Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

grafikawww carilion 1
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 15:54

Weekend z muzyką gdańskich carillonów

Weekend z muzyką gdańskich carillonów

W najbliższy piątek oraz sobotę odbędą się dwa koncerty na carillonie Ratusza Głównego Miasta. 15 maja br. zostaną zagrane utwory w wykonaniu carillonistki Anny Kasprzyckiej. Dzień później Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska wykona utwory wiosenne. Koncertów będzie można wysłuchać na żywo, a także online na facebookowym profilu „Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska”.

Utwory na carillonie z wieży Ratusza Głównego Miasta to prawie 460-letnia tradycja Gdańska. Dźwięki dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim. Wysiłkiem pokoleń gdańszczan i miłośników tych unikatowych instrumentów z całej Europy przywrócono w 1989 r. carillon na wieży kościoła św. Katarzyny, a w 2000 r. zainstalowano nowy carillon na wieży Ratusza Głównego Miasta. W 2009 r. Gdańsk ufundował jedyny w Polsce carillon mobilny „Gdańsk”. Wszystkimi zarządza obecnie Muzeum Gdańska, w którym koncertuje zatrudniona tu carillonistka miejska Monika Kaźmierczak.

Piątkowy koncert to zaproszenie do wysłuchania koncertu Anny Kasprzyckiej z zeszłego tygodnia poświęconego 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, w trakcie którego mieliśmy problemy techniczne z jakością transmisji. Z kolei w sobotę zagramy utwory wiosenne, np. Now is the month of Maying” Thomasa Morleya. Prawdziwą carillonową wiosnę będziemy jednak obchodzić w przyszłym tygodniu. Wyjątkowo od czwartku do niedzieli zagramy okolicznościowe koncerty w nieco innej formie niż dotychczas – mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska.

Podczas dwuczęściowego koncertu w piątek, 15 maja 2020 r., o godz. 17:00 będzie można wysłuchać utworów powiązanych z tematem wojny i pokoju, np. „Jupiter” Gustava Holsta, Da Pacem Domine z Sacred suite Geerta D'hollandera, który inaugurował międzynarodowy projekt „Carillon pokoju” w 2018 r. w belgijskim Leuven oraz gregoriański hymn „Da pacem Domine”, czyli „Daj nam pokój Panie”. W drugiej części zostanie wykonana „Asturia” Isaaca Albeniza. Podczas sobotniego koncertu, 16 maja 2020 r., o godz. 12:05 zostaną zagrane: „Wiosna” Vivaldiego, „Przybywaj, piękna wiosno” Mozarta, „De Mey” Valeriusa i inne.

Obie transmisje online będzie można obejrzeć na profilu facebookowym „Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska” oraz na żywo w podanych terminach w pobliży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku przy ul. Długiej 46/47.

 

Koncert z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Kiedy: 15 maja (piątek), godz. 17.00

Carillon: Anna Kasprzycka

Transmisje na żywo: Facebook: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska

Lokalizacja: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk

 

Koncert wiosenny

Kiedy: 16 maja (sobota), godz. 12.05

Carillon: Monika Kaźmierczak

Transmisja na żywo: Facebook: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska

Lokalizacja: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk