Grafiku ukazuje pozujące kobiety. W tle mężczyźni przy obrazie.

"Przekroje 2011-2020". Wystawa prac Aleksandry Prusinowskiej

Muzeum Gdańska zaprezentuje 7 marca 2020 r. wystawę prac Aleksandry Prusinowskiej, jednej z świetnie zapowiadających się młodych autorek grafik artystycznych. W Ratuszu Głównego Miasta zobaczymy około 50 obrazów - zarówno najnowsze prace, jak i te przygotowane w ramach cyklu „Koneser – kolekcjoner sztuki”. Wystawa „Przekroje 2011-2020” potrwa do 22 marca 2020 r.

„Przekroje” rozpoczynają nową formę współpracy naszego Muzeum z młodymi artystami. Pomysł narodził się w zeszłym roku, gdy Muzeum Gdańska zakupiło od warszawskiej galerii sztuki współczesnej ToTuart jeden z „gdańskich” obrazów Edwarda Dwurnika, cenionego i zmarłego w zeszłym roku artysty. Rozmawiałem wówczas z Panem Markiem Duchnowskim o wartości dzieł sztuki i tak narodziła się idea pokazywania prac świetnie zapowiadających się młodych artystów związanych z Gdańskiem na wystawach czasowych. Po wystawie artysta przekaże do zbiorów Muzeum jeden z eksponatów. Dzięki takiej formule współpracy zyskuje każdy. W przyszłości Muzeum będzie posiadało pokaźną kolekcję dzieł sztuki współczesnej związanej z Gdańskiem i opowiadającym o nim, młodzi artyści zyskują uznanie, a turyści możliwość podziwiania dzieł – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Na Salach wystawowych zostanie zaprezentowanych blisko 50 prac – linorytów i obrazów olejnych,  związanej z Gdańskiem malarki. Często pojawiającym się motywem jest figura kobiety, malowana na granicy hiperrealizmu, umieszczona w barwnych dekoracjach. Artystka inspiracje do swoich prac znajduje w podróżach i obserwacjach społecznych. W swoich pracach lubi sięgać po wzorce z pop-kultury, nawiązując do filmów, reklam, zdjęć prasowych, a także komiksów.

Współorganizatorem wystawy jest warszawska Galeria Sztuki Współczesnej ToTuart oraz Fundacja ToTuart. Prace Aleksandry Prusinowskiej będzie można zobaczyć do 22 marca 2020 r.

dr Aleksandra Prusinowska (ur. 1986 r. w Gdyni ) - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie asystentka na wydziale Grafiki ASP w pracowni linorytu prof. Janusza Akermanna. Uprawia malarstwo i grafikę artystyczną. Wielokrotnie nagradzana w kraju artystka prezentowała swoje prace na międzynarodowych wystawach, m.in. na Guanlan International Print Biennal w Chinach.

Zwiedzanie wystawy „Przekroje 2011-2020”

Termin: 8 – 22 marca 2020 r. (z wyjątkiem poniedziałków)

Godziny zwiedzania: wt. 10:00-13:00; śr., pt., so. 10:00-16:00; czw.: 10:00-18:00; nd.: 11:00-16:00

Ceny biletów: 16 zł normalny, 8 zł ulgowy, 35 zł rodzinny, z Kartą Mieszkańca – bezpłatnie, we wtorki w godz. 10:00-13:00 – bezpłatnie