Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 20:34

"Wywrotowe" spotkania z Oskarem Zięta w Muzeum Gdańska

Prawie 13 metrów długości i 250 kilogramów stali niemalże na wyciągnięcie ręki zwiedzającego. W odbiciu rzeźby znajdą się Wieki Piec, malowidła oraz historyczne modele okrętów z Wielkiej Hali Dworu Artusa. Od czwartku do soboty w oddziale Muzeum Gdańska odbędą się trzy spotkania dla gdańszczan poświęcone najnowszej interwencji Oskara Zięty. Udział jest bezpłatny. Obowiązują limity.

Wystawa czasowa „W głębi odbicia” przygotowana przez znanego na świcie projektanta budzi w zwiedzających Dwór Artusa i Dom Uphagena skrajne emocje. W zabytkowych wnętrzach umieszczono nowoczesne instalacje użytkowe, np. krzesła, stoły i lustra, które zastępują ich odpowiedniki z minionych wieków. Jednym, zwłaszcza młodemu pokoleniu, taka inicjatywa przypada do gustu. Pozostali zastanawiają się nad istotą interwencji, nazywając ją „ingerencją”.

Wystawa czasowa to zachęta do ponownego odwiedzenia dwóch wyjątkowych miejsc i refleksji nad uniwersalnością wytworów kultury materialnej, a także relacji pomiędzy współczesnym i minionym. Czy i jak te dwa światy się uzupełniają? Czy w głębi odbicia nowoczesnej, polerowanej stali jednak dostrzeżemy historię Gdańska?

Stalowa istota w Dworze Artusa

Od 25 czerwca w Wielkiej Hali Dworu Artusa, nad głowami zwiedzających zawiśnie stalowa rzeźba. Instalacja przygotowana przez projektanta ma 13 metrów długości i ponad 250 kg wagi. Interwencji w zabytkową przestrzeń zostaną poświęcone trzy nieodpłatne spotkania, pierwsze przedpremierowe i dwa spotkania. Po wystawie w Dworze Artusa i Domu Uphagena oprowadzi Oskar Zięta.

Spotkania odbędą się w czwartek o godz. 17:00, piątek o godz. 18:00 i sobotę o godz. 11:00. Każde spotkanie trwa około 60 minut. W jego ramach zwiedzimy dwa oddziały: Dom Uphagena i Dwór Artusa. Na wszystkie należy zarezerwować miejsce. Na każdym obowiązuje limit 25 uczestników.

Jak wziąć udział w nachodzących spotkaniach?

Zainteresowani uczestnicy mają do wyboru trzy termin spotkań – dwa wieczorem i jeden w sobotę przed południem. W przypadku przedpremierowego pokazu, który odbywa się w ramach cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska, należy wysłać maila z chęcią udziału na adres czwartki@muzeumgdansk.pl. Aby wziąć udział w piątkowym i sobotnie spotkaniu należy wysłać email na adres rezerwacje.wydarzenia@muzeumgdansk.pl.

Zwiedzanie wystawy czasowej po spotkaniach

Z myślą o widzach, którzy chcą sami zwiedzić wystawę czasową w Domu Uphagena i Dworze Artusa, Muzeum Gdańska przygotowało specjalny bilet zniżkowy na zasadzie „dwa w cenie jednego”. Aby go otrzymać, wyłącznie w kasach oddziałów objętych wystawą czasową „W głębi odbicia”, należy odwiedzić stronę internetową Muzeum Gdańska i podczas zakupu biletu podać hasło wskazane w komunikacie poświęconym wystawie czasowej.    

Wystawa czasowa zakończy się w połowie listopada 2021 r.

 

W głębi odbicia. Przedpremierowy pokaz rzeźby z Oskarem Ziętą | Czwartki w Muzeum Gdańska (97)

Kiedy: 24 czerwca 2021 (czwartek), godz. 17.00-18.00

Start: Wielka Hala Dworu Artusa w Gdańsku, Długi Targ 43/44

Limit: 25 osób

Rezerwacja miejsc: czwartki@muzeumgdansk.pl

Uwagi: spotkanie odbędzie się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego

 

W głębi odbicia. Spotkanie z Oskarem Ziętą

Kiedy: 25 czerwca 2021 (piątek), godz. 18.00-19.00

Start: Wielka Hala Dworu Artusa w Gdańsku, Długi Targ 43/44

Limit: 25 osób

Rezerwacja miejsc: rezerwacje.wydarzenia@muzeumgdansk.pl

Uwagi: spotkanie odbędzie się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego

 

W głębi odbicia. Spotkanie z Oskarem Ziętą

Kiedy: 26 czerwca 2021 (sobota), godz. 11.00-12.30

Start: Wielka Hala Dworu Artusa w Gdańsku, Długi Targ 43/44

Limit: 25 osób

Rezerwacja miejsc: rezerwacje.wydarzenia@muzeumgdansk.pl

Uwagi: spotkanie odbędzie się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego

 

Oskar Zięta - architekt, artysta i projektant procesów. Stworzył ponad 200 oryginalnych form użytkowych, w których wypracował własny rozpoznawalny styl. Autor rzeźb, które manifestują jego pełne pasji eksperymentalne podejście do projektowania. Głównym paradyg­matem jego twórczości jest eksplorowanie formalnych i technicznych właściwości metalu przekształcanego przy wykorzystaniu autorskiej technologii FiDU.

Uzyskał tytuł doktora na uniwersytecie ETH w Zurychu, wykładowca w School of Form SWPS w Warszawie. Autor ikonicznego stołka PLOPP (2007), oraz najwyższej rzeźby w przestrzeni publicznej w Polsce, instalacji WIR (2017), a także pawilonu-rzeźby NAWA (2017) nominowanego do prestiżowej europejskiej nagrody Miesa van der Rohe.

Design Zięty był wielokrotnie nagradzany, m.in. Designpreis der Bundesrepublik Deutschland Award, Red Dot oraz Audi Mentor Preis. Współpracował m.in. z Audi, Archito­nic, Ballantine’s, Pirelli oraz Victoria & Albert Museum. Jego prace znajdują się kolekcjach Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakotece w Monachium oraz Centrum Pompidou w Paryżu.

 

Załączniki