Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Klawiatura carillonu. Dwa rzędy drewniane pałek pełniących funkcję klawiszy. Nad nimi tabliczka znamionowa holenderskiej firmy Royal Eisbouts - producenta instrumentu.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 08:50

Koncerty carillonowe z okazji świąt 1, 2 i 3 maja

Z okazji nadchodzących na początku maja świąt i rocznic  we wspólne świętowanie w Gdańsku włączy się carillon wieży Ratusza Głównego Miasta oraz trąbki. Koncerty carillonowe to wspólna inicjatywa Miasta Gdańska, Muzeum Gdańska oraz muzyków z Tubicinatores Gedanenses. Repertuaru będzie można posłuchać na żywo oraz online na portalu gdańsk.pl oraz na Facebooku na profilu „Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska”.

Na początek maja zawsze przypadają najważniejsze święta i rocznice. 1. Maja 2004 r. Polska wstąpiła do Unii Europejskiej (na ten dzień przypada również obchodzone od 1890 r. Święto Pracy), 2. maja - po raz pierwszy - świętowaliśmy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zaś dzień później Święto Narodowe Trzeciego Maja, które przywrócono w 1990 r. Ale w tym roku obchodzimy jeszcze 250. rocznicę urodzin autora Ody do radości – Ludwiga van Beethovena, a drugiego maja nie zapominamy również o Polonii i Polakach za granicą. Wymienione święta i rocznice uczcimy zgodnie ze starą, gdańską tradycją – koncertami carillonowymi z udziałem trębaczy. Zapraszamy wszystkich do ich wysłuchania na żywo bądź online – mówi Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska.  

Idea wspólnych koncertów, w których biorą udział wygrywające różne dźwięki dzwony i trębacze nie jest nowa. Koncerty instrumentów dętych nawiązują do gdańskiej tradycji muzyki wieżowej, tzw. „Turmmusik”, praktykowanej od XV aż do początku XX w. Muzyka carillonowa towarzyszy najważniejszym uroczystościom miejskim od 1561 r., gdy zamontowano pierwszy carillon na wieży Ratusza Głównego Miasta. Obie grupy połączyły siły dopiero w XIX w. Dziś tradycję wspólnego koncertowania kontynuują muzycy z zespołu Tubicinatores Gedanenses (Gdańscy trębacze) oraz carillonistka miejska Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, która do dyspozycji ma instrument wieżowy składający się z 37 dzwonów o łącznej masie ok. 3,5 tony. Najmniejszy dzwon - "święty Wojciech" - waży 6, a największy - "Solidarność" - 628 kg.

Organizatorem koncertów jest Gmina Miasta Gdańsk, Muzeum Gdańska oraz Tubicinatores Gendaneses. Podczas koncertów zostaną zagrane utwory beethovenowskie, w tym Oda do radości polskie utwory o charakterze patriotycznym, w tym także uznany od 1927 r. za hymn Polski Mazurek Dąbrowskiego i Mazurek 3 Maja, czyli „Witaj, majowa jutrzenko” autorstwa Rajnolda Suchodolskiego.

 

 

Harmonogram koncertów

 

Koncert w rocznicę wstąpienia Polski do UE oraz roku beethovenowskiego

 

Kiedy: 1 maja (piątek), godz. 17.00

Repertuar: barokowo-beethovenowski połączony z Odą do radości;

Carillon: Monika Kaźmierczak

Trąbka: Paweł Hulisz

Transmisje na żywo: www.gdansk.pl // Facebook: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska

Na żywo: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk

 

Koncert na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą

 

Kiedy: 2 maja (sobota), godz. 12.05

Repertuar: Mazurek Dąbrowskiego, muzyka polska o charakterze patriotycznym

Carillon: Monika Kaźmierczak

Trąbki: Paweł Hulisz i Emil Miszk

Transmisje na żywo: www.gdansk.pl // Facebook: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska

Na żywo: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk

 

Koncert na Święto Narodowe 3 Maja

 

Kiedy: 3 maja (niedziela), godz. 13.00

Repertuar: muzyka polska o charakterze patriotycznym, w tym także „Witaj, majowa jutrzenko”

Carillon: Monika Kaźmierczak

Trąbki: Emil Miszk

Transmisja na żywo: Facebook – Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska

Retransmisja: www.gdansk.pl (o godz. 15:00)

Na żywo: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk

 

 

Emil Miszk – zdobywca nagrody Fryderyk w kategorii Jazzowy Debiut Roku za album „Don’t Hesitate!” oktetu Emil Miszk & The Sonic Syndicate. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w specjalności trąbka i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w specjalności trąbka naturalna. Jego styl opiera się na starciu dwóch energii - z jednej strony przynależność do tradycji, z drugiej totalna wolność. Jest to efekt współpracy z takimi artystami jak: Markus Stockhausen, Sławek Jaskułke, Marcin Masecki czy Mitch & Mitch. Współtworzy wiele formacji związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym: Algorhythm, Sławek Jaskułke Sextet, Dominik Bukowski Quartet, Kamil Piotrowicz Sextet, kwartet trąbek barokowych Tubicinatores Gedanenses. Czterokrotnie nominowany do nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk.

Paweł Hulisz – absolwent dziennych i podyplomowych studiów na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, specjalizacja - trąbka naturalna. W czasie studiów rozpoczął praktykę wykonawczą, podejmując pracę w zespole Cappella Gedanensis, z którym koncertuje do dziś, jako kameralista, a także, jako solista. Współpracuje też z Teatrem Muzycznym w Gdyni, a także z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi na terenie całej Polski. Na stałe współtworzy zespół Keepin` Tradition Jazz Quartet, Jacek Siciarek Quartet, Krystyna Durys Band, a jako muzyk sesyjny z m.in.: Sylwią Grzeszczak, Eweliną Lisowską, Kamilem Bednarkiem, zespołem Behemoth, Deer Project, NPWM, Sound’n’Grace. Jako muzyk sesyjny nagrał już ponad 50 płyt. W 2012 roku otrzymał Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska, które przyczyniło się do nagrania pierwszej solowej płyty pt: SANACJA – ,,Już taki ze mnie zimny drań’’, z przebojami polskiej muzyki z lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Wykonuje muzykę barokową i klasyczną na instrumencie historycznym. Jest pomysłodawcą i założycielem zespołu Tubicinatores Gedanenses, z którym koncertuje na wieżach kościołów i ratuszy, kontynuując starą gdańską praktykę Turmmusik. Jest kompozytorem Hejnału wykonywanego od 2017 roku na rozpoczęcie i zakończenie Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku.

 

Monika Kaźmierczak – gdańska carillonistka od 2001 roku, również od 2018 r. carillonistka miejska. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu. W 2003 roku otrzymała stypendium Huyghensa od rządu niderlandzkiego, które umożliwiło jej studia w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort. W 2005 roku uzyskała tam stopień magisterski. Jako stypendystka kulturalna Miasta Gdańska kontynuowała kursy mistrzowskie w Belgii u Geerta D’hollandera. Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie. W międzyczasie uzyskała także licencjat z Muzyki Kościelnej (2010) oraz magisterium z Dyrygentury Chóralnej (2013) na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz doktorat w zakresie gry na carillonie (2012). Obecnie jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. carillonu. Jest również nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Elblągu. W latach 2011-2015 była prezeską Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego, a od 2006 do 2017 roku prowadziła Chór Mieszczan Gdańskich. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i in.