja publikacji: Ubodzy, chorzy, sieroty. Szpitale dawnego Gdańska w okresie średniowiecza i nowożytności

Kiedy: 6 II 2020 r. (czwartek), godz. 17:00

Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12, Gdańsk

Wstęp: bezpłatny, limit miejsc: 80

Cena publikacji: 60 zł (płatności kartą i gotówką); po promocji: 70 zł