Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 12:30

XXII Gdański Festiwal Carillonowy już za tydzień. Ma nową www

31 lipca br. rozpocznie się kolejna odsłona Gdańskiego Festiwalu Carillonowego. Do końca sierpnia w każdy piątek i sobotę będzie można posłuchać specjalnych koncertów z wież kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta. W tym roku nowością jest transmisja koncertów na żywo w Internecie.

Co roku koncerty carillonowe organizowane w ramach festiwalu cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które ma działające instrumenty składające się z dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton. Utwory grane na carillonie z wieży Ratusza Głównego Miasta to prawie 460-letnia tradycja Gdańska. Dźwięki towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim.

Kultura carillonowa w Gdańsku powraca do swojej świetności. Przed nami 22. Gdański Festiwal Carillonowy z koncertami prezentującymi przekrój utworów dawnych i współczesnych w interpretacjach wielu artystów. Cieszy nas fakt, że muzyka carillonowa jest stale obecna w naszym mieście i powstają nowe utwory pisane przez wybitnych kompozytorów – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska – W tym duchu nasze Muzeum podejmuje starania o wpis carillonów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a docelowo na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Koncerty na żywo i online na nowej stronie internetowej

W tym roku ze względu na pandemię została zmodyfikowana formuła festiwalu. Utwory wykonane na carillonach usłyszymy w piątki o godzinie 20.30 z wieży kościoła św. Katarzyny oraz soboty o 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta. Wszystkie koncerty będą transmitowane online na profilu „Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska” na Facebooku oraz na nowej stronie www. carillongdansk.pl. Piątkowych koncertów będzie można wysłuchać na żywo, a artystów wykonujących utwory zobaczyć na ekranie w ogrodzie oo. Karmelitów przy kościele św. Katarzyny.

Tegoroczny Gdański Festiwal Carillonowy to dziesięć koncertów z udziałem lokalnych muzyków – mówi Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka i organizatorka festiwalu. – W dobie pandemii zrezygnowaliśmy z dużych koncertów dla publiczności. Koncerty z wieży kościoła św. Katarzyny w ogrodzie oo. Karmelitów będzie mogło wysłuchać ok. 100 osób, dlatego zachęcam do zapoznania się z nową stroną internetową gdańskich carillonów, gdzie z ekranu komputera będzie można wysłuchać transmisji na żywo bez konieczności posiadania konta na Facebooku. W okresie zamrożenia życia społecznego, przez około dwa miesiące, transmisje online na tym kanale miały ponad 350 tys. odsłon. Z kolei sobotnie koncerty z wieży Ratusza Głównego Miasta nie są objęte limitami publiczności. Warto przyjść w okolice Długiego Targu i przez pół godziny posłuchać wyjątkowych utworów na carillon – dodaje.

Cztery żywioły w wykonaniu lokalnych muzyków na carillon i nie tylko

22. odsłona Festiwalu to nawiązanie do czterech żywiołów. Podczas piątkowych koncertów carillon zagra w towarzystwie innych instrumentów, np. trąbki, waltorni i fletu. Mamy nadzieję, że dzięki niecodziennym zestawieniom instrumentów niektórzy z naszych dotychczasowych słuchaczy odkryją na nowo piękno dziedzictwa gdańskiej kultury muzycznej – dodaje Monika Kaźmierczak.

Oprócz carillonistki miejskiej z Muzeum Gdańska zagrają trębacze – Emil Miszk i Paweł Hulisz (31.07 i 7.08), waltornista – Michał Szczerba, (14.08), flecistka – Katarzyna Czubek (21.08) oraz carilloniści Anna Kasprzycka (21.08) i Wojciech Lauer, w koncercie na cztery ręce (28.08).

Z kolei sobotnie koncerty z wieży Ratusza Głównego Miasta będą solowe. Wykonają je carilloniści: Monika Kaźmierczak, Anna Kasprzycka, Magdalena Cynk-Mikołajewska i Wojciech Lauer.

 

Program, biogramy artystów i transmisje koncertów online na stronie www.carillongdansk.pl oraz profilu Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska na Facebooku.

 

Organizatorzy: Muzeum Gdańska, Miasto Gdańsk

Partner strategiczny: spółka wodociągowa GIWK

Partner: Zakon oo. Karmelitów

Patroni medialni: gdansk.pl, trojmiasto.pl, visitgdansk.pl

 

PROGRAM:

Elementa (Żywioły)

Prologus

31 lipca, piątek godz. 20.30 (wieża kościoła św. Katarzyny)

Emil Miszk (trąbka), Monika Kaźmierczak (carillon)

Gdańsk wczoraj i dziś

 

1 sierpnia, sobota, godz.12.05 (wieża Ratusza Głównego Miasta)

Magdalena Cynk-Mikołajewska

Barokowe suity

 

Aqua (Woda)

7 sierpnia, piątek, godz. 20.30 (wieża kościoła św. Katarzyny)

Paweł Hulisz, Emil Miszk (trąbki), Monika Kaźmierczak (carillon)

Dawna muzyka wieżowa

 

8 sierpnia, sobota, godz. 12.05 (wieża Ratusza Głównego Miasta)

Anna Kasprzycka

Nowa muzyka na carillon solo

 

Aer (Powietrze)

14 sierpnia, piątek, godz. 20.30 (wieża kościoła św. Katarzyny)

Michał Szczerba (waltornia), Monika Kaźmierczak (carillon)

Cari-Horn - nowa muzyka na carillon i waltornię

 

15 sierpnia, sobota, godz. 13.00 (wieża Ratusza Głównego Miasta)

(koncert świąteczny – zmiana godziny na 13.00)

Monika Kaźmierczak

Ave Maria

 

Terra (Ziemia)

21 sierpnia, piątek, godz. 20.30 (wieża kościoła św. Katarzyny)

Katarzyna Czubek (flety proste), Anna Kasprzycka (carillon)

Wood&Bronze – opracowania muzyki nowej na carillon i flet

 

22 sierpnia, sobota, godz. 12.05 (wieża Ratusza Głównego Miasta)

Anna Kasprzycka

Barok na carillonie

 

Ignis (Ogień)

28 sierpnia, piątek, godz. 20.30 (wieża kościoła św. Katarzyny)

Wojciech Lauer, Monika Kaźmierczak (carillon)

Duety carillonowe

 

29 sierpnia, sobota, godz. 12.05 (wieża Ratusza Głównego Miasta)

Monika Kaźmierczak

Muzyka okresu pandemii

 

Załączniki