Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Na grafice dwa dokumenty w języku niemieckim.

Alicja Bittner
Muzeum Gdańska

Data publikacji 09:30

Debata „Pomorzanie i Ślązacy w cieniu Volkslisty”

5 marca o godz. 17.00 w ramach cyklu Czwartki w Muzeum odbędzie się debata „Pomorzanie i Ślązacy w cieniu Volkslisty” z udziałem Kamila Kartasińskiego (Uniwersytet Śląski) i dr. Łukasza Męczykowskiego. Prelegenci podejmą dyskusję na temat różnic i podobieństw na terytoriach polskich wcielonych do III Rzeszy od października 1939 r., doświadczeń i pamięci obywateli polskich zmuszonych żyć w państwie niemieckim i podlegających germanizacji.

Po zakończeniu kampanii polskiej 1939 r. Pomorze Nadwiślańskie, Wielkopolska i Górny Śląsk zostały już w październiku przyłączone do III Rzeszy kolejno jako Reischgau Danzig – Westpreussen, Reichsgau Wartheland i Provinz Schlesien. Głównym założeniem niemieckiej polityki wobec tych terenów była ich zupełna germanizacja.

W czasie krwawej jesieni 1939 r. na Pomorzu zamordowano od 50 do 60 tys. przedstawicieli polskiej inteligencji. Na przełomie 1939 i 1940 r. niemiecka administracja przeprowadziła prowizoryczne spisy ludności mające na celu oddzielenie od Polaków ludności mieszanej narodowościowo. Był to tylko wstęp do wprowadzenia zarządzeniem z 4 marca 1941 r. niemieckiej listy narodowościowej – Deutsche Volksliste (DVL).

Sposób przyjmowania, częściej przymusowego wciągania obywateli polskich różnił się w mniejszy lub większy sposób w każdej z poszczególnych prowincji. Na Pomorzu i na Górnym Śląsku wypełnienie ankiety/wniosku o wpisanie na DVL było obowiązkowe, a za uchylanie się groziło m.in. wysiedleniem do Generalnego Gubernatorstwa, uwięzieniem w obozie koncentracyjnym lub karta śmierci. W Wielkopolsce natomiast traktowano wpisanie na DVL jako nagrodę.

Dyskusję poprowadzą Marek Adamkowicz i dr Leszek Molendowski z Muzeum Gdańska.

 

Kiedy: 5 marca 2020 r. (czwartek) godz. 17.00

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47

Wejście: przejazd bramny obok przedproża od strony ul. Długiej

Wstęp: wolny

Limit miejsc: 150