Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

LOT-0227mm-MG-Twierdza-fot-Dariusz-Kula-pl
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 10:25

Nowy przetarg na remont Twierdzy Wisłoujście. Otwarcie obiektu w 2024

Gdański Pomnik Historii RP w przeciągu najbliższych trzech lat przejdzie gruntowną rewitalizację. Do 13 maja 2021 przyjmowanie będą oferty od wykonawców związane z pierwszym etapem prac remontowo-konserwatorskich Twierdzy Wisłoujście. Ogłoszony przetarg za cel stawia prace rewitalizacyjne północnego muru oporowego. Ponowne, pełne otwarcie oddziału Muzeum Gdańska ma nastąpić latem 2024 roku.

Zabytkowa Twierdza Wisłoujście, jedyna polska fortyfikacja morska dawnej Rzeczypospolitej jest jednym ze 109 polskich Pomników Historii. Częściowo zniszczony po 1945 roku obiekt militarny odbudowano w latach 60-70 XX wieku. Dopiero w latach 2004-2020 rozpoczęto prace remontowo-ratunkowe, które finansowano ze środków unijnych, ministerialnych i miejskich. Sytuacja ma się zmienić w przeciągu trzech lat dzięki blisko 30 milionom złotych z Unii Europejskiej, pozyskanym w ramach dwóch pożyczek od instytucji samorządu terytorialnego w 2020 i 2021 roku.

Ogłoszony 22 kwietnia 2021 roku przetarg za cel stawia prace ratunkowe północnego muru oporowego. Przewidziany przez Muzeum Gdańska i podzielony na trzy etapy zakres prac obejmuje wykonanie palisady z pali CFA, wykonanie kotwienia muru zewnętrznego z murem wewnętrznym, prace konserwatorskie, wykonanie niskociśnieniowej iniekcji cementowej oraz wykonanie drenażu odwadniającego. Oferty od wykonawców będą przyjmowane do czwartku, 13 maja br. i oceniane według kryteriów finansowych z uwzględnieniem udzielonego przez wykonawcę okresu gwarancji.

Zakres prac, przewidziany w przetargu, zostanie sfinansowany z uzyskanej w lipcu 2020 roku pożyczki rewitalizacyjnej w ramach projektu "Przebudowa i adaptacja Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku na potrzeby ośrodka muzealnego łączącego funkcję wystawienniczą i edukacyjną". Całkowita wartość projektu to 14 573 454,50 zł brutto (11 848 336,99 zł netto). Środki przyznano z mechanizmu pożyczki rewitalizacyjnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, w ramach osi priorytetowej 8: Konwersja, na Działanie 8.2, tj. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne – wsparcie pozadotacyjne.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami oddział Muzeum Gdańska pozostanie zamknięty do 2024 roku. Turyści będą mogli odwiedzić kompleks militarny najwcześniej w przyszłym roku, ale do zwiedzania zostaną udostępnione niektóre z budynków położonych poza fortem, np. tzw. koszary napoleońskie.