Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 13:03

Kolejny gdański symbol Strajku Kobiet w zbiorach Muzeum Gdańska

Ma ponad 2,5 metrów wysokości i 4 metry długości. Widnieją na nim podpisy setek gdańszczanek i gdańszczan wyrażających sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. W Dzień Kobiet drugi z symboli Strajku Kobiet został przekazany do zbiorów Muzeum Gdańska przez jego autorki: siostry Mariannę i Aleksandrę Łoboda oraz Julię Landowską.

– Dzisiejsze muzea, zwłaszcza miejskie, to nie tylko instytucje gromadzące cenne eksponaty sprzed setek lat. Gromadzimy również współczesne pamiątki z myślą że za kilkadziesiąt lat będą miały znacznie historyczne. W ten sposób wypełniamy społeczną misję muzeum – kronikarza dokumentującego życie codzienne lokalnej wspólnoty – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska – Strajk Kobiet w Gdańsku ma dwa symbole. Pierwszym jest plakat z żurawiem stoczniowym i napisem „Gdańsk to dźwignie” autorstwa Michała Marcinkowskiego, który trafił do kolekcji Muzeum Gdańska w ubiegłym roku. Drugi, transparent spod Targu Drzewnego, trafił do nas dziś dzięki woli jego autorek, które protestowały niemalże każdego dnia w okolicy pomnika Jana III Sobieskiego.

Transparent, przygotowany przez siostry: Mariannę i Aleksandrę Łoboda oraz Julię Landowską, można było zobaczyć od 22 października ubiegłego roku niemalże każdego dnia pod siedzibą Dziennika Bałtyckiego i biur poselskich członków Prawa i Sprawiedliwości przy Targu Drzewnym. Na przekazanym transparencie widnieją podpisy setek gdańszczanek i gdańszczan, którzy wraz z jego autorkami wyrazili swój sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Po kilku dniach i wypełnieniu transparentu napisami autorki przygotowały kolejny baner. Wraz z pozostałymi inicjatorkami protestu: Mają Pietrusiewicz, Julianną Łoboda i Marią Wereszko wykorzystują go po dziś dzień.

– Rozpoczynając strajk zakładałyśmy, że będziemy protestować najwyżej tydzień, ale dzięki wsparciu popierających nas ludzi wyrażanie sprzeciwu stało się elementem naszej codzienności. Obowiązek względem innych uczestników strajku godziłyśmy przez kilka zimowych miesięcy w dobie pandemii z naszym życiem prywatnym, uczelnią, pracą i zdrowiem. W Dzień Kobiet postanowiłyśmy przekazać do Muzeum nasz pierwszy projekt, ten od którego wszystko się rozpoczęło – powiedziały autorki transparentu – Drugi też przekażemy, ale dopiero gdy nie będziemy musiały walczyć o wolność wyboru kobiet.

Wraz z transparentem do Muzeum Gdańska trafiły pocztówka oraz przypinki ze Strajku Kobiet. Za ten gest Marianna i Aleksandra Łoboda oraz Julia Landowska zostały Darczyńcami Muzeum Gdańska.

Do zbiorów Muzeum Gdańska trafiło blisko 100 pamiątek związanych ze Strajkiem Kobiet z całej Polski oraz Wielkiej Brytanii. Chęć przekazania pamiątek do zbiorów muzeum można zgłosić mailowo pod adresem historia@muzeumgdansk.pl.

Załączniki