Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie przedstawia fragment ulicy Długiej na tle błękitnego nieba. W centrum trzy kamiennice. W środku wyróżniająca się, jasnoczerwona fasada kamienicy Uphagenów przy Długiej 12 z licznymi oknami.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 09:27

Zostań Młodym Przyjacielem Domu Uphagena. Konkurs Muzeum Gdańska

Tegoroczna edycja organizowanego przez Muzeum Gdańska „23. Konkursu dla Dzieci” będzie inna od poprzednich i przeniesie się w świat wirtualnej wycieczki po wnętrzach zabytkowej mieszczańskiej kamienicy rajcy Jana Uphagena. W wirtualnej zabawie mogą wziąć udział całe klasy oraz koła zainteresowań skupiające uczniów klas I-IV szkół podstawowych. Wystarczy przesłać maila zgłoszeniowego na adres Działu Edukacji Muzeum Gdańska. 

Johann Uphagen kupił kamienicę przy ul. Długiej 12 w 1775 r., przebudował ją i wyposażył. Na początku drugiej dekady XX w. powstało tu muzeum, które według relacji mieszkańców przedwojennego Gdańska było jednym z najciekawszych miejsc nie tylko na mapie ówczesnych atrakcji turystycznych, ale także ważnych ze względu na życie towarzyskie i społeczne miasta. W czasie II wojny światowej, w obawie przed zniszczeniem zabytków, niemieccy konserwatorzy ewakuowali wystrój i wyposażenie. Do tradycji muzeum powrócono w 1998 r. otwierając Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.

Od tego czasu organizowany jest konkurs dla najmłodszych gdańszczanek i gdańszczan, a jego zwycięzcy zostają Młodymi Przyjaciółmi Domu Uphagena. Od 1998 r., włącznie z osobami już dorosłymi, liczba Przyjaciół powinna wynosić ponad 1500 osób, a dzięki tegorocznej edycji konkursu grono laureatów powiększy się o blisko 70 kolejnych...

W tym roku zasady naszego muzealnego konkursu ulegną zmianie. Zamiast udziału w lekcji muzealnej uczestnicy zostaną poproszeni o odbycie wirtualnej wycieczki po Domu Uphagena i odpowiedzi na postawione przez nas pytania konkursowe, zagadki oraz łamigłówki. W zabawie mogą wziąć udział uczniowie klas I-IV szkół podstawowych oraz koła zainteresowań skupiające uczniów z tych klas. Wystarczy, że nauczyciel, bądź koordynator grupy prześle nam maila zgłoszeniowego o tytule „XXIII Konkurs dla Dzieci”, a my odeślemy formularz konkursu oraz listę zadań. Informacje oraz rozwiązania należy odesłać do 9 maja br. – mówi Monika Kryger, kierownik Działu Edukacji Muzeum Gdańska.

Grupy uczniów, które udzielą poprawnych odpowiedzi na wszystkie z zadań, trafią do puli konkursowej. Z niej, pod koniec maja br. zostaną wylosowane trzy zespoły, które w drugiej połowie czerwca 2021 r. wezmą udział w finałowej zabawie, rywalizując o pierwsze, drugie i trzecie miejsce na podium.

Wszyscy zwycięzcy otrzymają dyplom Młodego Przyjaciela Domu Uphagena oraz nagrody. Fundatorem Głównej Nagrody dla uczniów zwycięskiej klasy jest Marszałek Województwa Pomorskiego. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska.

W konkursie mogą uczestniczyć klasy i koła zainteresowań, które zgłoszą swój udział, wysyłając zgłoszenie na adres e-mail: edukacja@muzeumgdansk.pl  do wtorku, 4 maja 2021 r.