Gdańsk  Ratusz Głównego Miasta  Carillon fot  Dariusz Kula, mat  Muzeum Gdańsk (3)

Majówkowe koncerty na carillony i trąbki. Ponad 4 godziny muzyki

Z wież Ratusza Głównego Miasta i kościoła św. Katarzyny zabrzmią 4 koncerty carillonu solo oraz 3 z udziałem trębaczy z zespołu Tubicinatores Gedanenses. Tematyka utworów nawiąże do pokoju i zgody, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Europy. Koncertów będzie można wysłuchać na żywo oraz online.

Carillonowa majówka to łącznie siedem koncertów przygotowanych przez carillonistkę miejską Monikę Kaźmierczak z Muzeum Gdańska oraz trębaczy: Pawła Hulisza i Emila Miszka z zespołu Tubicinatores Gedanenses. W dniach 30 kwietnia, 1-3 maja oraz 7-9 maja 2021 roku, z wież kościoła św. Katarzyny na Starym Mieście oraz Ratusza Głównego Miasta usłyszymy ponad 4 godziny muzyki, w tym kilkadziesiąt utworów nawiązujących do twórczości Winsemiusa, Lehara, Scarlettiego i Medera oraz utworów nawiązujących do pokoju i zakończenia II wojny światowej. Podczas majówkowych koncertów, zwłaszcza w dniach 2-3 maja, nie zabraknie Mazurka Dąbrowskiego, „Znasz-li ten kraj” Moniuszki oraz „Ody do radości” Ludwiga van Beethovena w wersji na carillon i trąbki.

Koncertów można wysłuchać na żywo w okolicy wież kościoła św. Katarzyny oraz Ratusza Głównego Miasta, położonych odpowiednio na Starym i Głównym Mieście, a także online na facebooku Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska. Wszystkie koncerty będą transmitowane również na stronie gdansk.pl.

Piątek, 30 kwietnia, godz. 11.00, wieża kościoła św. Katarzyny, ul. Profesorska 3

• W programie:
    • opracowania Bernarda Winsemiusa, wybitnego carillonisty i organisty, obchodzącego tego dnia swoje urodziny
    • utwory wiosenne, m.in. „Wiosna” Vivaldiego
    • „Pieśń o Wilji” z Wesołej wdówki Lehara

Sobota, 1 maja, godz. 12.05, wieża Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

• W programie utwory:
    • Majowe pieśni Roberta Schumanna i Maxa Regera
    • XVII-wieczne opracowania pieśni „De Mey pleasant”, „Now Is The Month of Maying” i innych majowych utworów
    • utwory jubilatów: Alessando Scarlettiego i Johanna Valentina Medera (gdańskiego kapelmistrza z końca XVII wieku)

Niedziela, 2 maja, godz. 13.00, wieża Ratusza Głównego Miasta

• Koncert z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (ok. 10’) – Monika Kaźmierczak oraz Emil Miszk