Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie przedstawia dziewczynkę na szycie wieży kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Postać uchwycona od tyłu spogląda na panoramę w kierunku Ołowiankę. W tle zabudowania, Motława, a dalej w głębi łąki.

Alicja Bittner
Muzeum Gdańska

Data publikacji 09:00

Trzy tysiące zdjęć dawnego Gdańska dostępnych online

Ponad 3000 zdjęć i pocztówek, zdigitalizowanych przez Muzeum Gdańska, dokumentujących historię miasta zostało udostępnionych w otwartych zasobach online.

Dziewczynka podziwiająca panoramę Gdańska z tarasu widokowego Bazyliki Mariackiej, statki zacumowane przy nadbrzeżu Motławy, tłum ludzi przy straganach na Targu Rybnym, krajobraz urokliwej Oliwy z wieży na Pachołku – takie widoki można było spotkać na pocztówkach promujących Gdańsk w okresie międzywojennym. To widoki, które przestały istnieć w 1945 r., a zastąpiły je zniszczone budynki. Wówczas na fotografiach utrwalano wielkie zaangażowanie ludzi w odbudowę gdańskich zabytków.

Pierwszy zbiór liczący 1.600 negatywów czarno-białych 6x6cm (film zwojowy, typ 120) obejmuje kolekcję autorstwa Kazimierza Lelewicza – fotografa związanego z Gdańskiem. Drugą partią jest kolekcja 1459 pocztówek zakupionych przez Muzeum w 2018 r. Kluczem tej kolekcji są polskie wydawnictwa, które w okresie międzywojennym wydawały karty pocztowe z widokami gdańskimi.

Można je oglądać i bezpłatnie pobrać na swój komputer ze strony  http://dziedzictwo-gdansk.pl/

Pocztówki z Gdańska

Na pocztówkach z okresu międzywojennego, głównie z lat 1929-1935, umieszczano widoki Głównego Miasta i znajdujące się tam obiekty – kościoły, zabytkowe kamienice, widoki z wież na panoramę miasta, nadbrzeże Motławy i cumujące statki czy urokliwe widoki Oliwy oraz nadmorskie promenady i domy plażowe. Oprócz Gdańska na kartkach pocztowych widniały również zdjęcia Sopotu i kuracjuszy na plażach.

Odbudowa Gdańska oczami Kazimierza Lelewicza

Kazimierz Lelewicz (ur. 1896 w Lubartowie, zm. 1986 w Gdańsku) był członkiem założycielem Wileńskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii, członkiem założycielem Związku Polskich Artystów Fotografików, współzałożycielem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, wieloletnim pracownikiem Studium Fotografii na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Dlatego też część negatywów dotyczy miejsca pracy autora - Politechniki Gdańskiej. 

Negatywy Kazimierza Lelewicza ukazują mozolny proces odbudowy miasta po zniszczeniach wojennych począwszy od lat 40. aż po lata 70. zeszłego stulecia. Kadry dokumentują nie tylko architekturę, ale również ludzi zaangażowanych w powstawanie miasta od nowa – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.  – Materiały  te stanowią niezwykle ciekawy zbiór do badań i studiów nad powojenną odbudową Gdańska, ale mamy też nadzieję, że udostępnione online będą cieszyć się dużym zainteresowaniem osób nie związanych zawodowo z historią czy architekturą.

Negatywy Lelewicza będące w kolekcji Muzeum Gdańska dokumentują miasto zniszczone działaniami wojennymi, jego odbudowę i wielkie zaangażowanie ludności cywilnej oraz nowe budynki powstające w latach 60 i 70-tych. To świetny materiał do zobaczenia jak rozwijał się Gdańsk i powstawały nowe dzielnice. A na obejrzenie całej jego kolekcji 1600 zdjęć najlepiej zarezerwować więcej czasu.

Ponad 10 tys. obiektów do końca 2020 roku

W drugim etapie projektu zostaną zdigitalizowane i również udostępnione publicznie obiekty z kolekcji numizmatów (3500 sztuk) oraz szklane negatywy i diapozytywy z lat 30. i 40. XX w. (51 sztuk).

Liczba pokazywanych online obiektów ma wzrosnąć łącznie do 10 tys. w 2020 r. dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 101 tys. zł. dla wartego nieco blisko 148,5 tys. zł projektu.

Niezależnie do sieci trafiają również eksponaty muzeum, pamiątki przekazywane przez mieszkańców Gdańska z intencją ich digitalizacji i umieszczeniu w sieci, a także fragmenty wywiadów z mieszkańcami o historii Gdańska, które publikowane są w ramach Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej. 

 

Opisy do zdjęć w załączonym pliku tekstowym.