Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie przedstawia mężczyznę patrzącego na zdjęcie lotnicze okolic dawnej Poczty Polskiej z zaznaczonymi kierunkami ataku wojsk niemieckich.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 15:39

Nowy harmonogram godzin otwarcia Muzeum Gdańska od 4 lutego

Pięć oddziałów Muzeum Gdańska otworzy się z dniem 4 lutego br. Do dyspozycji zwiedzających zostaną oddane wystawy stałe czynne według nowego harmonogramu i aktualnych wytycznych sanitarnych.

Z przyczyn obiektywnych będziemy w stanie otworzyć oddziały Muzeum Gdańska najwcześniej w środę, 4 lutego 2021. Przygotowanie sal pięciu oddziałów oraz ich dezynfekcja zajmuje standardowo około 4 dni roboczych. Z drugiej strony podstawą do możliwości wydania decyzji o otwarciu Muzeum jest rozporządzenie zawierające aktualne wytyczne sanitarne. Dotychczas wiążące akty prawne ukazywały się w kilka dni po konferencjach prasowych. Cieszy nas możliwość ponownego powitania zwiedzających – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Otwarte zostaną sale wystaw stałych Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, Domu Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Muzeum Bursztynu. Te ostatnie będzie otwarte do 31 marca br. w związku z przenosinami do nowej siedziby, czyli Wielkiego Młyna.

Nowe godziny otwarcia z myślą o zwiedzających

Najważniejszą zmianą w funkcjonowaniu oddziałów Muzeum na pewno będzie nowy harmonogram otwarcia. Zimą oddziały będą czynne do 16:00. W wysokim sezonie turystycznym, od 18 czerwca do 18 września oddziały będą czynne dłużej niż zazwyczaj.

Zmiana godzin otwarcia i ich ujednolicenie to ukłon w stronę zwiedzających. Wcześniej nasz harmonogram pracy był podyktowany specyfiką danego oddziału, np. jego frekwencją oraz tradycjami związanymi z organizacją wydarzeń. Mieliśmy dwie godziny otwarcia i trzy zamknięcia, raz byliśmy otwarci dłużej, raz krócej. Najważniejszą zmianą jest zmiana terminu i możliwość dłuższego zwiedzania wystaw w dzień bezpłatnego wstępu. Wcześniej taki dzień przypadał w poniedziałek, a Muzeum było wówczas otwarte tylko trzy godziny. Od teraz dzień wolnego wstępu będzie przypadał w środę i obejmie sześć, a w sezonie letnim aż dziewięć godzin - kontynuuje Waldemar Ossowski

Od 4-tego lutego wszystkie oddziały Muzeum będą czynne cały tydzień, w godz. 10:00-16:00, z wyłączeniem wtorków. Z kolei w sezonie letnim sale wystawowe wszystkich oddziałów, z wyjątkiem zamkniętej cały rok Twierdzy Wisłoujście, będą otwarte cały tydzień od godz. 10:00 do godziny 19:00. W tych samych godzinach zostanie otwarte także latem nowe Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

Zakup biletu możliwy także online

Dotychczasowe ceny biletów nie ulegają zmianie. Ich zakup w kasach Muzeum będzie możliwy najpóźniej do 45 minut przed zamknięciem danego obiektu. Bilety można kupić również poprzez zakładkę na stronie internetowej Muzeum Gdańska: https://muzeumgdansk.pl/wizyta-w-muzeum-gdanska/oddzialy/.

Zwiedzanie będzie się odbywać według aktualnego reżimu sanitarnego. Informacje porządkowe o limitach osób w pomieszczeniach kasowych i na salach obiektów będą dostępne w kasach poszczególnych oddziałów Muzeum Gdańska.