Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie przedstawia otwarty komputer po lewej otwarty na stronie Biura Prasowego Muzeum Gdańska. Po prawej przed nim talerz z ciastkami i kubkiem z logotypem Muzeum Gdańska (kompozycja w kształcie tarczy herbowej ułożonej z krzyży w trzech rzędach. Nad lewym rzędem korona. Po prawej stronie krzyży napis Muzeum Gdańska).
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 15:31

Muzeum Gdańska on-line. Dla najmłodszych i dorosłych

Blisko 6700 zdjęć ilustrujących życie codzienne dawnego Gdańska i Pomorza oraz wizerunki zabytkowych przedmiotów. Warto odwiedzić także portale społecznościowe Muzeum Gdańska, na których codziennie zamieszczane są ciekawostki związane historią miasta, koncerty carillonowe oraz cykl zajęć Wirtualnej Akademii Muzeum Gdańska. Do 5 kwietnia można wziąć udział w konkursie facebookowym „Memy dawnego Gdańska”. Historia na… torbę”. W przyszłości będzie można zobaczyć mini-cykle zwiedzania po zamkniętych wystawach.

Nie wychodzisz z domu? Filmy oglądane w Internecie powoli zaczynają Cię męczyć? A może potrzebujesz zająć przez kilkanaście minut uwagę dzieci ciekawym programem? Jeśli tak, to któraś z propozycji Muzeum Gdańska jest dla Ciebie.

6700 zdjęć i 69 nagrań – dostępne 24/7

Muzeum Gdańska udostępnia w sieci 6700 zdjęć widoków dawnego Gdańska oraz eksponatów ze swojej kolekcji, np. wyrobów jubilerskich, czy przedmiotów wykonanych z bursztynu bałtyckiego. Pliki graficzne zostały przygotowane w wysokiej rozdzielczości – dłuższy bok ma zawsze 4000 pikseli, czyli mniej więcej tyle co trzy ekrany komputera.

Warto zobaczyć kolekcję 1600 zdjęć powojennego Gdańska przekazaną przez potomków śp. Kazimierza Lelewicza. Poza nią na portalu znajdują się również wizerunki dawnych map, nowożytnych rycin. Najstarsze zdjęcie, które można zobaczyć, pochodzi z 18 maja 1865 r. To również jeden z najstarszych portretów zbiorowych gdańszczan. Miłośnikom opowieści polecamy Gdańskie Archiwum Historii Mówionej. Na portalu można znaleźć blisko 3 godziny historii o życiu codziennym w powojennym Gdańsku ujęte w 69 wspomnieniach świadków historii, np. Marii Pelczar, Stanisława Michela, czy Jana Małgorzewicza – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Zdjęcia są dostępne pod adresem http://dziedzictwo-gdansk.pl. Relacje audio można znaleźć na http://relacje.dziedzictwo-gdansk.pl.

Koncerty carillonowe on-line

W każdy piątek o 17:00 i sobotę o godz. 12:05 na profilu faceboowym „Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska” będzie można zobaczyć relację online z koncertów carillonowych w wykonaniu Moniki Kaźmierczak. Carillonistka miejska zapowiada każdorazowo wykonywany repertuar, np. 27 marca br. o godz. 17:00 zostały wykonane utwory poświęcone śp. Maciejowi Kosycarzowi – uznanemu fotografowi Gdańska.

Profil FB Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska: https://www.facebook.com/carillony/

W mediach społecznościowych dla najmłodszych i dorosłych

Wśród propozycji dla najmłodszych warto zwrócić uwagę na Wirtualną Akademią Muzeum Gdańska. Odcinki poświęcone historiom związanym z dawnym Gdańskiem, z udziałem lektora języka migowego, są publikowane w soboty i wtorki o godz. 10:00 na profilu facebookowym „Dział Edukacji Muzeum Gdańska”.

Warto zajrzeć również na profil Muzeum Gdańska. Znajdziemy tu m.in. kalendarium wydarzeń z końca marca 1945 r. wraz z kilkuminutowymi relacjami audio świadków wkroczenia wojsk sowieckich do miasta, uzupełnionych archiwalnymi zdjęciami, a także zabawę „Memy Dawnego Gdańska”. W poście znajdą się archiwalne zdjęcia i fotografie wraz z chmurkami do wypełnienia komentarzami. 30 najbardziej kreatywnych „memów dawnego Gdańska” zostanie nagrodzone torbą, a najzabawniejsze trzy - także publikacją. Wyniki zostaną podane 6 kwietnia o godz. 16:00.

Profil FB Muzeum Gdańska: https://www.facebook.com/muzeumgdansk/ 
Profil FB Działu Edukacji Muzeum Gdańska: https://www.facebook.com/EdukacjawMuzeum/
Wszystkie odcinki Wirtualnej Akademii można zobaczyć na profilu Muzeum Gdańska na Vimeo w dobrej jakości: https://vimeo.com/muzeumgdansk

Muzeum prowadzi profile tematyczne pozostałych oddziałów: Ratusza Głównego Miasta, Domu Uphagena, Muzeum Bursztynu, Dworu Artusa, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Kuźni Wodnej w Oliwie, Wartowni nr 1 na Westerplatte oraz Muzeum Nauki Gdańskiej. 

Zwiedzaj on-line

Przygotowywany jest także cykl poświęcony zwiedzaniu on-line. Pierwszy cykl pięciu odcinków będzie dotyczył zamkniętych wystaw czasowych „Srebra od pokoleń”, „Ubodzy, chorzy, sieroty” oraz o bursztynniku Mieczysławie Różyckim. Będziemy mogli także zajrzeć do wnętrza Wielkiego Pieca z Dworu Artusa oraz poznać obraz dzięki, któremu m.in. 50-lat temu powstało Muzeum Gdańska, czyli „Apoteozę Gdańska” z Sali Czerwonej Ratusz Głównomiejskiego. Odcinki będzie można zobaczyć na profilu Muzeum Gdańska na Vimeo i na profilu Muzeum Gdańska na Facebooku.

W przypadku przedłużenia zamknięcia Muzeum w związku z epidemią koronawirusa planowane są odcinki ze „Spacer pod Twierdzą” po Szańcu Wschodnim Twierdzy Wisłoujście i jej zamkniętych pomieszczeniach.