Grafika konferencji. Dłonie trzymają fragmenty ceramiki w dłoniach. Poniżej logotypy. W polu tekstowym napisy w języku angielskim.

Archeoturystyka wokół Morza Bałtyckiego. Webinarium już w ten piątek

W piątek, 24 kwietnia, o godz. 10:00 odbędzie się anglojęzyczne seminarium internetowe poświęcone rozwojowi archeoturystyki i szlaków kulturowych w rejonie Morza Bałtyckiego. W spotkaniu z archeologami, muzealnikami i praktykami z Danii, Luksemburga, Polski oraz Szwecji będzie można wziąć udział w transmisji na YouTube, a także zadać pytania.

Archeologiczne dziedzictwo Morza Bałtyckiego wciąż skrywa wiele tajemnic. Jest źródłem niewykorzystanego potencjału turystycznego, który obecnie rozwijają uniwersytety i muzea z Danii, Polski oraz Szwecji na wyspie Bornholm, przy Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku i na grodzisku w Owidzu oraz w szwedzkim Lund. Seminarium to nie tylko okazja do zapoznania się projektem Archaeobalt oraz z ciekawymi miejscami na mapie turystycznej regionu Morza Bałtyckiego. Tworzenie podstaw innowacyjnej archeoturystyki odbywa się poprzez ciekawy program wykopalisk archeologicznych, czy np. aplikacje z rozszerzoną rzeczywistością – mówi Karolina Czonstke z Uniwersytetu Gdańskiego, lidera projektu Archaeobalt.

Webinarium jest skierowane do osób zainteresowanych turystyką, archeologią oraz historią, a także firm oraz organizacji turystycznych i kulturalnych. Podzielone na dwie części spotkanie, podczas którego zostanie pokazanych siedem prezentacji o dziedzictwie regionu Morza Bałtyckiego i jego lokalnych, archeologicznych atrakcjach turystycznych odbędzie się w najbliższy piątek, 24 kwietnia 2020 r., od godziny 10:00 do 14:30. Transmisja online odbędzie się na profilu kanale projektu na platformie YouTube. Uczestnicy będą mogli zabdawać pytania poprzez komentarze.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Południowy Bałtyk 2014-2020. Archaeobalt to 3-letni projekt realizowany przez Uniwersytet Gdański (lider projektu, Polska), Muzeum Gdańska (Polska), Muzeum Bornholmu (Dania), Uniwersytet w Aarhus (Dania) oraz Uniwersytet w Lund (Szwecja). Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 2 009 568 €, w tym kwota współfinansowania projektu z programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020, finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego - 1 587 442,40 € (79 % kosztów kwalifikowanych).

Linki do transmisji:

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCYcF2A-f3wkKLOPm810BQkg

Program konferencji (w jęz. polskim)

Moderator: Jens-Bjørn Riis Andersen, profesor, Uniwersytet w Aarhus, Dania

10:00 – 10:10 Otwarcie spotkania

Jens-Bjørn Riis Andersen, profesor, Uniwersytet w Aarhus, Dania

10:10 – 10:40 Nieznany potencjał Morza Bałtyckiego – Archeoturystyka i projekt Archaeobalt

Karolina Czonstke, Uniwersytet Gdański, Polska

10:40 – 11:10 Łącznie badan archeologicznych i dziedzictwa kulturowego. Odkrywanie Uppåkry w epoce żelaza

Mats Roslund, profesor, Uniwersytet w Lund University, Szwecja

11:10 – 11:40 Wyniki badań archeologicznych w Sorte Muld na Bornholmie

Finn Ole Sone Nielsen, doktor, Muzeum Bornholmu, Dania