Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 09:11

Carillon i trąbki koncertowo w wielkanocnej odsłonie

W Poniedziałek Wielkanocny, 5 kwietnia br., o godz. 13.00 z wieży Ratusza Głównego Miasta odbędzie się 40 minutowy koncert na carillon oraz trąbki w wykonaniu Moniki Kaźmierczak z Muzeum Gdańska oraz Pawła Hulisza i Emila Miszka, trębaczy z zespołu Tubicinatores Gedanenses. W specjalnie przygotowanym repertuarze znajdują się chorały i utwory nawiązujące do Świąt Wielkanocnych. Dzień wcześniej, w niedzielny poranek, z symbolicznym przesłaniem zabrzmi z wieży kościoła św. Katarzyny dzwon „Pokój i Pojednanie”.

– Idea koncertu nawiązuje do dawnej tradycji wspólnego koncertowania gdańskich carillonów i trębaczy. Odbywały się one przynajmniej od XIX w., w okresie od Niedzieli Wielkanocnej do przypadającego w dniu 11 listopada dnia św. Marcina. Repertuar przygotowany wspólnie z trębaczami, Pawłem Huliszem i Emilem Miszkiem, obejmuje 9 utworów z okresu XVI - II połowy XVIII w., zarówno w oryginale i opracowaniach. Najstarszą z kompozycji jest radosne „Canciones de clarines”. Nasz koncert otworzy i zamknie chorał „Surrexit Christus hodie”, czyli „Zmartwychwstał Chrystus dziś” znany w XVIII-wiecznym, gdańskim opracowaniu – mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska. 

Koncertu będzie można wysłuchać na żywo w okolicy Ratusza Głównego Miasta przy. ul. Długiej i Długim Targu w Gdańsku. Transmisja online odbędzie się na profilu „Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska” na Facebooku. Start transmisji w Poniedziałek Wielkanocny, 5 kwietnia br., o godz. 13.00.

Posłuchaj utworu Canciones de clarines na profilu YT Tubicinatores Gednanses.

Pokój i Pojednanie

W Wielkanoc symboliczne przesłanie mieszkańcom Gdańska przyniesie dźwięk dzwonu „Pokój i Pojednanie”. To drugi pod względem wielkości instrument z zespołu carillonów kościoła św. Katarzyny. Ten ważący 2,4 tony dzwon, którego łacińska nazwa brzmi Pax et Reconcilatio, został osobiście poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1987 roku. Jego dźwięk towarzyszy gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta. W niedzielny poranek będzie on niósł nadzieję, zgodę i pokój w tym trudnym czasie, drugich już Świąt Wielkanocnych w czasie pandemii.

Koncert wielkanocny na carillon i trąbki

 • Kiedy: 5 kwietnia 2021 (poniedziałek), godz. 13.00-13.40
 • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk
 • Wstęp: bezpłatny
 • Transmisja: profil FB „Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska
 • Wykonawcy:
  • Monika Kaźmierczak (carillon)
  • Paweł Hulisz (trąbka)
  • Emil Miszk (trąbka)

Program

 • Chorał Surrexit Christus hodie (Zmartwychwstał Chrystus dziś) 
 • Marc-Antoine Charpentier (1643-1704) - Te Deum
 • Gottfried Reiche (1667-1734) – Abblasen (sygnał wieżowy)
 • Pal Esterhazy von Galanta (1635-1713) – Sonaty
 • Johann Heinrich Schmelzer (1623-1680) – Sonata festiva
 • Petronio Franceschini (1651-1680) – Sonata D
 • Jerzy Fryderyk Haendel (1685-1759) – Alleluja z oratorium Mesjasz
 • Anonim (XVI w.) – Canciones de clarines
 • Jan Sebastian Bach (1685-1750) – chorał Jezus pozostaje moją radością
 • Chorał Surrexit Christus hodie (Zmartwychwstał Chrystus dziś)

Wykonawcy

Monika Kaźmierczak – gdańska carillonistka od 2001 roku, od 2018 r. carillonistka miejska. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu. W 2003 roku otrzymała stypendium Huyghensa od rządu niderlandzkiego, które umożliwiło jej studia w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort. W 2005 roku uzyskała tam stopień magisterski. Jako stypendystka kulturalna Miasta Gdańska kontynuowała kursy mistrzowskie w Belgii u Geerta D’hollandera. Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie. W międzyczasie uzyskała także licencjat z Muzyki Kościelnej (2010) oraz magisterium z Dyrygentury Chóralnej (2013) na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz doktorat w zakresie gry na carillonie (2012). Obecnie jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. carillonu. W latach 2011-2015 była prezeską Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego, a od 2006 do 2017 roku prowadziła Chór Mieszczan Gdańskich. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i in. Laureatka Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis" (za rok 2020).

Paweł Hulisz – absolwent dziennych i podyplomowych studiów na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, specjalizacja - trąbka naturalna. W czasie studiów rozpoczął praktykę wykonawczą, podejmując pracę w zespole Cappella Gedanensis, z którym koncertuje do dziś, jako kameralista, a także, jako solista. Współpracuje też z Teatrem Muzycznym w Gdyni, a także z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi na terenie całej Polski. Na stałe współtworzy zespół Keepin`Tradition Jazz Quartet, Jacek Siciarek Quartet, Krystyna Durys Band. Jako muzyk sesyjny nagrał już ponad 50 płyt. W 2012 roku otrzymał Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska, które przyczyniło się do nagrania pierwszej solowej płyty pt: SANACJA – ,,Już taki ze mnie zimny drań’’, z przebojami polskiej muzyki z lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Wykonuje muzykę barokową i klasyczną na instrumencie historycznym. Jest pomysłodawcą i założycielem zespołu Tubicinatores Gedanenses, z którym koncertuje na wieżach kościołów i ratuszy, kontynuując starą gdańską praktykę Turmmusik. Jest kompozytorem Hejnału wykonywanego od 2017 roku na rozpoczęcie i zakończenie Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku.

Emil Miszk – zdobywca nagrody Fryderyk w kategorii Jazzowy Debiut Roku za album „Don’t Hesitate!” oktetu Emil Miszk & The Sonic Syndicate. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w specjalności trąbka i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w specjalności trąbka naturalna. Jego styl opiera się na starciu dwóch energii - z jednej strony przynależność do tradycji, z drugiej totalna wolność. Jest to efekt współpracy z takimi artystami jak: Markus Stockhausen, Sławek Jaskułke, Marcin Masecki czy Mitch & Mitch. Współtworzy wiele formacji związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym: Algorhythm, Sławek Jaskułke Sextet, Dominik Bukowski Quartet, Kamil Piotrowicz Sextet, kwartet trąbek barokowych Tubicinatores Gedanenses. Czterokrotnie nominowany do nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk.

Niematerialne dziedzictwo kulturowe

Gdańska kultura carillonowa pod koniec 2020 roku została wpisana na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. W Polsce istnieją trzy działające carillony koncertowe, z których wszystkie znajdują się w Gdańsku. W ciągu trzech ostatnich dekad, dzięki staraniom śp. Pawła Adamowicza, odbudowano carillony z kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) i Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci - carillon „Gdańsk” (48 dzwonów) - to instrument mobilny. Wszystkimi zarządza Muzeum Gdańska.

Trwają starania o wpisanie kultury carillonowej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Deklarację w imieniu gdańszczanek i gdańszczan złożyła w lutym br. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska. Deklaracja będzie rozpatrywana i procedowana dalej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

Załączniki