Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie przedstawia trzy siedzące kobiety pod transparentem. Wokół płonące znicze. W tle fasada budynku z oknami po prawej. Na transparencie napis "Zajmijcie się pandemią. Prawo wyboru zostawcie kobietom", daty oraz podpisy. Na fasadzie budynku, w lewej górnej części zdjęcia, pozioma, podłużna prostokątna, tabliczka biura poselskiego Jarosława Sellina z PiS.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 08:44

Strajk kobiet. Jak przekazać pamiątki z protestów do zbiorów Muzeum Gdańska?

28 października br. Muzeum Gdańska ogłosiło akcję zbiórki pamiątek ze strajku kobiet skierowaną do gdańszczanek. Inicjatywa powstała dzięki gdańszczance, Mariannie Łobodzie i jej koleżanekom. Jakie pamiątki można przekazać do zbiorów Muzeum?

Inicjatywa zbiórki pamiątek z protestów to akcja zainspirowana gestem gdańszczanki, Marianny Łobody, która w zeszłym tygodniu przekazała do Muzeum Gdańska zdjęcie z protestu na Targu Drzewnym. Masowość protestów skłoniła nas do przemyśleń nad uchwytnością i trwaniem. Co nasze pokolenia będą opowiadać o protestach za 50, za 100 i więcej lat? Czy zachowają się po nich materialne ślady? Kto ma je zachować? Odpowiedzi na pierwsze dwa pytania poznamy tylko wtedy, jeśli do muzeów trafią pamiątki przekazane przez ich autorów do muzeów, czyli skarbnic naszej wiedzy o przeszłości i instytucji chroniących te świadectwa. W tym duchu poszliśmy o krok dalej, prosząc gdańszczanki o przekazywanie kolejnych materialnych świadectw historii naszego kraju, która dzieje się na naszych oczach – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Do Muzeum Gdańska można przekazać niemalże każdy transparent, zdjęcie, czy film niezależnie od treści, stylistyki, kolorystyki, bądź rozmiaru związany z historią Gdańska, Trójmiasta i Pomorza. Przyjmowane będą również pamiątki z innych części Polski.

Chęć przekazania pamiątek można zgłosić mailowo historia@muzeumgdansk.pl. Kontakt telefoniczny jest możliwy pod numerami +48 519 486 653 / +48 512 418 757 od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-14:00.