dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska
Data publikacji 11:00
Zobacz kolekcję Muzeum Gdańska na Google Arts & Culture
Od 16 lutego br. na platformie Google Arts & Culture można zobaczyć wybór eksponatów ze zbiorów Muzeum Gdańska, a także internetową wystawę „Co daje Muzeum?”. Zgromadzone materiały opisane są zarówno w językach polskim i angielskim.
– Są „naj…”, są „nie…” i „bez…”. Niekiedy najmniejsze i czasami niepozorne, ale zarazem… bezcenne. Na wirtualnej wystawie Muzeum Gdańska nie zobaczymy flagowych gdańskich eksponatów, np. obrazu Apoteoza Gdańska z 1608 roku, czy nowożytnych szachów bursztynowych z Muzeum Bursztynu, ale z pewnością ciekawe opowieści o nietuzinkowych gdańskich zbiorach. Wirtualna wystawa „Co daje muzeum?” to uniwersalna opowieść o roli muzeów i niezwykłych losach ich kolekcji, o tym, dzięki komu i w jakich okolicznościach przedmioty trafiły do muzealnych zbiorów. Tu pokazujemy 12 obrazów cyfrowych przedmiotów związanych z historią Gdańska. W przyszłym miesiącu na platformie umieścimy kolejną wystawę – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Wśród eksponatów wystawy „Co daje Muzeum?” znajdują się takie przedmioty jak bursztynowe Jajo Fabergé wykonane z okazji 1000-lecia Gdańska czy zdjęcie lotnicze ruin Głównego Miasta z 1947 r. przekazane do zbiorów Muzeum przez Jerzego Główczewskiego, pilota Dywizjonu 308 Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.
– Wystawa jest cyfrową wersją ekspozycji prezentowanej w Ratuszu Głównego Miasta latem i jesienią ubiegłego roku z okazji 50-lecia Muzeum Gdańska. Jest to pierwsza wystawa, która w ten sposób „przedłuża swoje życie”, po konieczności demontażu w przestrzeniach muzeum – mówi Andrzej Hoja, jeden z kuratorów wystawy – Muzeum Gdańska pracuje już nad kolejnymi wirtualnymi wystawami, które niebawem udostępnione zostaną na platformie Google Arts & Culture.
Wystawę można zobaczyć pod bezpośrednim linkiem [LINK]. W marcu br. na platformie zostanie dodana wystawa poświęcona historii powojennego Gdańska.
Muzeum Gdańska (dawniej: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Muzeum Historii Miasta Gdańska) zostało utworzone w 1970 r. na podstawie Uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z 31 marca 1970 r. jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. 2 kwietnia 1970 r. Samodzielnie Muzeum działa od 22 marca 1971 r. Na swoją siedzibę otrzymało nowo odbudowany Ratusz Głównego Miasta. Zbiory Muzeum liczą ponad 70 tys. obiektów (stan na początek 2018 r.).
Samorządowa instytucja kultury składa się z 10 oddziałów, w tym: 5 czynnych przez cały rok kalendarzowy, tj. Ratusza Głównego Miasta Gdańska, Dworu Artusa, Domu Uphagena, Muzeum Bursztynu, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku oraz 3 oddziałów czynnych w letnim sezonie turystycznym, tj.: Twierdzy Wisłoujście, Wartowni nr 1 na Westerplatte, Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej: Muzeum Zegarów Wieżowych). Dwa oddziały są w organizacji albo zamknięte z powodu prac, np.: Kuźnia Wodna w Oliwie oraz Oddział Główny Muzeum Gdańska (w budowie). Oddziały odwiedza rocznie około 500 tys. zwiedzających.
Google Arts & Culture Google Arts & Culture to platforma stworzona w 2011 r., na której zbiory udostępnia ponad 2000 instytucji kultury z ponad 80 krajów. Ponad 6 milionów artefaktów i tysiące eksponatów online zachęca do poznania kultury w całej jej różnorodności. Zespół Google Arts & Culture pracuje nad technologiami, które pomagają zachować dzieła kultury i dzielić się nimi z ludźmi na całym świecie oraz umożliwiają kuratorom muzeów tworzenie atrakcyjnych wystaw online i offline. Dzięki temu internauci mają okazję w nowatorski sposób odkrywać sztukę, historię oraz cuda świata - od słynnego obrazu przedstawiającego sypialnię Van Gogha po celę więzienną, w której był osadzony Nelson Mandela. To platforma, na której można dowiedzieć się, co dzieje się za kulisami, w świetle reflektorów i na ulicy. Kolekcje zgromadzone na platformie można oglądać na stronie internetowej, a także dzięki bezpłatnej aplikacji dostępnej na iOS i Androidzie.