Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Plakat promocyjny akcji Czas na Gdańsk. Na dole czerwona flaga z herbem Gdańska. Na górze napis akcji Czas na Gdańsk.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 12:12

Koncerty carillonowe z okazji #czasnagdansk oraz Dnia Dziecka

W nadchodzący weekend odbędą się trzy koncerty carillonowe. W piątek oraz sobotę zostaną zagrane utwory z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka oraz utwory gdańskie, a w niedzielę specjalnie przygotowany repertuar z okazji akcji #czasnagdansk. Dźwięków gdańskich dzwonów towarzystwie fletu oraz śpiewu, będzie można wysłuchać online oraz na żywo przy Ratuszu Głównego Miasta.

Utwory wykonywane na carillonie z wieży Ratusza Głównego Miasta to prawie 460-letnia gdańska tradycja. Dźwięki dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim. Wysiłkiem pokoleń gdańszczan i miłośników tych unikatowych instrumentów z całej Europy przywrócono w 1989 r. carillon na wieży kościoła św. Katarzyny, a w 2000 r. zainstalowano nowy carillon na wieży Ratusza Głównego Miasta. W 2009 r. Gdańsk ufundował jedyny w Polsce carillon mobilny „Gdańsk”. Wszystkimi zarządza obecnie Muzeum Gdańska, w którym koncertuje zatrudniona tu carillonistka miejska Monika Kaźmierczak.

W nadchodzący weekend zostaną zagrane trzy koncerty. W piątek o 17:00 i sobotę o 12:05 usłyszymy m.in. dziecięcy repertuar z Albumów dla młodzieży Roberta Schumanna oraz Piotra Czajkowskiego przygotowany przez carillonistkę miejską Monikę Kaźmierczak z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka.

W niedzielę, 31 maja br., o godz. 13:00 odbędzie się transmisja koncertu na carillon, flet oraz śpiew z okazji akcji #czasnagdansk przygotowany przez Muzeum Gdańska oraz Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury. Repertuar utworów gdańskich wykonają wspólnie Monika Kaźmierczak oraz Laura Haras.

We wspólnym muzycznym świętowaniu najlepiej uczestniczyć poprzez media społecznościowe. Dzięki transmisji online każdy ze słuchaczy może zapoznać się z historią wykonywanych przez nas utworów oraz usłyszeć wyjątkową barwę głosu Laury Haras śpiewającej do tekstów przetłumaczonych przez profesora Andrzeja Januszajtisa – mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska.

Podczas 30-minutowego koncertu z okazji akcji #czasnagdansk usłyszymy między innymi finał Kantaty na uroczysty dzień urodzin Najjaśniejszego i Wielmożnego Księcia i Pana Augusta III Johanna Baltazara Freisslicha - XVIII-wiecznego kapelmistrza kościoła NMP w Gdańsku, Tańce polskie z Tabulatury gdańskiej (I poł. XVII w), Breve regnum anonimowego autora z XV w., Aria Sunamithica gdańskiego kantora kościoła św. Katarzyny Crato Buethera XVII w., pieśń Kalenda Maya z XII w. oraz pieśni Mikołaja Gomółki „Kleszczmy rękoma” i „Nieście chwałę mocarze”.

Koncerty z okazji Dnia Dziecka będą transmitowane online na Facebooku na profilu „Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska”. Niedzielny koncert będzie udostępniony również przez profile „Muzeum Gdańska” oraz „GAK Teatr”. Wszystkich będzie można wysłuchać także na żywo przy Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

 

Koncerty z okazji Dnia Dziecka

Kiedy: 29 maja (piątek), godz. 17:00 oraz 30 maja (sobota), godz. 12:05

Carillon: Monika Kaźmierczak

Transmisje online: Facebook: Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska

Na żywo: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk

 

Koncerty z okazji #czasnagdansk

Kiedy: 31 maja (niedziela), godz. 13:00

Carillon: Monika Kaźmierczak (Muzeum Gdańska)

Flet / śpiew: Laura Haras (Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury)

Transmisje online: Facebook: Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska; Muzeum Gdańska; GAK Teatr

Na żywo: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk

 

Laura HarasLaura Haras – kierownik Teatru Gdańskiego Archipelagu Kultury, aktorka, śpiewaczka, aktorka reklamowa i dubbingowa. Absolwentka klasy fortepianu Liceum Muzycznego w Gdańsku, oraz Wydziału Wokalno–Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zadebiutowała rolą Griletty w operze „Aptekarz” J. Haydna, a zaraz potem „Hrabiny” w „Weselu Figara” W. A. Mozarta. Śpiewa piosenkę aktorską, muzykę poważną, musicalową, improwizowaną oraz poezję śpiewaną. Jest autorką cyklu spektakli muzyczno–teatralnych dla dzieci „Edukacja poprzez Sztukę” który realizuje w wielu instytucjach kulturalnych, np. Państwowej Filharmonii Bałtyckiej, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie czy Muzeum Sopotu. Występuje w kraju i za granicą /Niemcy, Finlandia, Dania /

 

Monika Kaźmierczak – gdańska carillonistka od 2001 roku, również od 2018 r. carillonistka miejska. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu oraz Teorię Muzyki na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2003 roku otrzymała stypendium Huyghensa od rządu niderlandzkiego, które umożliwiło jej studia w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort. W 2005 roku uzyskała tam stopień magisterski. Jako stypendystka kulturalna Miasta Gdańska kontynuowała kursy mistrzowskie w Belgii u Geerta D’hollandera. Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie. W międzyczasie uzyskała także licencjat z Muzyki Kościelnej (2010) oraz magisterium z Dyrygentury Chóralnej (2013) na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz doktorat w zakresie gry na carillonie (2012). Obecnie jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. carillonu. W latach 2011-2015 była prezeską Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego, a od 2006 do 2017 roku prowadziła Chór Mieszczan Gdańskich. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i in.