grafika przedstawia narysowane postacie. Z lewej rycerz trzymający miecz, potem mężczyznę i kobietę na ławeczce, mężczyznę w kapeluszu i panienkę w sukni. Postacie znajdują się na froncie, tj. rycerz i mężczyzna w kapeluszu. W głębi para i panienka. U góry czerwony pasek udający pociągnięcie pędzlem.

Muzealne lekcje online najmłodszych gdańszczan

Muzeum Gdańska rozpoczyna pilotażowy projekt lekcji online skierowany do uczniów szkół podstawowych z klas I-VI oraz przedszkoli. Pedagodzy mają do wyboru cztery lekcje, a zajęcia odbywają się poprzez aplikację Microsoft Teams. Zajęcia są bezpłatne.

Lekcje online to praktyczne, nieodpłatne narzędzie spełniające aspekty podstaw programowych, które ma wesprzeć pracę tysięcy gdańskich nauczycielek oraz nauczycieli. Poświęcone historii Europy, Polski i Gdańska zajęcia to także zaproszenie do poznania historii najważniejszych zabytków i oddziałów Muzeum Gdańska, czyli Dworu Artusa, Ratusza Głównego Miasta i Domu Uphagena – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Wzięcie udziału w zajęciach jest wyjątkowo proste. Wystarczy tylko zgłosić się do osoby prowadzącej konkretne zajęcia i zarezerwować termin.

Rycerze króla Artura, Panienka z okienka i nie tylko

Oferta lekcji online składa się z czterech tematycznych propozycji, tj. „Herb Gdańska”, „Rycerze króla Artura”, „Panienka z okienka” oraz „W domu państwa Uphagenów”. Ze wszystkich mogą skorzystać uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Pierwsza z lekcji spełnia również podstawę programową dla uczniów klas IV-VI. Dwie ostatnie, tj. lekcje poświęcone bohaterce powieści Jadwigi Łuszczewskiej oraz o życiu codziennym w dawnym Gdańsku, są przeznaczone również dla przedszkolaków.

W czasie zajęć będziemy się starali odtworzyć wszystkie elementy i emocje towarzyszące nam podczas tradycyjnych spotkań. Chcemy zapewnić uczniom możliwość interakcji, bezpośredniego kontaktu z animatorem, w oparciu o najbardziej powszechne obecne narzędzie, jakim jest platforma Microsoft Teams. Podczas rezerwacji zajęć nauczyciel otrzyma link do spotkania, następnie rozdystrybuuje go wśród swoich uczniów. W wyznaczonym terminie spotykamy się przed monitorami – mówi Monika Kryger z Muzeum Gdańska, kierownik Działu Edukacji.

Bezpłatne lekcje online będą prowadzone od poniedziałku do piątku w godz. 10-14 przynajmniej do 23 grudnia 2020 r. Każde spotkanie trwa ok. 45 minut. Aby wziąć udział w zajęciach należy zgłosić się telefoniczne do osoby je prowadzącej zajęcia. Informacje i dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Herb Gdańska

Dla: uczennic i uczniów klas III-VI szkół podstawowych

Gdańsk jest jednym z nielicznych miast, które herb otrzymały z nadania monarchy. To Kazimierz Jagiellończyk nadał przywilejem z dnia 25 maja 1457 roku nie tylko prawo do używania czerwonego wosku (stąd czerwona tarcza) i ubogacił dotychczasowy herb miejski przez umieszczenie na nim w górnej części tarczy złotej królewskiej korony, ale i wskazał jeden z przynajmniej czterech używanych wówczas w Gdańsku herbów. Jeszcze w tym samym roku ukazuje się pieczęć na której jest wizerunek nowego herbu i to od razu z trzymaczami w postaci lwów. Potwierdza i utrwala się taki wizerunek herbu obficie zdobiąc architekturę miasta jak i widnieje on na licznych emisjach monet gdańskich. Na przykładzie dziejów herbu naszego miasta porozmawiamy o sztuce herbowej i rozwoju heraldyki.
Rycerze króla Artura

Dla: uczennic i uczniów klas I-III szkół podstawowych

Kim był legendarny król Artur i jego rycerze? Jaki ma związek z naszym miastem? Jaki wpływ miały legendy arturiańskie na średniowiecznego rycerza? Kto i jak mógł nim zostać oraz jakie były jego obyczaje, stroje i uzbrojenie? Razem ze średniowiecznym wojownikiem udamy się na wyprawę do czasów, gdy Dwór Artusa tętnił życiem, a gdańszczanie zdobywali laury w rycerskich turniejach.

Panienka z okienka

Dla: uczennic i uczniów klas I-III szkół podstawowych i przedszkoli

Postać Hedwigi, czyli Panienki z okienka znana jest dzięki powieści Jadwigi Łuszczewskiej oraz późniejszej adaptacji filmowej. Mamy jednak niespodziankę. Oto Panienka z okienka zamieszkała w Nowym Domu Ławy i czeka na dzieci, by opowiedzieć im o swoim życiu w dawnym Gdańsku.  Zaprosi nas także do swojego pokoiku, gdzie razem wyjrzymy przez okno!

W domu państwa Uphagenów

Dla: uczennic i uczniów klas I-III szkół podstawowych i przedszkoli

Państwo Uphagenowie zapraszają najmłodszych do swojego przepięknego domu przy ulicy Długiej. To wyjątkowy zaszczyt, dlatego musimy tu przyjść! Wykorzystując wszystkie zmysły, odkryjemy, jak żyli gdańszczanie dawno temu, a także jakie tajemnice skrywały ich domy…

Bezpośredni link: https://muzeumgdansk.pl/edukacja/przedszkola-i-szkoly-podstawowe/lekcje-on-line/