Na zdjęciu zrobionym z dołu znajduje się pięć kobiet ubranych w kolorowe stroje. Do ozdób na ich głowach są przymocowane długie barwne korale. Trzy z nich są odwrócone plecami do widza, na tyłach głów mają założone złote maski przedstawiające twarze.

Wenecki karnawał w Gdańsku. Miniwystawa w Domu Uphagena

Zwiedzający Dom Uphagena od dziś będą mieli możliwość przeniesienia się do bajkowej Wenecji na jeden z najsłynniejszych karnawałów w Europie. Wszystko za sprawą czasowej miniwystawy, na której zaprezentowane zostaną kostiumy karnawałowe z kolekcji Joli Słomy i Mirka Trymbulaka oraz maski z weneckiego warsztatu Sergiego i Massimiego Boldrinów. Wystawa potrwa do poniedziałku, 22 lutego br.

Na miniwystawie znajdzie się ponad 20 masek weneckich. Gratka czeka również na miłośników filmów. W zaprezentowanej kolekcji pojawią się maski z filmu „Oczy szeroko zamknięte” Stanleya Kubricka. Całość uzupełnią obrazy zainspirowane twórczością znanych włoskich maskarzy autorstwa młodego twórcy Edwarda.

Bracia Boldrin, właściciele jednej z najbardziej popularnych i renomowanych pracowni „La Bottega dei Mascarer”, są znani z realizacji masek na potrzeby Kalifornijskiego Festiwalu Szekspirowskiego i teledysku grupy The Waterboys. Z powodzeniem uczestniczą w wielu międzynarodowych wystawach i wygrywają konkursy. Sergio Boldrin jest starszym cechu maskarzy w Wenecji i od wielu lat współpracuje z Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem. Dzięki ich przyjaźni, we współpracy z Gdańskiem zrodziły się pomysły wystaw i pokazów promujących nasze miasto pod hasłem Światowa Stolica Bursztynu, np. „Bursztyn bałtycki. Dziedzictwo i Nowoczesność” podczas weneckiego Biennale Arte 2019.

Wystawa potrwa do poniedziałku, 22 lutego 2021 r. Zwiedzanie aranżacji jest odpłatne w ramach biletu wstępu do Domu Uphagena. Oddział Muzeum Gdańska jest czynny cały tydzień, z wyjątkiem wtorku, w godz. 10.00-16.00. Dzień wolnego wstępu przypada w środę. Wystawę nieodpłatnie mogą zwiedzić posiadacze Karty Mieszkańca.