dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska
Data publikacji 16:33
Nowa wystawa. Nabytki i dary Muzeum Gdańska 2016 – 2020
Od środy, 13 maja w Ratuszu Głównego Miasta będzie można zobaczyć kilkadziesiąt z eksponatów pozyskanych przez Muzeum Gdańska w latach 2016-2020. Na wystawie zobaczymy gedaniki: obrazy, grafiki i przedmioty codziennego użytku ilustrujące wybrane fenomeny historii Gdańska oraz jego mieszkańców. Wystawa czasowa będzie otwarta do 30 czerwca 2020 r.
Muzeum Gdańska gromadzi eksponaty, których wspólnym mianownikiem jest nasze miasto. Na nowej wystawie prezentujemy jedynie niewielką część z kilku tysięcy eksponatów, które udało się nam pozyskać od kilkudziesięciu darczyńców, albo zakupić przez ostatnie cztery lata do 10 oddziałów Muzeum Gdańska. O części z zaprezentowanych eksponatów, np. zakupionym obrazie śp. Edwarda Dwurnika, czy tablicach jednej z największych gazet Danziger Zeitung z lat 30. XX w. już komunikowaliśmy, ale nowa wystawa to także okazja do zapoznania się z wieloma dotychczas nieznanymi, niekiedy osobliwymi, ale na pewno ciekawymi zabytkami związanymi z historią naszego miasta – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Najstarsze z kilkudziesięciu prezentowanych obiektów pochodzą z XVIII w., np. wyroby złotnicze z gdańskich warsztatów i miniatury Daniela Chodowieckiego. Najnowsze liczą sobie kilkanaście, bądź nawet kilka lat, np. obraz „Feta” Rafała Kowalskiego z 2003 r. i obraz tego samego autora „Człowiek człowiekowi 100 lat. 11.IX.2018”.
Do najbardziej niecodziennych eksponatów należy pamiątkowy kufel Pułku Huzarów Przybocznych, czyli tzw. „Czarnych Huzarów” z 1910 r. w kształcie czaszki. Historię wojskowości ilustrują także inne eksponaty, np. pamiątki związane z 128. Gdańskim Pułkiem Piechoty. Gratką dla miłośników widoków dawnego Gdańska będzie na pewno stereoskop z zestawem 17 zdjęć na płytkach szklanych z widokami Gdańska.
Technika, dzięki której obraz sprawia wrażenie trójwymiarowego i przestrzennego, sięga korzeniami jeszcze II połowy XVI w., ale w dwudziestoleciu międzywojennym, czyli z okresu, z którego pochodzi nasz stereoskop, już odchodziła do przeszłości. Wszystko dzięki rozwojowi tzw. „ruchomych obrazków”, czyli kina. Mimo wszystko ten obiekt to jeden z niewielu zachowanych w dobrym stanie, działających urządzeń, dzięki któremu możemy poznać kilkanaście ciekawych widoków Gdańska i okolic – mówi Waldemar Ossowski.
Wystawę będzie można zobaczyć w Ratuszu Głównego Miasta do 30 czerwca 2020 r. z wyjątkiem poniedziałków i wtorków. Aktualne godziny otwarcia i ceny podane są w zakładce „Zaplanuj wizytę” na stronie internetowej Muzeum Gdańska. Posiadacze Karty Mieszkańca Gdańskiej Organizacji Turystycznej mogą zobaczyć wystawę bezpłatnie, pod warunkiem, że nie wykorzystali jej w bieżącym roku kalendarzowym.
Zwiedzanie wystawy: 13 maja – 30 czerwca 2020
Środa: 10:00-16:00
Czwartek: 10:00-18:00
Piątek: 10:00-16:00
Sobota: 10:00-16:00
Niedziela: 11:00-16:00
Ostatnie wejście na 45 min. przed zamknięciem muzeum
Wyjątki: poniedziałki, wtorki oraz 11 czerwca (czwartek)
Ceny biletów: normalny – 16 zł, ulgowy – 8 zł, rodzinny – 35 zł