Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Klawiatura carillonu. Dwa rzędy drewniane pałek pełniących funkcję klawiszy. Nad nimi tabliczka znamionowa holenderskiej firmy Royal Eisbouts - producenta instrumentu.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 14:27

Bożonarodzeniowe dźwięki carillonu Ratusza Głównego Miasta [zmiana godziny]

Kolędy, te znane i mniej popularne usłyszymy w nadchodzącą sobotę, 26 grudnia, o godz. 13:00 z wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Bożonarodzeniowego koncertu w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej z Muzeum Gdańska będzie można wysłuchać na żywo podczas spaceru po Głównym Mieście oraz dzięki transmisjom online na stronie gdansk.pl oraz na facebookowym profilu Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska.

Wykonywanie utworów na carillonie z wieży Ratusza Głównego Miasta to prawie 460-letnia tradycja Gdańska. Dźwięki wydobywające się dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim i życiu codziennemu dawnych gdańszczan – w dni powszednie i świąteczne. Kolędy zostaną wykonane na 37-dzwonowym instrumencie przez carillonistkę miejską Monikę Kaźmierczak.

W repertuarze znajdą się historyczne i współczesne kolędy oraz chorały, m.in.: „Hark! The Herald Angels Sing” za Mendelssohnem, chorał „Zbudźcie się, tak Ci wołają”, kolędę gdańską z przełomu XVI / XVII w. „Resonet in laudibus” (pol. „Niech dźwięczy w pochwałach”), „Tryptyk kolęd katalońskich”, Cicha Noc w opracowaniu Maxa Regera i polska kolęda, której korzenie sięgają początku XVIII w., czyli „Lulajże Jezuniu”.

40-minutowego koncertu będzie można wysłuchać na żywo podczas sobotniego spaceru po Głównym Mieście w Gdańsku w okolicach ulicy Długiej, Piwnej i Długiego Targu oraz z domu dzięki transmisjom online na stronie Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz profilu Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska na Facebooku.

Kiedy: 26 grudnia (sobota), godz. 13:00

Gdzie: okolice ul. Długiej, Piwnej, Długiego Targu