Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

nmb
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 13:53

15 lat Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Otwarcie w Wielkim Młynie 24 lipca br.

15 lat działalności, ponad milion odwiedzających, 103 wystawy czasowe i ponad 2000 ciekawych eksponatów. Tak w skrócie można opisać historię Muzeum Bursztynu w gdańskim Zespole Przedbramia. 14 kwietnia br. symbolicznie zamknięto oddział Muzeum Gdańska i podsumowano jego dotychczasową działalność. Nowa opowieść o bursztynie rozpocznie się latem tego roku, 23 lipca, w Wielkim Młynie. 24 lipca do Muzeum wejdą pierwsi zwiedzający

– Nadszedł moment pożegnania, podsumowania i wdzięczności, ale otwiera się nowe. Prace w Wielkim Młynie idą obiecująco i mam nadzieję, że latem Muzeum Bursztynu powróci w nowej odsłonie. Robimy to wszystko, żeby pokazać, jak ważny jest bursztyn dla naszego miasta, dla jego kultury, sztuki, rzemiosła, ale także dla gospodarki – mówiła doceniając wyjątkową rolę bursztynu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Tradycja, rzemiosło i sztuka

Gdańsk na wielu obszarach podtrzymuje i pielęgnuje długoletnie, bursztynnicze tradycje. W 2006 roku w zabytkowym Zespole Przedbramia, dzięki inicjatywie środowiska bursztynników oraz śp. Pawła Adamowicza, powstało Muzeum Bursztynu. Jego zbiory obecnie liczą ponad 2 000 eksponatów, które przekazywali sympatycy i przedsiębiorcy zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Bursztynników i Krajowej Izbie Gospodarczej Bursztynu.

– Przez 15 lat, głównie dzięki wsparciu środowiska bursztynników, Muzeum Bursztynu udało się osiągnąć bardzo wiele. Wizytówkę Światowej Stolicy Bursztynu odwiedziło ponad milion turystów z Polski i Świata. W tym czasie zorganizowaliśmy 103 wystawy czasowe, w tym 11 za granicą. Rekordowy pod tym względem był 2018 rok, w którym otworzyliśmy 14 wystaw czasowych – mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Bursztynowe wsparcie Darczyńców

W ciągu 15 lat działalności Muzeum Gdańska wsparło 133 darczyńców z całego świata. Przekazane przez nich nowoczesne wyroby jubilerskie, ciekawe okazy inkluzji, bądź żywic kopalnych z całego świata stanowi około 40% obiektów w kolekcji Muzeum Bursztynu.

– Dziękuję bardzo za te 15 lat. Dziękuję Muzeum, jego przyjaciołom i wszystkim darczyńcom, bo aż 40 procent eksponatów to dary. Mam nadzieję, że jak najszybciej latem spotkamy się w nowej siedzibie, żeby pokazać, jak bardzo miasto Gdańsk jest zdeterminowane, żeby bursztyn był jedną z naszych marek rozpoznawczych – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W podzięce za okazane wsparcie prezydent Gdańska oraz dyrektor Muzeum Gdańska uroczyście wręczyli przedstawicielom środowisk bursztynniczych Medale Muzeum Gdańska. Z ramienia Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników odznaczenie odebrał jego wiceprezes, profesor Jacek Szwedo, a w imieniu Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu jej prezes Andrzej Gielo.

Podczas konferencji do zbiorów nowego Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie trafiła maseczka z bursztynem bałtyckim. Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu wręczył tytuł Honorowego Prezesa Izby mistrzowi bursztynnikowi i złotnikowi Zbigniewowi Strzelczykowi. Zasłużony bursztynnik jest również jednym z inicjatorów powołania Muzeum Bursztynu.

Kiedy zostanie otwarte nowe Muzeum w Wielkim Młynie?

Symboliczne zamknięcie zamkniętego z powodu pandemii koronawirusa Muzeum Bursztynu w gdańskiej „Katowni” było nie tylko okazją do podsumowań. Muzeum Bursztynu przez 15-lat odwiedziło ponad milion zwiedzających. W tym okresie zorganizowano 103 wystawy czasowe, w tym 11 za granicą oraz tyle samo koncertów. Ale przełomowy w tej materii był rok 2018, gdy w oddziale Muzeum zorganizowano 14 wystaw czasowych, w tym wiele poza murami i niewielkimi salami Zespołu Przedbramia. To jeden z powodów przenosin do Wielkiego Młyna, którego otwarcie nastąpi pod koniec lipca br.

– Już od 23 lipca odwiedzający będą mogli poznać nową opowieść o bursztynie bałtyckim. Nowe Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie będzie miało trzy razy większe sale wystawowe, będzie także w pełni dostępne dla wszystkich, w tym zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami ruchu i wzroku. Mam nadzieję, że od tego lata nowe Muzeum Bursztynu ruszy z nową energią, realizując misję promocji bursztynnictwa i naszego miasta – mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Na eksponatach Muzeum Bursztynu zagrasz koncert!

Wyjątkowym momentem konferencji był koncert na bursztynowej gitarze przy akompaniamencie trąbek. Jazzowe kompozycje na bursztynowym Fenderze Stratocaster zagrał Krzysztof Hadrych,  gitarzysta, producent muzyki elektronicznej i kompozytor. Historia bursztynowego Fendera Stratocastera jest nie mniej ciekawa, co jej dźwięki.

Instrument powstał przed 2007 r. i wówczas był pierwszym takim na świecie. Gitarę wykonał gdańszczanin Walenty Rybak przy pomocy Adama Szamockiego. Do wykonania gitary potrzebne drewno klonowe oraz niespełna 15 kg bursztynu, z którego - po obróbce - użyto ok. 2,5 kg.

Pierwszym muzykiem, który na niej zagrał był Dariusz Kozakiewicz, gitarzysta grupy Perfect. Do Muzeum Gdańska trafił w 2011 roku dzięki wsparciu środowiska bursztynników, m.in. Adama Pstrągowskiego, Wojciecha i Bożeny Kalandyków oraz Reginy Kramarskiej. W zbiórce uczestniczyli również koncertujący na gitarze Tymon Tymański i Wojciech Mazolewski. Wykonany przez ostatniego z muzyków utwór „Bursztynowa Rapsodia” został zagrany tylko jeden raz, w 2011 roku, podczas finisażu wystawy „Szeptem”.

24-25 maja 2021. Pierwsze dwa dni z bezpłatnym wstępem

Na wystawie w nowym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie bursztynowa gitara zajmie jedno z eksponowanych miejsc na wystawie stałej. Do przypadającego w piątek, 23 lipca br. otwarcia nowej siedziby muzeum poznamy nowe eksponaty sztuki dawnej oraz nowoczesnej, okazy przyrodnicze z całego świata, a także dziesiątki instalacji multimedialnych umieszczonych w tajemniczym półmroku zabytkowego budynku na blisko 1100 m2 sal wystawowych. Pierwsi zwiedzający wejdą bezpłatnie w sobotę i niedzielę, podczas pierwszych dwóch dni 761. edycji Jarmarku Dominikańskiego. 

Wystawa stała powstaje dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej w programie Polska-Rosja 2014-2020 oraz dotacji celowej Gminy Miasta Gdańsk.

Załączniki