Zdjęcie przedstawia maseczki w geometryczne wzory przekazane przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Z pomników… do muzeum. Nowe pamiątki w kolekcji Muzeum Gdańska

Dzięki Gdańskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni oraz Gdańskie Wody Sp. z o.o. do zbiorów Muzeum Gdańska trafiły dwie maseczki, które zawieszono na pomnikach Neptuna oraz Jana III Sobieskiego. Przedmioty uszyli nauczyciele i rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy.

Kolekcje muzealne to nie tylko cenne dzieła sztuki, ale także pamiątki związane z najważniejszymi wydarzeniami, które wpływają na życie codzienne mieszkańców Gdańska i znajdują wyraz w postaci przyozdabiania najważniejszych pomników w przestrzeni miasta. W zbiorach mamy już koszulkę z napisem „Konstytucja”, w którą ubrany był posąg Neptuna. Nasza kolekcja wzbogaciła się o maseczki, które od 15 kwietnia br. zawieszono na pomnikach Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym i Neptuna na Długim Targu. Chcemy, by podobne przedmioty trafiały do zbiorów naszego Muzeum w przyszłości – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Maseczki uszyła na prośbę Urzędu Miejskiego pani Anna Krause - wicedyrektor ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy, która razem z nauczycielami i uczniami włączyła się w akcję społeczną przygotowywania materiałów chroniących mieszkańców przez transmisją COVID-19.

Pamiątki zostały przekazane przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, tj. maseczka z pomnika Jana III Sobieskiego wraz z dwoma wzorami oraz przez Gdańskie Wody Sp. z o. o., tj. maseczka z posągu Neptuna.