Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Gdańsk. Wieża Ratusza Głównego Miasta. Poniżej niej fragmenty dwóch szczytów gdańskich kamienic. Na prawej siedzi ptak.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 19:05

Premiera nowego utworu na carillon. Koncert także w sobotę

W najbliższy weekend odbędą się dwa koncerty carillonowe. W piątek, 19 czerwca br., o godz. 17:00 na carillonie kościoła św. Katarzyny zostanie zagrany premierowy utwór  „Refleksja I”. Dzień później z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmią utwory nawiązujące do początku kalendarzowego lata. Koncerty będzie można obejrzeć również online na profilu "Carilllony Gdańskie – Muzeum Gdańska" na Facebooku.

„Refleksja I” to niezwykle emocjonalny utwór toruńskiej kompozytorki Magdaleny Cynk, który jest jej reakcją na sytuację pandemii. Dominujący w utworze motyw zamknięcia opiera się o różne uczucia i emocje, a w mozaikowej formie utworu nakładają się różne sceny. Premierowe wykonanie pierwszego z serii utworów wybrzmi na największym w Polsce, 50 dzwonowym carillonie, który znajduje się na wieży kościoła św. Katarzyny. Oprócz tego powtórzę utwór Healing Bells, napisany przez duet Jet Schouten i Pamelę Ruiter-Feenstra i wykonywany przez carillonistów na całym świecie – mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska.

W sobotę, 20 czerwca, zaczyna się kalendarzowe lato. W letnim repertuarze nie zabraknie „Lata” Antonio Vivaldiego oraz utworów Henry’ego Purcella i Roberta Schumanna.

Obu koncertów będzie można wysłuchać na żywo. W piątek o godz. 17:00, w pobliżu kościoła św. Katarzyny oraz w sobotę, o godz. 12:05 w pobliżu Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Transmisje online można śledzić na profilu „Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska” na Facebooku.

 

„Refleksja I”

Kiedy: 19 czerwca (piątek), godz. 17:00

Carillon: Monika Kaźmierczak

Transmisje online: Facebook: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska

Lokalizacja: kościół św. Katarzyny, ul. Profesorska 3

 

„Letnie carillony”

Kiedy: 20 czerwca (sobota), godz. 12:05

Carillon: Monika Kaźmierczak

Transmisja online: Facebook: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska

Lokalizacja: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk

 

Magdalena Cynk – (ur. 1968) absolwentka toruńskiego Zespołu Szkół Muzycznych oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (klasa kompozycji prof. Franciszka Woźniaka). W 2018 roku ukończyła studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Instytucjami Kultury na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Studiowała również naukę gry na carillonie w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Królewskiej Szkole Carillonowej w Mechelen w Belgii. W 2006 r. otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko– Pomorskiego za wybitne osiągnięcia w prowadzeniu działalności społecznie użytecznej, służącej wszechstronnemu rozwoju Województwa Kujawsko–Pomorskiego. Czterokrotnie odebrała stypendium marszałkowskie na działalność twórczą. Na początku 2009 roku Prezydent Torunia wręczył jej Honorowy Medal Thorunium za zasługi w dziedzinie kultury, a 2013 Statuetkę Toruńskiego Anioła. W 2017 roku w Ogólnopolskim Konkursie Nauczyciel Muzyki organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzyki znalazła się w gronie finalistów i otrzymała Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich.

Członkini Związku Kompozytorów Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego. Z jej inicjatywy w 2012 roku reaktywowane zostało Pomorskie Towarzystwo Muzyczne, którego została prezesem. Za działalność w Towarzystwie otrzymała w 2017 Wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie „Kultura”, a w 2019 Zarząd Województwa przyznał jej Stalowego Anioła - nagrodę dla osób wyróżniających się w działalności pomocy społecznej.