Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Grafika obchodów Grudnia 1970. Po prawej kontury Pomnika Poległych Stoczniowców i patrzącego na nie człowieka z wyciągniętą ku górze dłonią. Palce układają się w znak litery "V" - symbolu zwycięstwa. Po lewej napisy: Gdańsk pamięta, 50. rocznica Grudnia 1970, 40. rocznica odsłonięcia Pomnika Poległych Stoczniowców.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 15:39

Gdańsk pamięta. Koncert upamiętniający Ofiary Grudnia ’70

Muzeum Gdańska upamiętni 50. rocznicę protestów na Wybrzeżu w formie transmitowanego na żywo koncertu na carillon oraz trąbkę, przygotowanego przez Monikę Kaźmierczak oraz Emila Miszka. Wykonanie utworów poprzedzi wstęp historyka, dr. Janusza Marszalca z Muzeum Gdańska. Koncert będzie transmitowany na profilu Carillonów gdańskich, Muzeum Gdańska oraz za pośrednictwem gdansk.pl.

Protesty robotników na Wybrzeżu rozpoczęły się 14 grudnia 1970 r. w odpowiedzi na podwyżkę cen produktów spożywczych przez władze PRL. W Gdańsku dokonała się rzecz z pozoru niemożliwa, tzn. spalono i splądrowano budynek Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Tylko w naszym mieście zginęło łącznie 9 osób, w tym jeden milicjant, a setki osób zostało rannych, bądź pobitych. Termin koncertu na carillon i trąbkę w wykonaniu carillonistki miejskiej Moniki Kaźmierczak i trębacza Emila Miszka nie jest przypadkowy. Pod bramą nr 2 gdańskiej Stoczni im. Lenina, gdzie dziś stoi Pomnik Poległych Stoczniowców, od kul wojska padli robotnicy: Jerzy Matelski i Stefan Mosiewicz. To dwie ostatnie ofiary protestów w Gdańsku. Pamiętamy też o innych poległych z Gdańska, Gdyni, Elbląga i Szczecina – łącznie o 45 osobach, ale też o tysiącach rannych i pobitych. Dzisiaj z perspektywy 50 lat widać, że bez Grudnia nie byłoby możliwe zwycięstwo Sierpnia 1980 – mówi dr Janusz Marszalec, zastępca Dyrektora Muzeum Gdańska.

Podczas półgodzinnej transmisji zostaną wykonane „Lacrimosa” z Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Ballada o Janku Wiśniewskim” Andrzeja Korzyńskiego, „Preludium e-moll op. 20 nr 4” Fryderyka Chopina oraz ”Forgetfulness” Emila Miszka.

Gdańska Pamięta. Ofiarom Grudnia ’70. Koncert z kościoła św. Katarzyny

1. Kiedy: 16 grudnia 2020 (środa), godz. 12:00

2. Gdzie: Kościół św. Katarzyny, ul. Profesorska 3 / okolice Wielkiego Młyna w Gdańsku

3. Wykonanie: Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska & Emil Miszk

4. Transmisje online:

WWW: www.gdansk.pl

Facebook: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska & Muzeum Gdańska