Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

grafikawww carilion 1
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 12:24

Nowy utwór na carillon. Premiera online już w ten weekend

Muzeum Gdańska zaprezentuje w piątek nowy utwór na carillon autorstwa Katarzyny Kwiecień-Długosz. Transmisja online utworu „Ad Fontes” odbędzie w piątek, o godz. 17:00 i w sobotę o godz. 12:05 na profilu Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska. Na żywo będzie można go usłyszeć w okolicy wieży Ratusza Głównego Miasta.

Utwór, ukończony w Wielkim Tygodniu 2020 r., jest reakcją na pandemię koronawirusa i związanymi z nią poszukiwani nadziei. „Ad Fontes”, czyli „Do Źródeł” nawiązuje do Psalmu 42 biblijnej Księgi Psalmów. Psalmista posługuje się tam obrazem zwierzęcia – łani, która pragnie dotrzeć do życiodajnego źródła. Mam wrażenie, że czas pandemii w pewien sposób wymusza na nas refleksję na temat źródeł naszej tożsamości, człowieczeństwa i duchowości – mówi Katarzyna Kwiecień-Długosz.

W utworze pojawią się muzyczne cytaty, m. in. fragment melodii Psalmu 42 z najstarszego zachowanego polskiego psałterza, czyli Psałterza Jakuba Lubelczyka z 1556 r., który powstał na kilka lat przed zamontowaniem pierwszego carillonu na wieży Ratusza Głównego Miasta.

Transmisja online koncertów w wykonaniu carillonistki miejskiej Moniki Kaźmierczak odbędzie się na profilu facebookowym Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska. Premierowy pokaz usłyszymy podczas koncertu w piątek, 24 kwietnia, o godz. 17:00. „Ad Fontes” zostanie zagrany także dzień później w sobotę o godz. 12:05. Podczas obu transmisji omawiane są poszczególne utwory z repertuaru, które zapowiada wykonująca je carillonistka. Trwające ok. 40 minut koncerty będzie można usłyszeć także na żywo w okolicy Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku.

 

Ad Fontes i koncerty carillonowe online

Link do profilu: https://www.facebook.com/carillony/

Na żywo: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47 i okolice Długiego Targu

Kiedy: 24 kwietnia 2020 (piątek) godz. 17:00-17:40

Kiedy: 25 kwietnia 2020 (sobota), godz. 12:05-12:45

 

Katarzyna Kwiecień-Długosz - kompozytorka i tłumaczka, studiowała w Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Laureatka wielu konkursów kompozytorskich w Polsce, a także za granicą. Komponowała m. in. dla pianisty Marcina Dominika Głucha, Stowarzyszenia Mozart 2003, chórów Politechniki Szczecińskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Sepia Ensemble, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, na zamówienie organizatorów Niedergrafschafter Musikhighlight, Towarzystwa Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu oraz Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego w Gdańsku. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich i Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Skomponowała również poświęcony śp. Pawłowi Adamowiczowi utwór „Epitafium”, który zagrali carilloniści na całym świecie. 

 

Linki do filmów: https://mhmgd-my.sharepoint.com/:f:/g/personal/a_gierszewski_muzeumgdansk_pl/Eno3j8KITM9AuWEJzZVVh14BWalXdNRejaZlv5tg2omAxg?e=SuXyWN