Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie przedstawia dwa proporczyki 36 Regimentu Artylerii Polowej. Na pierwszej z dołu czarny pruski orzeł w koronie. Na górze błękitna chorągiew z literami FAR i poniżej liczbą 36.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 12:45

Dwa ciekawe nabytki trafiły do zbiorów Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska zakupiło dwa proporce 36. Pułku Artylerii Polowej. Jednostka wojskowa stacjonowała w Gdańsku od 1890 r., aż do 1919 r. Eksponaty będą w przyszłości pokazywane w Twierdzy Wisłoujście.

Poszukując nowych zabytków związanych z historią Gdańska i Pomorza muzealnicy z Muzeum Gdańska natrafili na aukcji w Niemczech na pamiątki związane ze stacjonującą w Gdańsku i do tej pory mało znaną, stacjonującą w mieście jednostką wojskową. Dwa dobrze zachowane proporczyki 36. Pułku Artylerii Polowej z przełomu XIX/XX w. o wymiarach 50 na 50 cm zawieszano na przymocowany do trąbki pałąk. Z jednej strony na niebieskim tle znajduje się napis FAR 36, czyli „Feldartillerie-Regiment Nr. 36”, a z drugiej pruski, czarny orzeł na białym tle.

Nowe nabytki mają wartość nie tylko jako militaria. Zgodnie z zasadą terytorialności poszczególne armie tworzyła ludność autochtoniczna, czyli w wypadku 36. Dywizji Piechoty mieszkańcy Gdańska i Pomorza, w tym Kaszubi i Polacy. Poświadczają pamiątkowe zdjęcia żołnierzy z innych pułków, gdzie ponad połowa żołnierzy miała polskie korzenie. Sztab i koszary 36. Pułku mieściły się przy ulicy Rybaki Górne. W przyszłości proporce wraz z innymi gdańskimi militariami będą pokazywane na Twierdzy Wisłoujście – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

36. Pułk Artylerii Polowej wchodził w skład 36. Dywizji Cesarstwa Niemieckiego (od 1914 r. - 36. Dywizji Piechoty) podporządkowanej XVII Korpusowi Armijnemu, którego sztab główny mieścił się do 1919 r. w neorenesansowym budynku Nowego Ratusza w Gdańsku przy Wałach Jagiellońskich (w latach 1920-1939 mieściła się tu Rezydencja Wysokiego Komisarza Ligi Narodów). Jednostki wchodzące w skład 36. Dywizji stacjonowały na Pomorzu: w Gdańsku, Kwidzynie, Grudziądzu, Świeciu i Starogardzie Gdańskim.