Alicja Bittner
Muzeum Gdańska
Data publikacji 11:07
Niedziela pod znakiem carillonów. Dwa premierowe wykonania utworów
5 września w Gdańsku zabrzmią prawykonania utworów carillonowych skomponowanych przez Zygmunta Krauzego i Agatę Zubel. Przed koncertami odbędą się spotkania z autorami.
W najbliższą niedzielę w Gdańsku, carillonowej stolicy Polski, odbędą się prawykonania dwóch utworów kompozytorów współczesnych. W ślad za Aleksandrem Nowakiem, Pawłem Mykietynem i Elżbietą Sikorą, autorskie kompozycje na carillon stworzyli Zygmunt Krauze i Agata Zubel.
„Hejnał” Zygmunta Krauzego został napisany na carillon Ratusza Głównego Miasta i z jego wieży zabrzmi o godz. 12:00. Drugą premierową kompozycją będzie „Pamięć z brązu” Agaty Zubel. Utwór powstał z myślą o carillonie kościoła św. Katarzyny. Usłyszymy go o godz. 15:00.
Prawykonania zostały powierzone Monice Kaźmierczak, pełniącej funkcję miejskiej carillonistki Gdańska.
Kompozycje trafiły na płytę „Contemporary Carillon” od Anaklasis ze współczesnymi utworami carillonowymi.
Oba utwory zostały zamówione przez Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska z okazji wpisu carillonowej muzyki w Gdańsku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Spotkania z kompozytorami przed koncertami
Przed koncertami zapraszamy na spotkania z kompozytorami i rozmowy z publicznością. Na przedprożu Dworu Artusa o 12.00 odbędzie się spotkanie z Zygmuntem Krauze, zaś w ogrodzie kościoła św. Katarzyny o 15.00 będzie można posłuchać rozmowy z Agatą Zubel.
Dla chętnych dziennikarzy jest możliwość umówienia wywiadów z twórcami w dniu 5 września po spotkaniach z publicznością. Zainteresowane redakcje prosimy o kontakt do 3 września do godz. 12.00 a.bittner@muzeumgdansk.pl lub tel. 797 832 267
Partnerem wydarzenia jest spółka wodociągowa GIWK.
BIOGRAMY:
Zygmunt Krauze
Wybitny kompozytor i ceniony pianista, pedagog i organizator życia muzycznego. Laureat prestiżowych nagród i honorowych odznaczeń. Absolwent Marii Wiłkomirskiej, Kazimierza Sikorskiego i legendarnej Nadii Boulanger. Na jego dorobek kompozytorski składają się opery, koncerty, kompozycje symfoniczne i kameralne, a także muzyka teatralna i dzieła chóralne. Twórca muzyki unistycznej, inspirowanej malarstwem Władysława Strzemińskiego oraz kompozycji przestrzenno-muzycznych. Jako wykonawca występował na najważniejszych estradach świata oraz współpracował z najwybitniejszymi artystami i dyrygentami naszych czasów. Był doradcą artystycznym IRCAM; przewodniczy towarzystwom i fundacjom muzycznym, jest jurorem międzynarodowych konkursów kompozytorskich.
Agata Zubel
Kompozytorka i wokalistka, jedna z najbarwniejszych postaci polskiej muzyki współczesnej XXI wieku. Swe kompozycje pisała na zamówienie prestiżowych instytucji muzycznych w kraju i za granicą. Współpracowała z czołowymi zespołami z całego świata. Znana z niestandardowej skali głosu i niekonwencjonalnych technik. Korzystając z szerokiej gamy środków muzycznych w swoim myśleniu kompozytorskim wychodzi od istoty brzmienia i rytmu. Za swoje artystyczne dokonania została wyróżniona m.in. Paszportem „Polityki”, statuetką Fryderyka, Koryfeuszem Muzyki Polskiej, Europejską Nagrodą Kompozytorską, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Związana z Wrocławiem, gdzie wykłada w macierzystej uczelni.
Monika Kaźmierczak
Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort. Stypendystka Miasta Gdańska i rządu niderlandzkiego. Naukę gry na carillonie rozpoczęła w 2000 roku podczas kursów u Gerta Oldenbeuvinga organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich w Belgii prowadzonych przez Geerta D’hollandera. Od 2001 roku pełni funkcję miejskiej carillonistki. Jest laureatką międzynarodowych konkursów gry na carillonie. Aktywnie koncertuje w Polsce i na świecie. Prezeska Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego w latach 2011–2015 oraz kierowniczka Chóru Mieszczan Gdańskich w latach 2006–2017. Laureatka nagrody Splendor Gedanensis. Organizatorka m.in. Letnich Koncertów Carillonowych i Gdańskiego Festiwalu Carillonowego