Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 09:00

Posłuchaj najstarszego gdańskiego fortepianu. Koncert już w sobotę

Ma prawie 190 lat! Dzięki pieczołowitej konserwacji wciąż zadziwia głębią swojego dźwięku i świadczy o fachu dawnych gdańskich konstruktorów instrumentów muzycznych z rodziny Wiszniewskich. W najbliższą sobotę na najstarszym zachowanym fortepianie zagra dr Maciej Gański z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W koncercie będzie można wziąć udział dzięki transmisjom online.

Dawny Gdańsk słynął m.in. z wykonywanych fortepianów. Największą popularnością cieszyły się instrumenty produkowane przez królewskiego, nadwornego budowniczego i dostawcy instrumentów Jacoba Bernhardta Wiszniewskiego. Wytwórnia instrumentów działała od ok. 1826 roku przy ul. Św. Ducha 126.

Popularny w XIX w. instrument z ok. 1830 r. został odnaleziony na Pomorzu w fatalnym stanie. W 2019 r. przejęło go Muzeum Gdańska. Rewitalizacja fortepianu w pracowni Andrzeja Włodarczyka trwała wiele miesięcy. Inauguracyjny koncert, na wykonanym z wielu gatunków drewna, zdobionym okładziną z kości słoniowej instrumencie odbył się 23 września br. Podczas obchodów jubileuszu 50-lecia Muzeum Gdańska zagrał na nim pianista jazzowy Sławek Jaskułke. Drugi, nadchodzący koncert wykona pianista oraz pedagog, Dziekan Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku, dr Maciej Gański.

Przywrócony do życia będzie grał cykliczne koncerty

Gromadząc świadectwa przeszłości myślimy nie tylko o ich prezentacji w naszym Muzeum, ale chcemy by sprawiały radość mieszkańcom Gdańska i umożliwiły osobisty kontakt z historią. Instrument „ożywiliśmy” z intencją, by jego gra cieszyła miłośników muzyki fortepianowej oraz pokazywała kunszt i fach dawnych gdańszczan. Koncert Macieja Gańskiego, młodego i już uznanego pianisty, to zapowiedź przyszłorocznego cyklu koncertów na najstarszym gdańskim fortepianie – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Koncerty, wykonywane przez pianistów z Europy, Polski oraz Gdańska, będą odbywać się co miesiąc w Dworze Artusa w formule otwartych spotkań, bądź transmisji online.

Mozartowsko-chopinowska „Fantazja o dawnym Gdańsku”

Podczas recitalu zagrane zostaną kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ferenca Liszta, Jacoba Arcadelta oraz Fryderyka Chopina.

Długo zastanawiając się nad wyborem repertuaru, finalnie postanowiłem zestawić utwory, które, z racji uboższej faktury, zabrzmią dobrze na fortepianie z epoki romantyzmu, a – dziełami napisanymi w czasie zbliżonym do daty budowy instrumentu. Postawiłem też na różnorodność form, których zaprezentowanie – mam nadzieję – pozwoli słuchaczom przenieść się w wyobraźni do dawnego Gdańska z czasów I poł. XIX, kiedy to gdańszczanie mieli okazję słuchać muzyki fortepianowej na instrumentach m.in. Wiszniewskiego – mówi dr Maciej Gański z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Transmisja online koncertu, realizowana przez Gdańskie Centrum Multimedialne, rozpocznie się w sobotę, 24 października 2020 r., o godz. 16:00 w Dworze Artusa w Gdańsku. Do dyspozycji zostaną oddane dwa źródła: na stronie internetowej www.gdansk.pl oraz w mediach społecznościowych na Facebooku, na profilu Muzeum Gdańska. 

 

Fantazja o dawnym Gdańsku. Koncert na najstarszym gdańskim fortepianie

Kiedy: 24 października 2020 (sobota), godz. 16:00

Transmisja www: www.gdansk.pl

Transmisja Facebook: https://www.facebook.com/muzeumgdansk/ 

Wykonanie: Maciej Gański

Prowadzenie: Justyna Ślubowska

Repertuar koncertu

Wolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja – d-moll KV 397

Jacob Arcadelt / Ferenc Liszt – Ave Maria

Fryderyk Chopin – Polonez A-dur op. 40 nr 1

Fryderyk Chopin – Mazurki op. 24: nr 1 g-moll, nr 2 C-dur, nr 3 As-dur, nr 4 b-moll

Fryderyk Chopin – Walc F-dur op. 34 nr 3

Fryderyk Chopin / Ferenc Liszt – Wiosna

Fryderyk Chopin – Polonez As-dur op. 53

 

Maciej Gański, urodzony w Gdańsku, ukończył z wyróżnieniem gdańską Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza. Jest również absolwentem prestiżowych studiów podyplomowych Solistklasse w Danish National Academy of Music w klasie prof. Christiny Bjørkøe. Na gdańskiej uczelni uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. Swoje umiejętności doskonalił, współpracując z tak wybitnymi osobowościami świata muzycznego jak m.in.: Philippe Entremont, Eugen Indjic, Andrzej Jasiński, Lee Kum-Sing, Wiera Nosina, Ewa Pobłocka czy Bernard Ringeissen.

Jest laureatem bardzo wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (USA), Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship Award w Aarhus (Dania) i wielu innych. Otrzymał liczne prestiżowe stypendia polskie i zagraniczne, m.in. Rządu Duńskiego, Ministra Kultury (pięciokrotnie), Programu Młoda Polska, Prezydenta Miasta Gdańska (czterokrotnie), Marszałka Województwa Pomorskiego. Za swoją działalność artystyczną otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.

Wystąpił na kilkuset koncertach, m.in. w Japonii, USA, Chinach, Egipcie, Francji, Danii, Szwecji, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Bułgarii, Rumunii, Mołdawii, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech, na Litwie, Ukrainie, Białorusi oraz w wielu miastach Polski. Ma w swoim dorobku dwie płyty CD. Album solowy zatytułowany Liszt Transcriptions stał się częścią składową jego pracy doktorskiej pt. Transkrypcje pieśni i oper w twórczości Ferenca Liszta spotkał się ze znakomitymi recenzjami, m.in. Kevina Kennera i Antoniego Wita.

Załączniki