Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Nowe utwory na gdańskie carillony. Światowe prawykonania już 30 sierpnia
dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

a.gierszewski@muzeumgdansk.pl
+48 512 418 751

09:22

Nowe utwory na gdańskie carillony. Światowe prawykonania już 30 sierpnia

30 sierpnia br., w ramach obchodów Święta Wolności i Demokracji, na Głównym i Starym Mieście zostaną wykonane dwa nowe utwory skomponowane specjalnie na carillony Ratusza Głównego Miasta oraz kościoła św. Katarzyny. Utwory Pawła Mykietyna oraz Elżbiety Sikory wykona miejska carillonistka Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska. Udział w obu koncertach jest bezpłatny.

– Starając się o wpis kultury carillonowej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Muzeum Gdańska, we współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku dbamy o to, by lista utworów wykonywanych na jedyne czynne instrumenty dzwonowe w Polsce stale się poszerzała. W jubileusz Porozumień Sierpniowych zostaną wykonane dwa premierowe utwory. Jeden powstał z myślą o przełomowych wydarzeniach sprzed 40 lat, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnej Polsce, a drugi z okazji 50-lecia Muzeum Gdańska – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Oba utwory wykona carillonistka miejska, Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska. Oba światowe prawykonania poprzedzą dyskusje z kompozytorami poszczególnych utworów.

STOP – marzenie o zwycięstwie dobra nad złem?

Pierwszy utwór, czyli „STOP” Pawła Mykietyna zostanie zagrany o godzinie 12:00 z wieży Ratusza Głównego Miasta.

– STOP wyraża marzenie o zwycięstwa dobra nad złem. Motywami przewodnimi kompozycji są nieprzypadkowo „Solidarność” oraz morderstwo Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska.

Uciec na Północ [Running North]

Utwór skomponowany z okazji 50-lecia Muzeum Gdańska składa się ze wstępu, pięciu epizodów, jednego interludium oraz epilogu. Kompozycja powstała w Paryżu 2020 roku z myślą o instrumencie znajdującym się na wieży kościoła św. Katarzyny. Premiera zostanie wykonana na carillonie kościoła św. Katarzyny o godzinie 15:00.

– Running North opowiada o uciecze przed losem, przed samym sobą, przed dżumą, zarazą, wojną, zniewoleniem i wszelkim złem. Właśnie na północ. Tam, gdzie otwiera się morze, za którym niewiadome, wolność i kusząca tajemnica – dodaje carillonistka miejska.

Posłuchaj na żywo, bądź w Internecie

Transmisja z obu wydarzeń będzie prowadzona na żywo dzięki dwóm telebimom pod Dworem Artusa i w ogrodzie ojców karmelitów przy kościele św. Katarzyny. Osobom, które zdecydują się na wysłuchanie utworów na ekranie komputera, udostępnione zostaną dwa kanały: na profilu „Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska” na Facebooku oraz na gdansk.pl.

Udział w wydarzeniach w ramach Święta Wolności i Demokracji jest bezpłatny. Obowiązują zasady reżimu sanitarnego: zachowanie dystansu od drugiej osoby i nakaz noszenia zakrywania ust oraz nosa.

 

„STOP” Paweł Mykietyn – Premiera utworu na carillon

Kiedy: 30 sierpnia 2020 (niedziela), godz. 12:00

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta / Dwór Artusa / ul. Długi Targ w Gdańsku

Wstęp: bezpłatny

Wykonanie: Monika Kaźmierczak

 

Running North Elżbieta Sikora – Premiera utworu na carillon

Kiedy: 30 sierpnia 2020 (niedziela), godz. 15:00

Gdzie: kościół św. Katarzyny, ogród oo. Karmelitów, ul. Profesorska 3

Wstęp: bezpłatny

Wykonanie: Monika Kaźmierczak

 

Paweł Mykietyn

Ukończył kompozycję w Akademii Muzycznej w Warszawie. Debiutował w wieku 22 lat na Warszawskiej Jesieni. Przedstawiciel postmodernizmu w muzyce, autor utworów kameralnych oraz wielkich form wokalno-instrumentalnych. Za kompozycje napisane na zamówienie Polskiego Radia został wyróżniony na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu i Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Amsterdamie. Pisze również muzykę do teatru i filmu. Przez wiele lat współpracował z Krzysztofem Warlikowskim. Jest autorem muzyki filmów Małgorzaty Szumowskiej, Andrzeja Wajdy i Jerzego Skolimowskiego. Laureat szeregu nominacji, nagród (m.in. Fryderyk dla kompozytora muzyki poważnej) i odznaczeń (Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”).

 

Elżbieta Sikora

Wybitna kompozytorka i pedagog, urodzona w 1943 roku we Lwowie. Absolwentka reżyserii dźwięku oraz kompozycji Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Studiowała muzykę elektroakustyczną u Pierre’a Schaeffera i François Bayle’a, kompozycję u Betsy Jolas, a także muzykę komputerową na Uniwersytecie Stanford pod kierunkiem Johna Chowninga. Uczestniczka kursów muzyki komputerowej w IRCAM. Wraz z Krzysztofem Knittlem i Wojciechem Michniewskim utworzyła grupę kompozytorską KEW. Od 1981 roku mieszka we Francji. Stale związana z Polską. Oprócz muzyki elektronicznej, pisze utwory na zespoły kameralne, na orkiestrę i na głos oraz opery. Jej kompozycje wydawane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne wykonywane są na całym świecie.

 

Monika Kaźmierczak

Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort. Stypendystka Miasta Gdańska i rządu niderlandzkiego. Naukę gry na carillonie rozpoczęła w 2000 roku podczas kursów u Gerta Oldenbeuvinga organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort, uczestniczyła również w kursach mistrzowskich w Belgii prowadzonych przez Geerta D’hollandera. Od 2001 roku gra na gdańskich carillonach, a od 2018 roku pełni funkcję miejskiej carillonistki. Jest laureatką międzynarodowych konkursów gry na carillonie. Koncertuje w Polsce i na świecie. Prezeska Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego w latach 2011–2015 oraz kierowniczka Chóru Mieszczan Gdańskich w latach 2006–2017. Organizatorka m.in. Letnich Koncertów Carillonowych i Gdańskiego Festiwalu Carillonowego.