Grafika 22. Gdańskiego Festiwalu Carillonowego.

XXII Gdański Festiwal Carillonowy już za tydzień. Ma nową www

31 lipca br. rozpocznie się kolejna odsłona Gdańskiego Festiwalu Carillonowego. Do końca sierpnia w każdy piątek i sobotę będzie można posłuchać specjalnych koncertów z wież kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta. W tym roku nowością jest transmisja koncertów na żywo w Internecie.

Co roku koncerty carillonowe organizowane w ramach festiwalu cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które ma działające instrumenty składające się z dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton. Utwory grane na carillonie z wieży Ratusza Głównego Miasta to prawie 460-letnia tradycja Gdańska. Dźwięki towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim.

Kultura carillonowa w Gdańsku powraca do swojej świetności. Przed nami 22. Gdański Festiwal Carillonowy z koncertami prezentującymi przekrój utworów dawnych i współczesnych w interpretacjach wielu artystów. Cieszy nas fakt, że muzyka carillonowa jest stale obecna w naszym mieście i powstają nowe utwory pisane przez wybitnych kompozytorów – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska – W tym duchu nasze Muzeum podejmuje starania o wpis carillonów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a docelowo na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Koncerty na żywo i online na nowej stronie internetowej

W tym roku ze względu na pandemię została zmodyfikowana formuła festiwalu. Utwory wykonane na carillonach usłyszymy w piątki o godzinie 20.30 z wieży kościoła św. Katarzyny oraz soboty o 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta. Wszystkie koncerty będą transmitowane online na profilu „Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska” na Facebooku oraz na nowej stronie www. carillongdansk.pl. Piątkowych koncertów będzie można wysłuchać na żywo, a artystów wykonujących utwory zobaczyć na ekranie w ogrodzie oo. Karmelitów przy kościele św. Katarzyny.

Tegoroczny Gdański Festiwal Carillonowy to dziesięć koncertów z udziałem lokalnych muzyków – mówi Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka i organizatorka festiwalu. – W dobie pandemii zrezygnowaliśmy z dużych koncertów dla publiczności. Koncerty z wieży kościoła św. Katarzyny w ogrodzie oo. Karmelitów będzie mogło wysłuchać ok. 100 osób, dlatego zachęcam do zapoznania się z nową stroną internetową gdańskich carillonów, gdzie z ekranu komputera będzie można wysłuchać transmisji na żywo bez konieczności posiadania konta na Facebooku. W okresie zamrożenia życia społecznego, przez około dwa miesiące, transmisje online na tym kanale miały ponad 350 tys. odsłon. Z kolei sobotnie koncerty z wieży Ratusza Głównego Miasta nie są objęte limitami publiczności. Warto przyjść w okolice Długiego Targu i przez pół godziny posłuchać wyjątkowych utworów na carillon – dodaje.

Cztery żywioły w wykonaniu lokalnych muzyków na carillon i nie tylko

22. odsłona Festiwalu to nawiązanie do czterech żywiołów. Podczas piątkowych koncertów carillon zagra w towarzystwie innych instrumentów, np. trąbki, waltorni i fletu. Mamy nadzieję, że dzięki niecodziennym zestawieniom instrumentów niektórzy z naszych dotychczasowych słuchaczy odkryją na nowo piękno dziedzictwa gdańskiej kultury muzycznej – dodaje Monika Kaźmierczak.

Oprócz carillonistki miejskiej z Muzeum Gdańska zagrają trębacze – Emil Miszk i Paweł Hulisz (31.07 i 7.08), waltornista – Michał Szczerba, (14.08), flecistka – Katarzyna Czubek (21.08) oraz carilloniści Anna Kasprzycka (21.08) i Wojciech Lauer, w koncercie na cztery ręce (28.08).

Z kolei sobotnie koncerty z wieży Ratusza Głównego Miasta będą solowe. Wykonają je carilloniści: Monika Kaźmierczak, Anna Kasprzycka, Magdalena Cynk-Mikołajewska i Wojciech Lauer.

Program, biogramy artystów i transmisje koncertów online na stronie www.carillongdansk.pl oraz profilu Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska na Facebooku.

Organizatorzy: Muzeum Gdańska, Miasto Gdańsk

Partner strategiczny: spółka wodociągowa GIWK

Partner: Zakon oo. Karmelitów

Patroni medialni: gdansk.pl, trojmiasto.pl, visitgdansk.pl