Pocztówka barwna ukazuje widok na nieistniejący już kościół Zbawiciela na Siedlcach (Heilandskirche), który mieścił się przy ulicy Kartuskiej. Kościół został poważnie uszkodzony w trakcie II wojny światowej. Po wojnie został rozebrany. W lewym górnym rogu napis: Danzig-Schidlitz, dalej: Evangelische Kirche. Na awersie widnieje znaczek oraz pieczęć pocztowa (data niezachowana). Na rewersie napis: KUNST.U.VERLAGSANSTALT.SCHAAR.U.DATHE.KOMM.GESA.A.AKT.TRIER. Pocztówka zapisana tuszem, zaadresowana, posiada dwa znaczki na rewersie i dwie pieczęcie pocztowe z datą 22.3.1923 r. oraz napisami: DANZIG i SCHIDLITZ.

Zbiórka fotografii z gdańskich Siedlec. Najlepsze trafią na wystawę

Muzeum Gdańska oraz Rada Dzielnicy Siedlce rozpoczynają zbiórkę przedwojennych i współczesnych zdjęć dzielnicy Siedlce. Najciekawsze fotografie pozyskane od mieszkańców zostaną wykorzystane i zaprezentowane podczas czwartej edycji wystawy plenerowej Historie Gdańskich Dzielnic oraz w planowanej na 2021 r. książce o historii dzielnicy.

Historie Gdańskich Dzielnic to projekt Muzeum Gdańska realizowany przy wsparciu Biura Rozwoju Gdańska oraz poszczególnych rad gdańskich dzielnic. W ramach cyklu w danej dzielnicy w sezonie letnim odbywa się wystawa plenerowa i spacery tematyczne po dzielnicy, jesienią wykłady, a w roku następnym po zakończeniu wystawy wydawana jest publikacja naukowa poświęcona najciekawszym fenomenom związanym z małymi wspólnotami Gdańska. Do tej pory kompleksowego opracowania doczekały się Chełm (2017-2018) oraz Stare Przedmieście (2018-2019). W tym roku ma się ukazać publikacja o Nowym Porcie (2019), która zakończy trzecią edycję Historii Gdańskich Dzielnic.

Zdjęcia na tegoroczną wystawę o historii Siedlec może przekazać każda osoba, która zechce się nimi podzielić z miejscową Radą Dzielnicy oraz Muzeum Gdańska.

Bardzo nam zależy, żeby te wystawy współtworzyli wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Przyjmujemy praktycznie wszystkie fotografie do początku lat 90. XX w. Ważne by ilustrowały życie codzienne dzielnicy, albo poszczególne jej budynki, z którymi są związane ciekawe historie – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Z powodu wprowadzenia w Polsce stanu epidemii skany albo zdjęcia zdjęć fotografii z gdańskich Siedlec wraz z opisem ilustracji należy wysłać wyłącznie mailowo. Termin przyjmowania fotografii upływa 1 czerwca 2020 r. W podanych niżej godzinach odbywają się także konsultacje telefoniczne.

Siedziba Rady Dzielnicy, Kartuska 63-65, Gdańsk
Dyżur: wtorki, godz. 18:00-19:00
Mail: rada@radasiedlce.pl
Osoba do kontaktu: Andrzej Nawara, przewodniczący Rady Dzielnicy, tel. 506 518 094