Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Po prawej postacie z obrazów. Po lewej napis Europejska Noc Muzeów.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 11:48

Noc Muzeów 2020 online z Muzeum Gdańska

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów Muzeum Gdańska przygotowało dla mieszkańców koncert carillonowy, propozycję gry w ramach gdańskiej odsłony światowej zabawy #betweenartandquarantine oraz filmy dla najmłodszych z cyklu Wirtualna Akademia Muzeum Gdańska. W ramach wydarzenia zostanie udostępniony także film Jana Markiewicza dokumentujący przenosiny Wartowni nr 1 na Westerplatte oraz relacje powojennych mieszkańców osiedla przy Twierdzy Wisłoujście. Wszystkie propozycje znajdą się na wydarzeniu „Noc Muzeów online z Muzeum Gdańska” na profilu facebookowym Muzeum Gdańska.   

Wydarzenie jest przeznaczone do użytkowników mediów społecznościowych. W ramach Nocy Muzeów zaplanowanych jest kilka atrakcji, które będą publikowane o określonym czasie w wydarzeniu na Facebooku „Noc Muzeów online z Muzeum Gdańska”. Zabawa w przypadającą w sobotę Noc Muzeów, czyli 16 maja 2020, trwa od 19:00 do 23:00.

Harmonogram wydarzenia:

O 19:00 obędzie się transmisja online 15 minutowego koncertu na profilu Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska i w wydarzeniu. Carillonistka miejska, dr Monika Kaźmierczak zagra Nokturny Johna Fielda oraz fragmenty "Obrazków z wystawy" Modesta Musorgskiego.

O 19:20 zostanie udostępniony link, który przeniesie nas na sale wystawowe Ratusza Głównego Miasta. Zainteresowani będą mogli zobaczyć prace dr Aleksandry Prusinowskiej. Wystawę czasową "Przekroje", w ramach której prezentowano w marcu 2020 r. kilkadziesiąt inspirujących przykładów malarstwa współczesnego, przerwała epidemia koronawirusa.

O 19:40 rozpocznie się zabawa z grą #betweenartandquarantine Działu Edukacji Muzeum Gdańska. Chętni do zabawy mają czas do 23:00 na wykonanie pozowanego zdjęcie nawiązującego do jednej ze starych fotografii z portalu http://dziedzictwo-gdansk.pl. Propozycja zdjęcia, wokół którego będzie toczyć się zabawa, zostanie podana w poście w wydarzeniu. Wystarczy kapelusz, dekoracje, odzież i… kij od szczotki. Zabawa trwa do 23:00.

O 19:45, w ramach cyklu "Dobrej-Muzeo-Nocy", zostanie udostępniony link do odcinków Wirtualnej Akademii Muzeum Gdańska. Na najmłodszych czeka 16 fascynujących opowieści o historii Gdańska i jego zabytków. O starych legendach, mitach i zabytkach opowiadają Krzysztof Kucharski oraz tłumacz języka migowego Pan Bohdan.

O 20:00 zostanie udostępniony link do wirtualnego zwiedzania wystawy "Narodziny Bigbitu. Odsłona gdańska" w ramach cyklu „Nikt nam nie weźmie młodości” Na salach wystawowych czeka kilkaset eksponatów, które tworzyły historię polskiego rock'n'rolla.

O 20:30 zostanie udostępniony film z przenosin Wartowni nr 1 na Westerplatte z 1967 r. autorstwa Jana Markiewicza. O uratowaniu zabytkowego obiektu opowiedzą prof. Andrzej Januszajtis, inż. Aleksander Ślusarz oraz Jan Markiewicz.

O 21:00 będzie można posłuchać relacje ustne mieszkańców Wisłoujścia. Kto od picia mleka miał dłuższe wąsy? Jak wyglądało kilkadziesiąt lat temu życie codzienne młodych gdańszczanek i gdańszczan, którzy mieszkali w cieniu nowożytnej fortyfikacji?

O 23:00 rozstrzygnięcie zabawy #betweenartandquarantine. Najciekawsze efekty zabawy uczestników zostaną nagrodzone upominkami.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/3311581542198273/