Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Fasada Ratusza Głównego Miasta z charakterystyczną, spiczastą wieżą oraz Długi Targ z Fontanną Neptuna na tle błękitnego nieba. Obok Dwór Artusa.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 11:52

Muzeum Gdańska otwiera się z dniem 12 maja br.

Muzeum Gdańska otwiera z dniem 12 maja br. niemalże wszystkie swoje oddziały dla zwiedzających. W każdym z oddziałów będą obowiązywały limity osób mogących przebywać przy kasach i na salach wystawowych. W poszczególnych pomieszczaniach każdego z oddziałów zostaną wprowadzone urządzenia i rozwiązania mające na celu zmniejszenie ryzyko transmisji Covid-19. Bezpieczeństwo będą musieli zachować również sami zwiedzający.

Otwieramy się dla zwiedzających, ale czynimy to odpowiedzialnie. Przed planowaną wizytą prosimy się o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania oddziałów Muzeum Gdańska, dzięki któremu bezpiecznie zapoznamy się z historią Gdańska. W każdym z muzeów obowiązują różne limity ilości osób mogących przebywać w danym obiekcie. Możliwość zwiedzania to na razie jedyna forma dostępu do kultury. Nie przewidujemy w najbliższym czasie dodatkowej oferty w postaci warsztatów, wykładów czy zajęć edukacyjnych – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.  

Z dniem 12 maja br. Muzeum Gdańska udostępni zwiedzającym niemalże wszystkie oddziały z wyjątkiem Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Kuźni Wodnej w Oliwie. Wartownia nr 1 na Westerplatte zostanie otwarta z dniem 18 maja br. Wszystkie oddziały będą czynne tak jak w sezonie zimowym tj. od godz. 10:00 do godz. 16:00, z dniem zamkniętym w poniedziałek i dniem wolnego wstępu we wtorek. W czwartek będzie można zwiedzać dłużej – do 18:00, a w niedzielę od godziny 11:00 do godz. 16:00. Otwarte zostaną również oddziały sezonowe, tj. Twierdza Wisłoujście i Wartownia nr 1 na Westerplatte. Będzie je można zwiedzić przez cały tydzień w godz. 10:00-16:00.

Limity zwiedzających

W celu zmniejszenia ryzyka transmisji Covid-19 zostaną ograniczone liczby osób mogących znaleźć się jednocześnie przy kasach oraz na salach wystawowych.

Limity podyktowane są powierzchnią sal, a każdy z naszych oddziałów jest pod tym względem inny, np. w Ratuszu Głównego Miasta przy kasie i na salach będzie mogło przebywać jednocześnie odpowiednio 3 i 90 osób, Twierdzy Wisłoujście - 3 i 50 osób. Najmniej zwiedzających będzie się mogło znaleźć w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – 3 i 10 osób oraz Wartowni nr 1 na Westerplatte – 1 i 4 osoby – dodaje Waldemar Ossowski.

Czynne będą również punkty widokowe w Ratuszu Głównego Miasta oraz w Muzeum Bursztynu, ale i tu zostaną zastosowane ograniczenia. Niewielkie grupy chętnych do podziwiania panoramy będą wpuszczane w turach.

Ceny biletów wstępu i ich rodzaje pozostają bez zmian. Gdańszczanki i gdańszczanie, którzy nie skorzystali jeszcze w tym roku z Karty Mieszkańca mogą odwiedzić każdy z oddziałów bezpłatnie.

Środki i zasady bezpieczeństwa

W każdym oddziale znajdą się urządzenia do dezynfekcji rąk, a także bariery z tworzywa przy kasach. Wprowadzone zostaną rozwiązania minimalizujące liczbę kontaktu dotykowego z przedmiotami, np. wydawanymi przez kasy biletami. Płatności będą przyjmowane wyłącznie kartami płatniczymi.

Należy pamiętać również o tym co możemy zrobić sami. W miarę możliwości prosimy o zachowanie minimum 2-metrowego odstępu od pozostałych zwiedzających, a także zwiedzanie w maseczce. Z przyczyn sanitarnych nieczynne będą szatnie i szafki, gdzie można przechować swoje rzeczy. Prosimy również o wyrozumiałość, gdy kasa nie będzie czynna. Pomieszczenia będą dezynfekowane na bieżąco według natężenia ruchu zwiedzających. Taka konieczność może zaistnieć w dowolnej chwili – dodaje Waldemar Ossowski.

Ze szczegółowymi informacjami o zasadach zwiedzania Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, Muzeum Bursztynu, Domu Upahgena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Twierdzy Wisłoujście, czy Wartowni nr 1 na Westerplatte oraz aktualizacji można zapoznać się na stronie internetowej Muzeum Gdańska w zakładce „Zaplanuj wizytę” oraz sekcji „Warto wiedzieć”.

Pytania od zwiedzających będą przyjmowane telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00 pod numerem +48 514 222 205 oraz mailowo na adres: kontakt[at]muzeumgdansk.pl.

Ze względu na bezpieczeństwo zdrowia zwiedzających nie będą przyjmowane grupy zorganizowane.

Jakie wystawy będzie można zobaczyć po otwarciu?

Zwiedzający będą mogli zobaczyć wszystkie wystawy stałe, a także niektóre z zamkniętych z powodu rozprzestrzeniania się Covid-19 wystaw czasowych. Do końca czerwca będzie można zwiedzić wystawę czasową „Srebra od pokoleń” w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta. Przedłużona zostaje również wystawa czasowa o gdańskich przytułkach i szpitalach w Domu Uphagena, czyli „Ubodzy, chorzy, sieroty”. W okresie do czerwca 2020 r. otwarte zostaną także nowe wystawy czasowe. Prace Mariana Murmana zostaną pokazane w postaci wystawy dostępnej online, a w Ratuszu Głównego Miasta zostanie otwarta pokazująca kilkadziesiąt nabytków do zbiorów Muzeum Gdańska. Na wystawie zobaczymy obrazy, grafiki i inne eksponaty, które trafiły do kolekcji muzeum w postaci zakupów i darowizn w 2019 i 2020 r.

Czy Muzeum Gdańska może zostać ponownie zamknięte?

Celem nowych zasad zwiedzania jest ograniczenie do minimum możliwej transmisji wirusa z człowieka na człowieka.

W przypadku ujawnienia transmisji wirusa na któregokolwiek z pracowników obsługi Muzeum Gdańska zostanie zamknięty dany oddział, w którym doszło do zdarzenia. Przygotowaliśmy się również na taki wariant, ale celowo ograniczamy jego zasięg, np. rozdzielamy miejsca przebywania na oddziałach zespołów pracowników kas, pracowników obsługi na salach oraz pracowników ochrony. Żywimy nadzieję, że wspólne przestrzeganie podjętych przez nas środków bezpieczeństwa uchroni zarówno zwiedzających, jak i naszych pracowników. Zapraszamy do odkrywania dziedzictwa Gdańska w jego muzeum od wtorku, 12 maja – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Załączniki