Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie przedstawia dłonie w rękawiczkach trzymające Order Polonia Restituta. W tle zdjęcie z uroczystości. Widnieją na nim starsi mężczyźni ubrani w mundury. Na piersiach mają odznaczenia. Order trzymany w dłoniach jest podobny do noszonego na mundurze jednego z członków uroczystości, Alfonsa Pillatha (po prawej od dłoni).
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 08:00

Historia zatoczyła koło! Nowe pamiątki w Muzeum Poczty Polskiej

Do Muzeum Gdańska trafiły pamiątki związane z Alfonsem Pillathem, pracownikiem Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Zbiór obejmuje zdjęcia, dokumenty, replikę przedwojennego munduru pocztowego i odznaczenia, które wręczano w 1979 r. podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Obrońców Poczty Polskiej.

To kolejny zbiór osobistych pamiątek po przedwojennym pocztowcu, jaki w ostatnich latach udało się pozyskać do naszych zbiorów. Wcześniej trafiły do nas przedmioty związane z pocztowcem Franciszkiem Jentą oraz Janem Ellwardtem, obrońcą Poczty Polskiej – mówi Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej.

Wśród pamiątek znajduje się mundur pocztowca, Order Polonia Restituta, odznaka Zasłużony Pracownik Łączności oraz legitymacje i zdjęcia osobiste. Przedmioty, w większości powojenne, dokumentują zarówno historię Poczty Polskiej, jak i późniejsze losy Polaków z Wolnego Miasta Gdańska.

Zakup eksponatów został sfinalizowany ze środków Muzeum Gdańska w kwocie 1000 zł. Udało się je pozyskać dzięki aktywności działającego przy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska im. Brunona Zwarry.

Alfons Pillath (1911-1982) urodził się w Gdańsku. Uczęszczał do niemieckiej szkoły powszechnej, St. Katharinien Mittelschule, Gimnazjum Polskiego i Polskiej Szkoły Handlowej w Gdańsku. Należał do Gminy Polskiej Związku Polaków (sekretarz oddziału Dolne Miasto), Pocztowego Przysposobienia Wojskowego, Polskiego Związku Zachodniego i Kolejowego Klubu Sportowego Orzeł. Po wybuchu wojny został aresztowany, przebywał w obozach Grenzdorf (Graniczna Wieś) i Stutthof (Sztutowo). Po wojnie prowadził w Gdańsku przy ul. Kartuskiej zakład serwisujący sprzęt przeciwpożarowy.