Bursztyny z kopalni z Lubartowa ,darowizna dla Muz Bursztynu,mat Muzeum Gdańska ,fot A Grabowska 1 (

Historie pisane złotem Bałtyku. Zdobądź bilety wstępu do Muzeum Bursztynu

Co można zrobić z bursztynem na plaży lub nieużywaną jantarową ozdobą przechowywaną w domu? Opisać ich historię i przekazać do nowego Muzeum Bursztynu! Do 22 sierpnia gdańszczanki i gdańszczanie, którzy przyniosą do punktu informacyjnego kampanii „Zostań turystą we własnym mieście” bursztynową pamiątkę wraz z jej historią, otrzymają karty wstępu do nowego Muzeum Bursztynu oraz karty Darczyńcy Muzeum Gdańska.

Zbiory nowego Muzeum Bursztynu liczą około 2500 obiektów, z czego około 40% zostało podarowane przez osoby prywatne i instytucje. W nowo otwartym muzeum pokazywane i przechowane są dzieła dawnych mistrzów, nowoczesny design, okazałe bryły i ciekawe inkluzje. Wszystko to powstało po to, by opowiadać o historii Gdańska - Światowej Stolicy Bursztynu. Najwyższy czas, by w zbiorach znalazły się pamiątki wraz z osobistymi historiami jego mieszkańców.

Przekaż pierwszy! Na miejscu otrzymasz bezpłatną kartę wstępu do Muzeum Bursztynu

Pierwsze 10 osób, które w dniach 16-22 sierpnia br. przekażą swoją bursztynową pamiątkę wraz z jej historią w Punkcie Informacji Turystycznej przy CH Forum Gdańsk na Targu Siennym, otrzyma kartę Muzeum Bursztynu! Karta uprawnia do nieodpłatnej wizyty dwóch osób w nowym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie aż do końca 2021 r.

– Ważne, by znaleziony bursztyn, bądź posiadana bursztynowa pamiątka miała związek z historią Gdańska, np. została znaleziona na jednej z gdańskich plaż, bądź została wyprodukowana w Gdańsku, a jej historia… została spisana na papierze. Poza pamiątką można również przekazać rodzinną fotografię lub dokument – mówi Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska.

Wszystkie przekazane przedmioty zostaną przekazane do zbiorów Muzeum Gdańska i kolekcji nowego Muzeum Bursztynu.

We wrześniu wszyscy uczestnicy zbiórki zostaną Darczyńcami Muzeum Gdańska!

W bursztynowej zabawie nie liczy się pośpiech. Wszyscy uczestnicy zbiórki pamiątek, którzy do 22 sierpnia przekażą przedmioty w ramach akcji, w drugiej połowie września zostaną… Darczyńcami Muzeum Gdańska!

Dzięki Karcie Darczyńcy Muzeum Gdańska uczestnicy otrzymają prawo do m.in.:

• nieodpłatnego wstępu do wszystkich oddziałów Muzeum Gdańska do końca 2022 r.
  • zniżki na wydawnictwa

Zasady uczestnictwa w akcji

Warunkiem udziału jest pozostawienie pamiątki oraz wspomnień, ale także danych kontaktowych: imienia i nazwiska, adresu mailowego lub telefonu. W przypadku uczestników nieletnich należy również podać wiek. Najmłodszy Darczyńca Muzeum Gdańska ma obecnie 10 lat.

Pozostawione przez uczestników danym osobowym umożliwą we wrześniu kontakt z pracownikami Muzeum Gdańska, którzy przygotują dokumenty związane z przekazaniem pamiątki do zbiorów instytucji. Po ich podpisaniu przez osobę przekazującą pakiet Darczyńcy Muzeum Gdańska:

• zostanie wysłany przesyłką pocztową
  • będzie go można osobiście odebrać w Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47.

Zbiórka jest prowadzona w ramach akcji „Zostań Turystą we własnym mieście” Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w akcji jedynie za zgodą rodziców / opiekunów.

Zbiórka bursztynowych pamiątek do nowego Muzeum Bursztynu

• Termin I: 16-20 sierpnia 2021 (poniedziałek – piątek), godz. 09.00-17.00
  • Termin II: 21-22 sierpnia 2021 (sobota-niedziela), godz. 09.00-19.00
  • Gdzie: Punkt Informacji Turystycznej Karty Mieszkańca, plac przy Forum Gdańsk, Targ Sienny 7
  • Udział: bezpłatny
  • Warunki uczestnictwa: przekazanie bursztynowej pamiątki, przekazanie spisanej historii na papierze (również pismem odręcznym), pozostawienie danych kontaktowych

W galerii zdjęć znajdują się zdjęcia obiektów przekazanych w darze do zbiorów Muzeum Gdańska i kolekcji Muzeum Bursztynu w Gdańsku.