Zdjęcie przedstawia trzy ułożone wydawnictwa muzyczne Fantazja o dawnym Gdańsku. Opakowania granatowe, z wizerunkiem czerwonego fortepianu. Na opakowaniach napisy w językach polskim i angielskim. Napisy polskie: Fantazja o Dawnym Gdańsku, Maciej Gdański, Fortepian. Recital na najstarszym gdańskim fortepianie - nagranie live. Fot. A. Grabowska (Muzeum Gdańska)

Nowe wydawnictwo muzyczne Muzeum Gdańska. Bohaterem zabytkowy fortepian

W sklepie internetowym Muzeum Gdańska pojawiła się płyta CD z utworami wykonanymi 24 października 2020 r. podczas koncertu w gdańskim Dworze Artusa. Bohaterami płyty „Fantazja o dawnym Gdańsku” są dr Maciej Gdański z Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz najstarszy, liczący sobie prawie 190 lat fortepian wyprodukowany w Gdańsku.

Niepowtarzalne dźwięki pochodzącego z I połowy XIX wieku fortepianu oddają klimat i oryginalne brzmienie utworów doby romantyzmu oraz pozwalają przenieść się w wyobraźni do dawnego Gdańska. Dlatego też Maciej Gański sięgnął po utwory skomponowane w okresie zbliżonym do czasu powstania fortepianu, czyli ok. 1830 roku. Zabytkowy instrument został uratowany przez Muzeum Gdańska i zrewitalizowany w pracowni Andrzeja Włodarczyka w 2020 r., z okazji jubileuszu 50-lecia naszego Muzeum, ale chcieliśmy też dać mu też drugie życie z myślą o miłośnikach muzyki fortepianowej z Gdańska i całego świata – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska

Drugie życie najstarszego gdańskiego fortepianu z Dworu Artusa

Dawny Gdańsk słynął m.in. z wykonywanych fortepianów. Największą popularnością cieszyły się instrumenty produkowane przez królewskiego, nadwornego budowniczego i dostawcy instrumentów Jacoba Bernhardta Wiszniewskiego. Rodzinna wytwórnia instrumentów działała od ok. 1826 roku przy ul. Św. Ducha 126. Popularny w XIX w. instrument z ok. 1830 r. został odnaleziony na Pomorzu w fatalnym stanie. Różni się od jego współczesnych odpowiedników, które mają 88 klawiszy oddających skalę od A subkontra do c pięciokreślnego. Fortepian Wiszniewskiego ma skalę od C kontra do a czterokreślnego. Daje to w sumie 82 klawisze. Jest wykonany z wielu gatunków drewna, a zdobi go okładzina z kości słoniowej.

Rewitalizacja fortepianu w pracowni Andrzeja Włodarczyka trwała wiele miesięcy. Inauguracyjny koncert odbył się 23 września br. Podczas obchodów jubileuszu 50-lecia Muzeum Gdańska zagrał na nim pianista jazzowy Sławek Jaskułke. Drugi koncert, Fantazję o dawnym Gdańsku, wykonał w Dworze Artusa pianista oraz pedagog, Dziekan Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, dr Maciej Gański.

10 utworów. 49 minut muzyki w cenie 29 złotych

Na płycie znajduje się 10 utworów wykonanych przez dr. Macieja Gańskiego 24 października 2020 r. w Gdańskim Dworze Artusa. Wśród utworów znajduje się kompozycje Fryderyka Chopina, np. Polonez A-Dur, Op. 40 nr 1 i cztery Mazurki (op. 24: nr 1 g-moll, nr 2 C-dur, nr 3 As-dur, nr 4 b-moll). Uzupełniają je Ave Maria S. 183/2 Pierrea-Louisa-Philippa Dietscha, Jacoba Arcadelta i Ferenca Liszta oraz Fantazja Wolfganga Amadeusza Mozarta. Do sprzedaży trafiło 500 sztuk w cenie 29 złotych. Egzemplarze można zakupić poprzez sklep internetowy Muzeum Gdańska pod linkiem www.sklep.muzeumgdansk.pl.

Wydanie płyty było możliwe dzięki pomocy finansowej Województwa Pomorskiego oraz wsparciu Gdańskiego Centrum Multimedialnego. Wydawcami płyty są szczecińskie QBK small great music oraz Muzeum Gdańska.

Fantazja o dawnym Gdańsku. [Szczecin / Gdańsk]: QBK mall great music / Muzeum Gdańska, cop. 2020. 1 płyta CD.

Maciej Gański, urodzony w Gdańsku, ukończył z wyróżnieniem gdańską Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza. Jest również absolwentem prestiżowych studiów podyplomowych Solistklasse w Danish National Academy of Music w klasie prof. Christiny Bjørkøe. Na gdańskiej uczelni uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. Swoje umiejętności doskonalił, współpracując z tak wybitnymi osobowościami świata muzycznego jak m.in.: Philippe Entremont, Eugen Indjic, Andrzej Jasiński, Lee Kum-Sing, Wiera Nosina, Ewa Pobłocka czy Bernard Ringeissen.

Jest laureatem bardzo wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (USA), Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship Award w Aarhus (Dania) i wielu innych. Otrzymał liczne prestiżowe stypendia polskie i zagraniczne, m.in. Rządu Duńskiego, Ministra Kultury (pięciokrotnie), Programu Młoda Polska, Prezydenta Miasta Gdańska (czterokrotnie), Marszałka Województwa Pomorskiego. Za swoją działalność artystyczną otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.

Wystąpił na kilkuset koncertach, m.in. w Japonii, USA, Chinach, Egipcie, Francji, Danii, Szwecji, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Bułgarii, Rumunii, Mołdawii, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech, na Litwie, Ukrainie, Białorusi oraz w wielu miastach Polski. Ma w swoim dorobku dwie płyty CD. Album solowy zatytułowany Liszt Transcriptions stał się częścią składową jego pracy doktorskiej pt. Transkrypcje pieśni i oper w twórczości Ferenca Liszta spotkał się ze znakomitymi recenzjami, m.in. Kevina Kennera i Antoniego Wita.