Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie przedstawia rekonstrukcję walk w obronie Westerplatte 1-7 września 1939 r. Widoczne sylwetki czterech żołnierzy niosących rannego kolegę. W tle widoczne wybuchy ładunków pirotechnicznych.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 08:00

Westerplatte. Lekcje online dla gdańskich licealistów i nie tylko

Muzeum Gdańska przygotowało lekcję online przeznaczoną dla gdańskich licealistów i uczniów ósmych klas szkół podstawowych. Zajęcia mogą się odbyć w dwóch formach, tj. spaceru po półwyspie, bądź w formie konwersatorium. Czas nieodpłatnej lekcji wynosi 45 albo 90 minut.

Lekcje o Westerplatte to kolejna oferta dla nauczycielek i nauczycieli oraz ich uczniów. Ich treść powstała w oparciu o projekty realizowane przez pracowników naszego Muzeum, kadrę oddziału Wartowni nr 1 na Westerplatte i jej współpracowników. Ich zaletą jest to, że uczniowie otrzymają nie tylko pakiet informacji przewidzianych w podstawie programowej, ale także wiedzę związaną z historią II wojny światowej i Pomnikiem Historii. Zajęcia obejmują również dyskusję pomiędzy prowadzącym, a uczniami – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Zgłoszenia przyjmowane są mailowo. Prowadzący z nauczycielem wspólnie wybierają preferowany termin oraz komunikator, np. Microsoft Teams, bądź Zoom.

Westerplatte online. Szlak pamięci

Lekcje online powstały w oparciu o projekty edukacyjne prowadzone w sezonie letnim przy Wartowni nr 1 na Westerplatte. Jednym z nich jest „Szlak Pamięci”, w ramach którego uczestnik otrzymywał pakiet informacji o historii półwyspu, najważniejszych obiektach oraz osobach związanymi z jego losami.

W ramach lekcji, poprzez pryzmat Westerplatte, podsumowujemy historię Polski i Gdańska w XX wieku. Do wyboru są dwie formy. Możemy przeprowadzić spacer po Westerplatte, omawiając przygotowanie placówki do pełnienia funkcji składnicy tranzytowej, działania podjęte bezpośrednio przed wybuchem wojny i obronę Westerplatte. Z drugiej strony losy jego obrońców ilustrują w pigułce losy naszych żołnierzy walczących na niemalże wszystkich frontach II wojny światowej oraz historię społeczeństwa w czasach PRL. Te zagadnienia zostaną omówione w formie konwersatorium z uczniami na podstawie materiałów dydaktycznych. Wartością dodaną takiej formy jest nauka zasad krytycznego myślenia poprzez pytania i poszukiwanie odpowiedzi – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, kierownik Wartowni nr 1 na Westerplatte.

Jak wziąć udział w zajęciach?

Nieodpłatne zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, przynajmniej do 23 grudnia br. Dokładny termin, czas trwania lekcji i komunikator są uzgadniane indywidualnie z zainteresowanymi nauczycielami. 

 

Westerplatte. Szlak Pamięci. Lekcje online

Kiedy: od poniedziałku do piątku; do 23 grudnia 2020

Dla: uczniów klas VIII szkół podstawowych i licealistów z Gdańska i okolic

Kontakt mailowy: m.jasik[at]muzeumgdansk.pl