Gdańsk  Ratusz Głównego Miasta  Wielki Krzysztof, fot  Dariusz Kula, mat  Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska otwiera się 5 maja. Sprawdź, co będziesz mógł zwiedzić

5 oddziałów Muzeum Gdańska zostanie ponownie otworzonych w środę, 5 maja 2021 roku. Na zwiedzających czekają wystawy stałe w zabytkowych obiektach Głównego i Starego Miasta oraz Westerplatte, a na pierwszych widzów czekają nowe wystawy czasowe. Kolejne oddziały zostaną udostępnione pod koniec czerwca i lipca.

Muzea i wiele innych pomorskich instytucji zamknięto 13 marca br. z powodu wzrostu liczby zakażeń COVID’em-19. Liczące 10 oddziałów Muzeum Gdańska w czasie III fali pandemii kontynuowało prace nad otwarciem nowego Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, a także przystąpiło do prac rewitalizacyjno-adaptacyjnych na Twierdzy Wisłoujście. Otwarcie pierwszej z atrakcji zaplanowane jest na 23 lipca 2021 roku, a udostępnienie do zwiedzania dzień później - 24 lipca. Zabytkowa fortyfikacja morska przyjmie turystów etapami, w przyszłym i 2024 roku.

Które atrakcje zwiedzisz od 5 maja?

Z dniem 5 maja zostanie otwartych pięć oddziałów Muzeum Gdańska: Ratusz Głównego Miasta wraz z Galerią Palową, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Wartownia nr 1 na Westerplatte. Wszystkie oddziały będą czynne codziennie w godz. 10:00-16:00, z wyjątkiem wtorków. Ostatni zwiedzający będą mogli wejść na sale wystawowe na 45 minut przed zamknięciem oddziałów. Dzień wolnego wstępu przypadnie w środę. Jedynym oddziałem, w którym nie obowiązuje ta zasada, jest czynna sezonowo Wartownia nr 1 na Westerplatte.

Aktualne informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdują się na stronie muzeumgdansk.pl w zakładce „Zaplanuj wizytę”.

Poznaj ciekawe historie na nowych wystawach czasowych!

Wraz z otwarciem ponownie będzie można zwiedzić zamkniętą z powodu pandemii wystawę czasową ukazują prace malarskie i ryciny z kolekcji Andrzeja Walasa, znanego kolekcjonera. Kilkadziesiąt prac z okresu XIX w. na zwiedzających będzie czekać do początku czerwca br. w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta.

Dwie nowe propozycje to zachęta do odbycia podróży w świat sztuki nowoczesnej. 5 maja br., również w Ratuszu Głównego Miasta, zostanie udostępniona wystawa prac Włodzimierza Szpingera. Jej oficjalne otwarcie, z udziałem artysty i absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, odbędzie się 13 maja br.

Miłośnicy nowoczesnego designu będę mieli okazję zapoznać się twórczością Oskara Zięty. 13 maja, tuż przed Weekendem Muzeów, zostanie udostępniona wystawa czasowa „W głębi odbicia”, której bohaterami będą nowoczesne przedmioty użytkowe wykonane z metalu oraz historyczne, zabytkowe wnętrza Dworu Artusa i Domu Uphagena. Spotkanie z Oskarem Ziętą w Dworze Artusa zaplanowane jest na czerwiec.

Kuźnia Wodna w Oliwie i Muzeum Nauki Gdańskiej czynne od końca czerwca

Ponownie otwarcie sezonowych oddziałów Muzeum Gdańska zaplanowane jest na 28 czerwca. Tę pierwszą będzie można po raz pierwszy zobaczyć po zamknięciu i zakończeniu pierwszego etapu remontu. Na zwiedzających czeka również nowa wystawa stała.

Mieszczące się na poddaszu kościoła św. Katarzyny, położonego naprzeciwko Wielkiego Młyna, Muzeum Nauki Gdańskiej otworzy się na blisko miesiąc przed nowym Muzeum Bursztynu. Na zwiedzających czekają zabytkowe mechanizmy zegarów wieżowych, zegar z najdłuższym, 31-metrowym wahadłem na świecie, a na wieży urzekająca panorama na Stocznię Gdańską i Główne Miasto.

Od 18 czerwca do 18 września br. wszystkie otworzone w maju oddziały wraz z Kuźnią Wodną i Muzeum Nauki Gdańskiej będą czynne cały tydzień w godzinach 10:00-19:00. Wartownia na Westerplatte będzie otwarta do godziny 16:00. Zasady zwiedzania i limity osób na wystawach oraz w kasach oddziałów Muzeum realizowane będą według aktualnych zasad sanitarnych.

Aktualizacja [30.04.2021, 10:13 - zmiana dnia wolnego wstępu z poniedziałku na środę]