Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Klawiatura carillonu. Dwa rzędy drewniane pałek pełniących funkcję klawiszy. Nad nimi tabliczka znamionowa holenderskiej firmy Royal Eisbouts - producenta instrumentu.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 19:36

Noworoczne dźwięki carillonu Ratusza Głównego Miasta

W pierwszy dzień 2021 roku, o godz. 13:00 na wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku rozpocznie się koncert carillonowy w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej z Muzeum Gdańska. Utworów będzie można wysłuchać na żywo podczas spaceru po Głównym Mieście oraz dzięki transmisjom online na facebookowym profilu Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska.

Wykonywanie utworów na carillonie z wieży Ratusza Głównego Miasta to prawie 460-letnia tradycja Gdańska. Dźwięki wydobywające się dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim i życiu codziennemu dawnych gdańszczan – w dni powszednie i świąteczne. W inaugurującym 2021 rok repertuarze znajdą się walce obu Straussów – ojca i syna, Dmitrija Szostakowicza oraz Stanisława Moniuszki, a także fragmenty Muzyki sztucznych ogni Jerzego Fryderyka Händla z 1749r. i inne.

40-minutowego koncertu będzie można wysłuchać na żywo podczas sobotniego spaceru po Głównym Mieście w Gdańsku w okolicach ulicy Długiej, Piwnej i Długiego Targu oraz z domu dzięki transmisji na profilu Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska na Facebooku.

Kiedy: 1 stycznia 2021 (piątek), godz. 13:00-13:40

Gdzie: okolice ul. Długiej, Piwnej, Długiego Targu

Transmisja Facebook: Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska