Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Grafika w centrum ma napis Mozaika Gdańska, wokół kompozycja sześciokątnych plastrów miodu.

Alicja Bittner
Muzeum Gdańska

Data publikacji 14:46

Gdańska Mozaika

Muzeum Gdańska tworzy nową wystawę stałą, która stanie się „sercem” jego przyszłej siedziby przy ul. Rycerskiej. Ma ona pokazać fenomen Gdańska – przeszłość i teraźniejszość miejsca, w którym żyjemy. Zapraszamy na spotkania, na których każdy będzie mógł podzielić się swoją gdańską opowieścią, by mogła zaistnieć na wystawie.

Każdy z mieszkańców i każda z mieszkanek Gdańska, może mieć swój wkład w to, jak będzie wyglądała opowieść o naszym mieście. Historia miasta to przecież historia każdego, kto żył tu dawniej czy mieszka teraz. Liczy się każda opowieść, każdy punkt widzenia, bowiem wszystkie razem tworzą różnorodną, wielobarwną mozaikę – nasz Gdańsk.

Najbliższe spotkania odbędą się w niedzielę 23 lutego w Domu Sąsiedzkim na Biskupiej Górce przy ul. Biskupiej 4 oraz 28 marca o godz. 13.00 w Domu Uphagena przy ul. Długiej 12. 

Każde spotkanie trwa około 2 godziny.  Osoby chcące wziąć w nich udział powinny wcześniej zarejestrować przez formularz internetowy na wybrany termin. 

Formularz rejestracji: https://forms.gle/p5KNpfeCWSv2SVU3A

Jeśli są Państwo zainteresowani uczestnictwem, to  formularzu mogą zostawić Państwo swoje dane, a my się skontaktujemy kiedy zostaną wyznaczone kolejne terminy. 

Moc gdańskich opowieści

Na warsztaty należy przyjść z wybraną opowieścią i przedmiotem, który ilustrować będzie ją na wystawie. Przyniesiony przedmiot może zaś bezpośrednio, bądź tylko symbolicznie wiązać się z opowieścią – może nim być rodzinna pamiątka lub znalezisko z niedzielnego spaceru.

Warsztaty odbywają się w kilkuosobowych grupach, by każdy miał możliwość opowiedzenia swojej historii związanej z przyniesionym przedmiotem oraz wysłuchania innych. Będzie to też okazja to poznania pomysłów na nową wystawę oraz skonfrontowania ich z uczestnikami warsztatów.

Chcielibyśmy przy tak ważnym projekcie wystawienniczym dla Gdańska, jakim jest tworzenie wystawy stałej przyszłego Muzeum, zaprosić do współpracy wszystkich chętnych. Warto wziąć udział w warsztatach, bo to niepowtarzalna okazja, aby osobiste historie, które osadzone są w Gdańsku, znalazły się obok tych, z których miasto już słynie, i które świadczą o jego fenomenie – mówi dr Andrzej Hoja, kierownik Oddziału Głównego i pomysłodawca warsztatów - Zależy nam na tym, aby wystawa ukazywała 1000-letnią historię Gdańska – miejsca, rzeczy czy wydarzenia, dzięki którym jest on wyjątkowym miastem. Ale przecież to w naszych własnych doświadczeniach czasem najłatwiej tę wyjątkowość dostrzec.

Podczas warsztatów uczestnicy nie muszą przekazywać do Muzeum swoich przedmiotów. Ważne, aby podzielili się opowieścią o nich oraz z pomocą pracowników wykonali wspólnie dokumentację przyniesionego obiektu i związanej z nim historii. Dzięki stworzonej karcie obiektu Muzeum skontaktuje się z uczestnikami, gdy opowieść będzie mogła zostać zaprezentowana na wystawie.

W ubiegłym roku odbyły się pilotażowe warsztaty, na których gdańszczanie i gdańszczanki już podzielili się z nami swoimi opowieściami. Każda dla nas jest cenna i wartościowa – mówi dr Andrzej Hoja.

Na warsztaty opracowano także pomoce dydaktyczne, które pomagają uczestnikom poznać przyszłą wystawę Muzeum Gdańska i przedstawić swoją historię. Październikowe spotkania są pierwszymi z cyklu „Gdańska Mozaika”. Następne planowane są w kolejnych miesiącach.

Zostań współtwórcą Muzeum Gdańska i przyjdź na warsztaty ze swoją opowieścią.

 

Link do rejestracji:

https://forms.gle/p5KNpfeCWSv2SVU3A

Kontakt:

e-mail: moja.historia@muzeumgdansk.pl

tel.: +48 531 077 692 / +48 694 923 146