Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Bursztynowe trendy w biżuterii. Wystawa w Domu Uphagena

Alicja Bittner
Muzeum Gdańska

a.bittner@muzeumgdansk.pl
+48 797 832 267

14:54

Bursztynowe trendy w biżuterii. Wystawa w Domu Uphagena

Miłośników bursztynu i biżuterii zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy czasowej w Domu Uphagena pt. „Bursztyn bałtycki. Trendy”. To wystawa promująca Gdańsk – Światową Stolicę Bursztynu i region pomorski jako ośrodek bursztynnictwa oraz twórczość artystów, których bursztyn inspiruje. Można na niej zobaczyć prawie 200 przykładów biżuterii powstałej w ciągu ostatnich dziesięciu lat i nagradzanej na międzynarodowych targach.

Organizatorzy przygotowali dla mieszkańców i turystów niezwykłą podróż po bursztynowych trendach w latach 2010–2020 i tym samym możliwość zobaczenia najciekawszych przykładów biżuterii i wyrobów jubilerskich.

Staranną selekcję ponad 200 obiektów można obejrzeć w Domu Uphagena przy ul. Długiej 12. Wystawa jest elementem projektu „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu” oraz wydarzeniem towarzyszącym 27. Międzynarodowym Targom Biżuterii i Bursztynu AMBERIF.

10 lat trendów w projektowaniu biżuterii z bursztynu

Wystawa podsumowuje dziesięć lat poszukiwań awangardowej natury bałtyckiego bursztynu w ramach projektu Trend Book, który wystartował w 2010 roku. Jego celem było rozpoznanie możliwości obróbki tej żywicy szlachetnej, która wymaga specjalnego przygotowania i poznania natury bursztynu i jego historii.

W latach 2010-2011 udział w projekcie wzięło dziesięć osób – jeden rocznik studentów wzornictwa nowo utworzonej wówczas pracowni projektowania biżuterii na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po dziesięciu latach systematycznej realizacji Trend Book rozrósł się do zaawansowanego przedsięwzięcia badawczo-wdrożeniowego, w którego realizację 2020 roku zaangażowanych było już 58 osób.  Oprócz studentów i absolwentów kierunków projektowych kilku uczelni artystycznych włączyli się także polscy designerzy oraz trójmiejskie firmy bursztynnicze i pracownie autorskiej biżuterii.

Do uznanych dzisiaj projektantów i artystów, których aktywność zawodowa i wciąż kontynuowane zainteresowanie bałtyckim bursztynem rozpoczęło się od uczestnictwa w projekcie Trend Book, należą m.in.: Marta Hryc, Emilia Kohut, Alina Filimoniuk, Małgorzata Szewczyk, Monika Reptowska, Marta Flisykowska i Sara Gackowska.

Przez 10 lat powstało ponad 600 eksperymentalnych prototypów – od perfekcyjnego rzemiosła po zaawansowany CAD/CAM, od projektów gotowych do produkcji po obiekty haute joaillerie. Nie ma dzisiaj w Trójmieście liczącej się firmy bursztynniczej, która nie korzystałaby z usług profesjonalnych designerów – większość z nich to absolwenci gdańskiej ASP, dla których Trend Book stał się pierwszym laboratorium projektowych eksperymentów, twórczych doświadczeń oraz premierowych kolekcji autorskich.

Projekt „Trend Book” w ostatnich 10 latach był realizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku, Akademię  Sztuk Pięknych w Gdańsku i Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, Muzeum Bursztynu w Gdańsku i Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych.

Na ostatnią z cyklu wystaw organizatorzy zapraszają już niebawem do Sali Rady Miasta we Władysławowie, gdzie od 15 lipca prezentowana będzie ekspozycja “Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0”. Organizatorami cyklu wystaw są Biuro Prezydenta Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz Związek Miast i Gmin Morskich przy współpracy z urzędami w Krynicy Morskiej i we Władysławowie oraz Muzeum Bursztynu w Jarosławcu. 

 

Zwiedzanie:

8 lipca – 31 października 2020 r.

Dom Uphagena  - oddział Muzeum Gdańska

ul. Długa 12

Zwiedzanie wystawy w ramach biletu wstępu do oddziału.

Czynny:

Poniedziałek 10.00 – 13.00 wstęp wolny

Wtorek – sobota: 10.00 – 18.00

Niedziela: 11.00 – 18.00