Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 13:56

"Czwartki w Muzeum Gdańska" wracają w formie online

Do programu Muzeum Gdańska powraca cykl czwartkowych spotkań poświęconych historii Gdańska i Pomorza. Bohaterami pierwszego spotkania będą dawne kąpieliska morskie położone na terenie obecnego Gdańska. Temat przybliżą i omówią Marzena Bakowska, dziennikarka kulturalna oraz dr Janusz Dargacz, autor publikacji „Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870)”.

Czwartki w Muzeum Gdańska to cykl spotkań poświęconych historii Gdańska i Pomorza nawiązujących do zbiorów Muzeum oraz jego działań, np. wystaw czasowych, publikacji, spacerów po wystawach czasowych oraz debat i konferencji. Od rozpoczęcia projektu w 2016 r. zrealizowano 93 wydarzenia, w których wzięło udział blisko 6500 uczestników. Po przerwaniu cyklu przez pandemię koronawirusa w 2019 r. Czwartki w Muzeum Gdańska powracają w formie spotkań online. Ta edycja będzie poświęcona publikacjom wydanym przez Muzeum w ubiegłym i obecnym roku.

– „Czwartki” adresujemy do mieszkańców Trójmiasta zainteresowanych historią Gdańska i regionu, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o zbiorach muzeum i przeszłości. Dla nas projekt był i jest formą budowania więzi z sympatykami, możliwością spotkania się w murach oddziałów Muzeum, stawiania pytań i wymiany myśli. Nadchodzący mini-cykl poświęcony naszym wydawnictwom to zapowiedź powrotu właśnie do takiej formuły spotkań. Mamy nadzieję, że ten zamysł uda się nam zrealizować jesienią obecnego roku – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.    

W najbliższy czwartek, 22 kwietnia br., o godz. 17:00 rozpocznie się pierwsze z pięciu 40-minutowych spotkań prowadzonych przez Marzenę Bakowską, dziennikarkę oraz historyka z wykształcenia . Jej rozmówcą będzie dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska, autor książki „Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870)”.

– Podczas spotkania skupimy się na wątkach związanych z Gdańskiem, w tym także tych, które się nie znalazły w publikacji, a były prezentowane chociażby na wystawach czasowych w ubiegłych latach. Dziś wycieczki na plażę w celu zażycia kąpieli wydają się nam czymś oczywistym, ale moda na nie w Gdańsku zaczęła się przyjmować ok. 1800 r. Wtedy też został opracowany projekt budowy zakładu kąpielowego w Jelitkowie, który miał być pierwszym tego typu obiektem w regionie. Inicjatywa wyszła od ministra Friedricha Leopolda von Schröttera. I choć zaawansowany projekt nie odczekał się realizacji, historia podgdańskich wówczas plaż przepełniona była letnikami, plażowiczami i… zabawami, o których szerzej porozmawiamy – mówi dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska.

Spotkania odbywają się poprzez aplikację Microsoft Teams. W celu zgłoszenia uczestnictwa należy wysłać informację na adres czwartki@muzeumgdansk.pl. Zarejestrowani uczestnicy zwrotnie otrzymają link do transmisji. Aplikacja uruchamia się również w przeglądarkach internetowych.

Pod koniec maja br. planowane jest spotkanie z Ireneuszem Dunajskim poświęcone publikacji „Fotografia w Gdańsku 1868–1877”. W czerwcu odbędzie się dyskusja z Anną Baranowską-Fietkiewicz oraz dr Anną Frąckowską o złotnictwie gdańskim w kontekście wydanego katalogu „Złotnictwo od XVII do XX wieku. Katalog zbiorów Muzeum Gdańska”.

Czwartki w Muzeum Gdańska 2021. „Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870)”

  • Kiedy: 22 kwietnia 2021(czwartek), godz. 17:00-17:40
  • Gdzie: online poprzez aplikację MS Teams
  • Rejestracja: czwartki@muzeumgdansk.pl
  • Prowadzący: Marzena Bakowska i dr Janusz Dargacz
  • Inne: Publikację można nabyć poprzez sklep internetowy Muzeum Gdańska (www.sklep.muzeumgdansk.pl) w cenie 65 zł (bez kosztów dostawy, możliwy jest odbiór osobisty)

Załączniki