dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska
Data publikacji 16:33
Zwiedzisz je dopiero w następnym roku!
Zostało jeszcze kilka dni, by odwiedzić oliwską Kuźnię Wodną, Wartownię nr 1 na Westerplatte oraz Muzeum Nauki Gdańskiej. Wraz z zakończeniem letniego sezonu turystycznego, od 19 września 2021 roku, zostaną one zamknięte dla turystów, a pozostałe oddziały będą czynne krócej. Warto zaplanować nadchodzącą sobotę, zwłaszcza z kowalami z Kuźni Wodnej.
– Muzeum Gdańska prowadzi obecnie 10 oddziałów, np. nowe Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, czy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. W tegorocznym sezonie letnim po raz pierwszy umożliwiliśmy zwiedzanie do godziny 19.00. Niebawem jednak zamkniemy niektóre oddziały oraz wszystkie punkty widokowe. Z kolei atrakcje zlokalizowane na Śródmieściu będą czynne krócej, do godziny 16.00, ale wraz z rozpoczęciem jesieni wraca również program wydarzeń związanych z historią Gdańska – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska – Wszystkich chcących skorzystać z ostatnich letnich dni zapraszamy do Kuźni Wodnej w Oliwie na spotkanie z kowalami artystami.
„KUŹNIA”. Zobacz kowali przygotowujących stojak na rowery
W sobotę, 18 września, od godziny 10.00 do 19.00 Kuźnię Wodną przejmą kowale artyści. Za pomocą tradycyjnych narzędzi i metod, z myślą o przyszłorocznych odwiedzających, przygotują stojak na rowery. Turyści będą mogli skorzystać z udogodnienia od lata przyszłego roku.
– Nasi goście to ludzie ceniący kontakt z naturą, korzystający z uroków Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Tego lata odwiedziło nas wielu rowerzystów i właśnie z myślą o nich, wzorując się na napisie „Gdańsk” z Ołowianki, nasi kowale wykonają niecodzienny i artystyczny stojak na rowery. To jedna z ostatnich okazji, by tego lata zobaczyć działające warsztaty Kuźni, nową wystawę stałą z nowymi eksponatami oraz zrewitalizowany budynek oraz dowiedzieć się o tajemnicach fachu ginącego zawodu od specjalistów – mówi Remigiusz Pacer z Muzeum Gdańska, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie.
Tego dnia będzie można również zwiedzić Muzeum Nauki Gdańskiej, w którym wciąż działają zegary sprzed kilkuset lat i punkt widokowy na wieży kościoła św. Katarzyny. Warto również odwiedzić Westerplatte oraz Wartownię nr 1, w którym znajduje się wystawa i eksponaty przekazane w latach 70. XX wieku przez żyjących wówczas obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej.
Krócej, ale ciekawiej. Propozycje dla mieszkańców
W sezonie zimowym będzie czynnych pięć oddziałów położonych na gdańskim Śródmieściu. Przez cały tydzień, z wyjątkiem wtorków, w godzinach 10.00-16.00 odwiedzimy Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Skrócenie godzin otwarcia nie oznacza jednak, że nie wejdziemy do nich po zamknięciu drzwi.
– Na zimę i jesień przygotowaliśmy szereg wydarzeń adresowanych do mieszkańców Gdańska. W prawie każdy czwartek w wybranych oddziałach będą się odbywać spotkania, koncerty, prelekcje, debaty oraz promocje książek poświęconym naszemu miastu. Z kolei sobotnie oprowadzania kuratorskie wokół wystawy czasowej Dominikanie w Gdańsku adresujemy do wszystkich z osób, które chcą ciekawie spędzić wolne przedpołudnie. Zobaczymy również nowe wystawy czasowe – mówi Waldemar Ossowski.
Harmonogram otwarcia oddziałów Muzeum Gdańska w sezonie zimowym 2021/2022
- Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
- Dwór Artusa, Długi Targ 43/44
- Dom Uphagena, ul. Długa 12
- Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
- Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16
Poniedziałek | 10:00-16:00 |
Wtorek | zamknięte |
Środa | 10:00-16:00 |
Czwartek | 10:00-16:00 |
Piątek | 10:00-16:00 |
Sobota | 10:00-16:00 |
Niedziela | 10:00-16:00 |
Sprzedaż biletów oraz ostatnie wejście na sale wystawowe jest możliwe od 30 do 60 minut przed zamknięciem oddziału. Aktualne informacje znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.
- Muzeum Nauki Gdańskiej – zamknięta w sezonie zimowym
- Kuźnia Wodna w Oliwie – zamknięta w sezonie zimowym
- Wartownia nr 1 na Westerplatte – zamknięta w sezonie zimowym
- Twierdza Wisłoujście – zamknięta do 2024 roku