dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska
Data publikacji 15:55
1 września - Wystawa plenerowa i oprowadzanie wokół Muzeum Poczty Polskiej
Od 1 września będzie można oglądać plenerową wystawę „Droga Bohaterów” przy budynku Muzeum Poczty Polskiej. Tego dnia, od godziny 14.00 będzie można wziąć udział w oprowadzaniu wokół historycznego gmachu i dowiedzieć się jak wyglądała jego obrona pierwszego dnia II wojny światowej.
Przygotowana przez Muzeum Gdańska wystawa plenerowa „Droga Bohaterów” jest fotograficznym zapisem momentu kapitulacji obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w dniu 1 września 1939 r. Koloryzowane i ułożone w ciągu chronologicznym zdjęcia pokazują dramat załogi odpierającej ataki sił niemieckich na urząd przy dawnym placu Heweliusza. Jednocześnie pozwalają one prześledzić w sposób sekwencyjny marsz wziętych do niewoli pocztowców spod muru na dziedzińcu Poczty do samochodów, którymi wywieziono ich – w zależności od stanu zdrowia – do więzień albo szpitala.
Wystawa będzie prezentowana na placu Obrońców Poczty Polskiej, od strony bocznego wejścia do Muzeum Poczty Polskiej w dniach 1 września – 9 października 2020 r.
Oprowadzanie wokół historycznego budynku Poczty Polskiej.
We wtorek, 1 września, po uroczystościach na placu Obrońców Poczty Polskiej, zapraszamy na oprowadzania wokół historycznego gmachu Poczty Polskiej. Od godziny 14.00 do 18.00 oczekiwać będą pracownicy Muzeum i przewodnicy, którzy opowiadać będą o zarówno o heroicznej obronie Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego w dniu 1 września 1939 roku, jak i losach Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, którzy jeszcze przed wybuchem wojny padali ofiarą niemieckiego terroru. Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.
Istnieje możliwość oprowadzania w języku angielskim. Maksymalna liczebność grupy wynosi 15 osób. W miarę możliwości prosimy o zgłaszanie chęci wzięcia udziału na adres: j.szkudlinski@muzeumgdansk.pl
Podczas oprowadzania prosimy pamiętać o obostrzeniach związanych z epidemią COVID-19, zwłaszcza o obowiązku zakrywania nosa oraz ust i zachowywania dystansu 1,5 metra od innych uczestników spaceru.
Atak na gmach Poczty Polskiej 1 września 1939 r.
1 września 1939 roku, około godz. 4.45, a więc równolegle z atakiem na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, Niemcy podjęli próbę zajęcia Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego w Gdańsku. Szturm został odparty, po czym rozpoczęło się oblężenie, które trwało około 14 godzin. Broniąca poczty załoga poddała się dopiero po zniszczeniu budynku przez ostrzał artyleryjski i po podpaleniu go przez atakujących.
Atak na Pocztę Polską w Gdańsku pozostaje jednym z symboli wybuchu II wojny światowej. W trakcie walk zginęło 6 pocztowców, 2 zostało zamordowanych w chwili kapitulacji, a kolejne 6 osób, w tym 10-letnia Erwinka Barzychowska, wychowanica dozorcy poczty, zmarło na skutek ran i poparzeń. Dwóch pocztowców zamordowano w obozie koncentracyjnym.
5 października 1939 roku, na mocy bezprawnego wyroku śmierci, Niemcy rozstrzelali 38 obrońców. Wojnę udało się przeżyć zaledwie pięciu osobom.