Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Gdańsk  Twierdza Wisłoujście, fot  Dariusz Kula, mat  Muzeum Gdańska (2)
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 15:00

Budkon zwycięzcą przetargu na mur oporowy Twierdzy Wisłoujście

Muzeum Gdańska podpisało umowę z firmą Budkon na remont północnego muru oporowego Twierdzy Wisłoujście. W przetargu wzięły udział cztery firmy, których oferty wahały się od 922 tys. zł do 1,3 mln zł. Prace budowlano-konserwatorskie są finansowane w ramach pożyczki rewitalizacyjnej z Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zabytkowa Twierdza Wisłoujście, jedyna polska fortyfikacja morska dawnej Rzeczypospolitej, jest jednym ze 109 polskich Pomników Historii. Częściowo zniszczony po 1945 roku obiekt militarny odbudowano w latach 60-70 XX wieku. Dopiero w latach 2004-2020 rozpoczęto prace remontowo-ratunkowe, które finansowano ze środków unijnych, ministerialnych i miejskich. Sytuacja ma się zmienić w przeciągu trzech lat dzięki blisko 30 milionom złotych z Unii Europejskiej, pozyskanym w ramach dwóch pożyczek, tj. „rewitalizacyjnej” i „miejskiej” od instytucji samorządu terytorialnego w 2020 i 2021 roku.

Trzy etapy prac

Celem ogłoszonego 22 kwietnia 2021 roku przetargu były prace ratunkowe północnego muru oporowego. Muzeum Gdańska podzieliło zakres prac na trzy etapy:

  • wykonanie palisady z pali CFA i kotwienia muru zewnętrznego z murem wewnętrznym,
  • prace konserwatorskie, wykonanie niskociśnieniowej iniekcji cementowej
  • wykonanie drenażu odwadniającego.

Przetarg wygrała firma Budkon Sp. z o.o., która poza najniższą kwotą udzieliła także 7-letniej gwarancji na swoje prace. Pozostałe oferty złożyły firmy Poleko z Gdańska, Fori z Juszkowa i toruńskie Restauro. Prace budowlane potrwają do końca września br. Zakończenie wszystkich przewidzianych działań, włącznie z pracami konserwatorskimi, zaplanowano na około sześć miesięcy.

Realizacja dzięki Unii Europejskiej

Przewidziany w przetargu zakres prac zostanie sfinansowany z uzyskanej w lipcu 2020 roku pożyczki rewitalizacyjnej w ramach projektu "Przebudowa i adaptacja Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku na potrzeby ośrodka muzealnego łączącego funkcję wystawienniczą i edukacyjną". Całkowita wartość projektu to 14 573 454,50 zł brutto (11 848 336,99 zł netto). Środki przyznano z mechanizmu pożyczki rewitalizacyjnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, w ramach osi priorytetowej 8: Konwersja, na Działanie 8.2, tj. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne – wsparcie pozadotacyjne.

Pierwsi zwiedzający najwcześniej za rok

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami oddział Muzeum Gdańska pozostanie zamknięty do 2024 roku. Turyści będą mogli odwiedzić kompleks militarny najwcześniej w przyszłym roku, ale do zwiedzania w 2022 r. mają zostać udostępnione niektóre z budynków położonych poza fortem, np. tzw. koszary napoleońskie.

Do 4 czerwca można zgłaszać oferty w przetargu na rewitalizację zabytkowych koszar napoleońskich [LINK]

Informacje o rozstrzygniętym przetargu na mur oporowy [LINK]