Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

kafel walentynki
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 08:23

Dla zakochanych. Dwa walentynkowe koncerty carillonowe

14 i 15 lutego br. odbędą się dwa walentynkowe koncertowe z wież kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta. Miejska carillonistka Monika Kaźmierczak wykona miłosne utwory uznanych kompozytorów. Koncerty będzie można usłyszeć przy Fontannie Heweliusza przy Wielkim Młynie oraz przy Fontannie Neptuna przy Ratuszu Głównego Miasta. 

Carillon to instrument muzyczny - zespół dzwonów wieżowych, na których można wygrywać melodie za pomocą specjalnej klawiatury. Musi mieć co najmniej 23 dzwony, ale granie skomplikowanych utworów wymaga większej ilości dzwonów, minimum 48. Mniejsze instrumenty, albo takie które grają wyłącznie w trybie automatycznym, nazywa się kurantami.

Gdańsk to jedyne miasto w Polsce, w którym obecnie znajdują się aż 3 carillony i największe ich skupisko w tej części Europy. Od II połowy XVI w. instrumenty grały z okazji najważniejszych wydarzeń w mieście i świąt. Dziś przywracamy kulturę carillonową wykonując utwory z okazji popularnych świąt, np. Walentynek, czy Dnia Kobiet. Podczas nadchodzących koncertów usłyszymy utwory Beethovena i Czajkowskiego oraz wiele innych – mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska.

Podczas piątkowego i sobotniego koncertu będzie można usłyszeć „Ich liebe dich" Beethovena, "Plaisir d'Amour" Martiniego, "Salut d'Amour" Elgara, fragmenty z "Romeo i Julii" Czajkowskiego oraz inne aranżacje. Pierwszy koncert – z wieży kościoła św. Katarzyny przy Wielkim Młynie – rozpocznie się o w piątek 14 lutego, o godz. 14:45. Drugi, sobotni, zostanie wykonany z instrumentu zamontowanego na wieży Ratusza Głównego Miasta o godz. 12:05. Oba potrwają ok. 40 minut.   

Pierwsze carillony pojawiły się we Flandrii około 1510 r. 51 lat później na wieży Ratusza Głównego Miasta zamontowano 14-dzwonowy kurant, a w 1738 r. 35-dzwonowy instrument na wieży kościoła św. Katarzyny. Oba nie przetrwały do 1945 r. Z inicjatywy śp. Pawła Adamowicza i dzięki współpracy wielu środowisk w latach 1998-2000 na obu wieżach zamontowano odpowiednio 37-dzwonowe i 50 dzwonowe carillony. W 2009 r. Gdańsk wzbogacił się o 48-dzwonowy carillon mobilny nazwany „Gdańsk” - jedyny w tej części instrument, który może dotrzeć do dowolnego miejsca w Europie. W listopadzie 2018 r. Muzeum Gdańska rozpoczęło prace nad wpisaniem muzyki carillonowej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 

Kiedy: 14 lutego 2020 (piątek), godz. 14:45-15:30

Gdzie: plac przed kościołem św. Katarzyny, ul. Profesorska 3 / Wielkie Młyny

Wstęp: bezpłatny

 

Kiedy: 15 lutego 2020 (sobota), godz. 12:05-12:40

Gdzie: Długi Targ / okolice fontanny Neptuna i Ratusza Głównego Miasta

Wstęp: bezpłatny