Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Nowa na wzór starej. 100 gdańskich monet w Dworze Artusa
dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

a.gierszewski@muzeumgdansk.pl
+48 512 418 751

15:46

Nowa na wzór starej. 100 gdańskich monet w Dworze Artusa

We wtorek, 16 czerwca br., o godz. 11:00, w gdańskim Dworze Artusa zostanie udostępniona wystawa czasowa poświęcona monetom wybitym w gdańskiej mennicy w okresie od II połowy XV w. do początku XIX w. Wśród ponad stu zaprezentowanych monet znajdzie się także współczesna kopia złotówki gdańskiej z 1762 r. przygotowana przez Narodowy Bank Polski. Mini-wystawę będzie można zobaczyć do 30 czerwca br.

Seria emisyjna „Historia Monety Polskiej” wzbogaci się o pierwszy egzemplarz związany z Gdańskiem. Nowy numizmat o wartości 20 zł, nawiązuje do złotówki gdańskiej króla Augusta III Sasa, którą bito nad Motławą w latach 1762-63. Z tej okazji, w ramach współpracy Muzeum Gdańska z Narodowym Bankiem Polskim, w Dworze Artusa zostanie zaprezentowana dwutygodniowa mini-wystawa poświęcona gdańskim monetom – mówi dr hab. Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Na wystawie zobaczymy ponad sto wybranych przykładów z kolekcji 6000 monet i medali ze zbiorów Muzeum Gdańska oraz Bibliotek Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.

O mennictwie gdańskim możemy mówić mniej więcej od początków XIII w. Na wystawie zaprezentujemy najciekawsze przykłady „gdańskich” numizmatów bitych od czasów króla Kazimierza Jagiellończyka aż do początków I Wolnego Miasta Gdańska. W tym okresie, aż do ordynacji menniczych króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, miasto posiadało prawo do produkcji własnych monet, w tym również złotych. Część z wytwarzanych u nas środków płatniczych należała do najstaranniej przygotowanych i cenionych pod względem kunsztu artystycznego – mówi dr inż. Tomasz Olkowski z Muzeum Gdańska – Wśród pokazanych eksponatów zobaczymy zarówno współczesny egzemplarz złotówki gdańskiej wybity w Warszawie i jej gdański oryginał z 1762 r. Nie zabraknie też najstarszego egzemplarza, czyli szeląga Kazimierza Jagiellończyka z II połowy XV w. oraz najcięższej srebrnej gdańskiej monety, czyli dwutalarówki Jana II Kazimierza Wazy. Waga 50 gramów dziś może wydawać się nam niepraktyczna, ale kiedyś miała ona swoje uzasadnienie. Wartość monety jako środka płatniczego zależała właśnie od jej wagi, a ta wynikała z zawartości cennego kruszcu, czyli złota, bądź srebra.

Wystawę w Dworze Artusa będzie można zwiedzić do 30 czerwca br. z wyjątkiem poniedziałków. We wtorki, od godz. 10:00 do godz. 13:00 obowiązuje dzień bezpłatnego wstępu. Wystawę można zwiedzić również nieodpłatnie w ramach Karty Mieszkańca. Bilet wstępu, który upoważnia do zwiedzania całego Dworu Artusa, to koszt 16 zł (normalny), 8 zł (ulgowy), bądź 35 zł (rodzinny, dla max. 8 osób, w tym max. 2 osób dorosłych i max. 6 osób niepełnoletnich).