Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska

a.gierszewski@muzeumgdansk.pl

Koncerty carillonowe z okazji #czasnagdansk oraz Dnia Dziecka

W nadchodzący weekend odbędą się trzy koncerty carillonowe. W piątek oraz sobotę zostaną zagrane utwory z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka oraz utwory gdańskie, a w niedzielę specjalnie przygotowany repertuar z okazji akcji #czasnagdansk. Dźwięków gdańskich dzwonów towarzystwie fletu oraz śpiewu, będzie można wysłuchać online oraz na żywo przy Ratuszu Głównego Miasta.

Utwory wykonywane na carillonie z wieży Ratusza Głównego Miasta to prawie 460-letnia gdańska tradycja. Dźwięki dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim. Wysiłkiem pokoleń gdańszczan i miłośników tych unikatowych instrumentów z całej Europy przywrócono w 1989 r. carillon na wieży kościoła św. Katarzyny, a w 2000 r. zainstalowano nowy carillon na wieży Ratusza Głównego Miasta. W 2009 r. Gdańsk ufundował jedyny w Polsce carillon mobilny „Gdańsk”. Wszystkimi zarządza obecnie Muzeum Gdańska, w którym koncertuje zatrudniona tu carillonistka miejska Monika Kaźmierczak.

W nadchodzący weekend zostaną zagrane trzy koncerty. W piątek o 17:00 i sobotę o 12:05 usłyszymy m.in. dziecięcy repertuar z Albumów dla młodzieży Roberta Schumanna oraz Piotra Czajkowskiego przygotowany przez carillonistkę miejską Monikę Kaźmierczak z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka.

W niedzielę, 31 maja br., o godz. 13:00 odbędzie się transmisja koncertu na carillon, flet oraz śpiew z okazji akcji #czasnagdansk przygotowany przez Muzeum Gdańska oraz Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury. Repertuar utworów gdańskich wykonają wspólnie Monika Kaźmierczak oraz Laura Haras.

– We wspólnym muzycznym świętowaniu najlepiej uczestniczyć poprzez media społecznościowe. Dzięki transmisji online każdy ze słuchaczy może zapoznać się z historią wykonywanych przez nas utworów oraz usłyszeć wyjątkową barwę głosu Laury Haras śpiewającej do tekstów przetłumaczonych przez profesora Andrzeja Januszajtisa – mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska.

Podczas 30-minutowego koncertu z okazji akcji #czasnagdansk usłyszymy między innymi finał Kantaty na uroczysty dzień urodzin Najjaśniejszego i Wielmożnego Księcia i Pana Augusta III Johanna Baltazara Freisslicha - XVIII-wiecznego kapelmistrza kościoła NMP w Gdańsku, Tańce polskie z Tabulatury gdańskiej (I poł. XVII w), Breve regnum anonimowego autora z XV w., Aria Sunamithica gdańskiego kantora kościoła św. Katarzyny Crato Buethera XVII w., pieśń Kalenda Maya z XII w. oraz pieśni Mikołaja Gomółki „Kleszczmy rękoma” i „Nieście chwałę mocarze”.

Koncerty z okazji Dnia Dziecka będą transmitowane online na Facebooku na profilu „Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska”. Niedzielny koncert będzie udostępniony również przez profile „Muzeum Gdańska” oraz „GAK Teatr”. Wszystkich będzie można wysłuchać także na żywo przy Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

Koncerty z okazji Dnia Dziecka

Kiedy: 29 maja (piątek), godz. 17:00 oraz 30 maja (sobota), godz. 12:05

Carillon: Monika Kaźmierczak

Transmisje online: Facebook: Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska

Na żywo: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk

Koncerty z okazji #czasnagdansk

Kiedy: 31 maja (niedziela), godz. 13:00

Carillon: Monika Kaźmierczak (Muzeum Gdańska)

Flet / śpiew: Laura Haras (Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury)

Transmisje online: Facebook: Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska; Muzeum Gdańska; GAK Teatr

Na żywo: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk

Laura HarasLaura Haras – kierownik Teatru Gdańskiego Archipelagu Kultury, aktorka, śpiewaczka, aktorka reklamowa i dubbingowa. Absolwentka klasy fortepianu Liceum Muzycznego w Gdańsku, oraz Wydziału Wokalno–Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zadebiutowała rolą Griletty w operze „Aptekarz” J. Haydna, a zaraz potem „Hrabiny” w „Weselu Figara” W. A. Mozarta. Śpiewa piosenkę aktorską, muzykę poważną, musicalową, improwizowaną oraz poezję śpiewaną. Jest autorką cyklu spektakli muzyczno–teatralnych dla dzieci „Edukacja poprzez Sztukę” który realizuje w wielu instytucjach kulturalnych, np. Państwowej Filharmonii Bałtyckiej, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie czy Muzeum Sopotu. Występuje w kraju i za granicą /Niemcy, Finlandia, Dania /

Monika Kaźmierczak – gdańska carillonistka od 2001 roku, również od 2018 r. carillonistka miejska. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu oraz Teorię Muzyki na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2003 roku otrzymała stypendium Huyghensa od rządu niderlandzkiego, które umożliwiło jej studia w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort. W 2005 roku uzyskała tam stopień magisterski. Jako stypendystka kulturalna Miasta Gdańska kontynuowała kursy mistrzowskie w Belgii u Geerta D’hollandera. Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie. W międzyczasie uzyskała także licencjat z Muzyki Kościelnej (2010) oraz magisterium z Dyrygentury Chóralnej (2013) na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz doktorat w zakresie gry na carillonie (2012). Obecnie jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. carillonu. W latach 2011-2015 była prezeską Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego, a od 2006 do 2017 roku prowadziła Chór Mieszczan Gdańskich. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i in.