Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Opera do libretta Olgi Tokarczuk. Są ostatnie wolne bilety do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

a.gierszewski@muzeumgdansk.pl
+48 512 418 751

09:10

Opera do libretta Olgi Tokarczuk. Są ostatnie wolne bilety do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

31 sierpnia br., o godz. 19:00, w ramach obchodów Święta Wolności i Demokracji rozpocznie się Gala Europejskiego Poety Wolności 2020 oraz koncertowa wersja opery „ahat-ili – siostra bogów”. Muzykę do libretta Olgi Tokarczuk skomponował Aleksander Nowak. Na wydarzenie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zostały jeszcze wolne bilety.

Tegoroczną Europejską Poetką Wolności została irlandzka autorka Sinéad Morrissey uhonorowana za zbiór wierszy „O równowadze” w tłumaczeniu Magdy Heydel. Pozostałych nominowanych poznamy podczas uroczystości.

W stylistykę i rozważania wierszy Morrissey wpisuje się skomponowana przez Aleksandra Nowaka w 2018 r. opera „ahat-ili – siostra bogów”. Opera powstała do libretta Olgi Tokarczuk na podstawie powieści polskiej noblistki „Anna In w grobowcach świata”. Opowieść interpretuje na nowo jeden z najstarszych mitów – historię o zejściu do podziemi, o stoczonej tam walce oraz o konsekwencjach tych wydarzeń. Postacią główną jest nie bóg, lecz, odwrotnie niż w oryginalnym micie, człowiek, usiłujący odnaleźć swoje miejsce w świecie rządzonym przez bogów, zrozumieć ten świat i uratować go przed zgotowaną przez siły wyższe katastrofą.

Opera zostanie przedstawiona w wersji koncertowej. Wydarzenie zakończy się ok. godziny 22:00.

Zainteresowani mogą nabyć jeszcze ok. 70 biletów. Zakup biletu, w cenie 99 zł, jest możliwy przez system Ticketmaster.pl oraz na stronie internetowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

 

 

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Gdańska Europejskiego Poety Wolności 2020 i opera ahat-ilī – siostra bogów Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk

Kiedy: 31 sierpnia (poniedziałek) 2020 r., godz. 19:00-22:00

Gdzie: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, ul. Ołowianka 1

Bilety: bilety w cenie od 99 zł, od 13 sierpnia 2020 na ticketmaster.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej do wyczerpania puli biletów

Uwagi: na sali koncertowej obowiązuje reżim sanitarny i określona organizacja ruchu. W dniu koncertu uczestnicy gali oraz koncertu zobligowani są do wypełnienia i pozostawienia danych osobowych oraz kontaktowych załączonych do zakupionego biletu, a także posiadania środków ochrony osobistej (maseczek); szatnie będą nieczynne; przybycie na minimum 20 minut przed rozpoczęciem gali.

 

Organizatorami Gali Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 oraz koncertu operowego “ahat-ili – siostra bogów”, które są elementem programu Obchodów Święta Wolności i Demokracji, są Instytut Kultury Miejskiej oraz Muzeum Gdańska. Wydarzenie odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Bezpośredni link do biletów:

https://www.ticketmaster.pl/event/europejski-poeta-wolnosci-2020-opera-ahat-ili-siostra-bogow-bilety/19263